بازیگران عزیز! برای مهربانی با حیوانات نیازی به محشور شدن با سگ و گربه نیست!

2

روزنامه جوان نوشت: مهربانی با حیوانات موضوعی است که در ادیان الهی و به ویژه اسلام به آن بسیار سفارش شده است، «اگر همه دنیا را بدهند، حاضر نیستم دانه‌ای از دهان موری جدا کنم،» همین یک جمله از امام اول شیعیان کافی است تا عمق نگاه دین به جانوران را فهم کرد. در ادبیات ما هم نمونه‌های زیادی وجود دارد‌،« میازار موری که دانه کش است/ که جان دارد و جان شیرین خوش است»

«بیایید با حیوانات مهربان باشیم»، این عبارتی است که با درج هشتگ زیر تصاویری از سگ‌ها و گربه‌ها در صفحات اینستاگرامی برخی سلبریتی‌ها دیده می‌شود، اما مهربانی با حیوانات ظاهراٌ با خانگی‌کردن این حیوانات و محشور شدن با آنها اشتراک معنایی پیدا کرده است، سگ حیوان باوفایی است که برای انسان جنبه نگهبانی از خانه و کاشانه و زمین را دارد،‌آن هم بیشتر در روستاها و محیط‌های غیرشهری، نه در‌آپارتمان‌ها و محیط‌های شهری.

گربه بازیگران غرب زدگان سلبریتی های ایرانی روشنفکرنمایان بیوگرافی پریناز ایزدیار بازیگران سگ باز اینستاگرام پریناز ایزدیار اخبار سلبریتی ها

می‌توان با سگ‌ها و گربه‌ها مهربان بود و خوش‌رفتاری به این موجودات را به بچه‌ها آموخت، اما خانگی‌کردن سگ‌ها و نگهداری از آنها تا جایی که جایگزین یا مکمل فرزند انسان شوند، دیگر ربطی به مهربانی‌کردن با حیوانات ندارد و به نوعی محشور‌شدن با جانوران محسوب می‌شود. این محشورشدگی با سگ‌ها و گربه‌ها خود سبکی از زندگی ارائه می‌دهد که انطباقی با سبک زندگی ایرانی ندارد.

حالا شاید عده‌ای باشند که سبک زندگی ایرانی را دوست نداشته باشند و بخواهند به شکل دیگری گذران عمر کنند، مسلماً‌ آزادی‌های فردی در ایران آنقدر به حریم خصوصی افراد احترام می‌گذارد که بتوانند درون خانه‌های خود به اشکال مختلف زندگی کنند، اما آیا افراد مجازند رفتارهای شخصی‌شان داخل منزل را از طریق شبکه‌های اجتماعی در فضای مجازی علنی کنند؟ به خصوص اینکه این افراد آدم‌های عادی نباشند و به واسطه تلویزیون یا سینما به شهرت رسیده و هزاران دنبال‌کننده در فضای مجازی داشته باشند.آیا وظیفه اجتماعی سلبریتی‌ها ایجاب نمی‌کند که به نسبت افراد معمولی در جامعه مسئولیت‌پذیرتر عمل کنند و به روح قواعد و اعتقادات جامعه احترام بگذارند.

طبیعی است که سلبریتی‌ها به اقتضای درآمدشان در نقاطی از شهر زندگی کنند که احتمالاً به دلیل رفاه‌زدگی مفرط، اعتقاد به سنت‌ها و مذهب کمرنگ‌تر از نقاط دیگر شهر باشد و اساساً این افراد نسبت خود را تنها با طبقه‌ای خاص ببینند و اینگونه امر بر آنها مشتبه شود که غالب مرام و مسلک مردم در جامعه همانی است که آنها به آن گونه زیست می‌کنند،‌ولی واقعیت این است که اقشار مختلفی در جامعه وجود دارند و نمی‌توان روح جمعی اکثریت را نادیده گرفت، از این روی عمومی کردن برخی رفتارهای شخصی درون خانه‌ها از سوی سلبریتی‌ها به نوعی می‌تواند اشاعه و ترویج سبک زندگی غربی تلقی شود و حتی با روح قوانین کشور مغایر باشد.

گربه بازیگران غرب زدگان سلبریتی های ایرانی روشنفکرنمایان بیوگرافی پریناز ایزدیار بازیگران سگ باز اینستاگرام پریناز ایزدیار اخبار سلبریتی ها

برای مثال یکی از بازیگران سرشناس این روزهای سینمای ایران در صفحه اینستاگرام خود با درج تصویری از سه سگ که روی کاناپه نشسته‌اند، نوشته‌است: «خیلى‌ها میگن سگ نجسه خیلى‌ها هزار دلیل براى سگ نداشتن دارن، من نمیگم حتماً همه باید سگ یا هر حیوان خانگى را داشته باشن. من از نگاه و تجربه خودم میگم، این سه تا هیچ‌وقت قرار نیست براى من جاى عشق و فرزند و خانواده رو پر کنن … فقط جاى خودشون رو دارن و خیلى هم عزیز هستن به خصوص اونى که آخر بهمون اضافه شد، به شدت از آدم‌ها کتک خورده بود و دستش رو از دست داده، ولى حالا خیلى حالش خوبه من که ازشون جز عشق و محبت چیزى ندیدم.»

ظاهراً خانه محل سکونت این بازیگر آنقدر بزرگ هست که او می‌تواند بخشی از آن را در اختیار سگ‌هایش قرار دهد و به داشتن آنها افتخار کند و سبک زندگی غیرایرانی و عشق مورد نظر خودش را داشته باشد،ولی خیلی جالب نیست این سبک از زندگی به نوعی در دید و انظار عمومی ملتی قرار گیرد که اکثریت آن مسلمان هستند، ایرانیان مسلمان با همه حیوانات مهربانند،اما حشر و نشر خانگی با آنها را مغایر فرهنگ و آموزه‌های اخلاقی خود می‌دانند و ترجیح می‌دهند چهره‌های هنری کشورشان نیز به عقاید و آرای آنها حداقل در محیط عمومی احترام بگذارند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

نظرات شما ( 2 )
 1. ناشناس می گوید

  …به ویژه اسلام به آن بسیار سفارش شده است،میشه بفرمایید چطوری سفارش شده؟؟؟منطبق با سبک زندگی ایرانی یعنی چی؟؟؟احترام به کدوم روح قواعد و اعتقادات جامعه ؟؟؟کشتن و معدوم سازی و ماستمالی و …جایگزین عقیم سازی و…دیگه شه تایید میفرماین؟؟؟ «روح جمعی اکثریت را نادیده گرفت، اشاعه و ترویج سبک زندگی غربی تلقی شود و حتی با روح قوانین کشور مغایر» اینا که فرمودین یعنی چه؟؟؟چه کلمات زیبا کنار هم چیده شدن نویسنده این متن بسیار انسان کامل و حیوان دوستی بوده آدم لذت می بره واقعاً،«خیلی جالب نیست این سبک از زندگی به نوعی در دید و انظار عمومی ملتی قرار گیرد که اکثریت آن مسلمان هستند، ایرانیان مسلمان با همه حیوانات مهربانند،… بگذارند.»چقدر قشنگ اونوقت تو اسلام شما کشتار هزاران سگ تو فضای مجازی با اسید و …دیگه چه حکمی داره؟؟؟بنده به شخصه خیلی علاقمند شدم سگی رو حتماً نگهداری کنم تا زندگیم مغایر با اسلام و مسلمونی شما تغییر جهت بده،اینطوری جهنم رفتن خیلی بهتر از اونجوری بهشت رفتنه!!! تو بهشتتون سلام ما را به حیوان دوستان برسونید خخخخ ….

 2. بی طرف می گوید

  انسان (البت اگه ب۰۰) گفت مسلمانان نه اون خر های عقده ایی که حیوان ازاری می کنن‌…
  و در ضمن انسان کوته فکری که منطقش این باشه حرف درست تو کتش نمیره (بعضیا فقط منتظر یه اشاره ان تا بپرن به اسلام) اون حیوون ازار هم میگه بهشت ارزونی صاحبش ما با حال و حولمون میریم جهندم
  جناب خخخخخ(تف)…

  و در اخر دین واس خودت میگه گوش نگیری ما ضرر نمی کنیم

  و در اخر تو که هیچی ازش نفهمیدی بمیر و نظر نده حمال (اگه نمیگفتم میمردم)