خوابیدن زیاد چه بلایی برسرتان می آورد؟

0

خواب یکی از ارکان اصلی زندگی انسان‌ها محسوب می‌شود؛ چراکه اگر زمان یا میزان خواب هر شخص اندکی جابه‌جا شود، موجب بروز مشکلات بسیاری خواهد شد.

جالب است بدانید که نه تنها خواب کوتاه برای بدن مضر نیست(!) بلکه خوابیدن بیش از حد نیز موجب بروز مشکلات فراوانی می‌شود.

پزشکان معتقدند که خواب با کیفیت برای سلامتی بسیار حیاتی است. نه تنها شما برای هوشیار ماندن در طول شبانه روز به آن نیاز دارید، بلکه باعث کاهش احتمال ابتلا به دیابت و چاقی و در نتیجه مرگ‌های زودهنگام می‌شود.

به گفته سوزان ردلاین، پروفسور رشته‌ی پزشکی خواب در دانشگاه هاروارد (پزشکی خواب، بخشی از علم پزشکی است که به بهداشت خواب، بیماری‌ها و اختلالات آن می‌پردازد)، افرادی که در شبانه روز بیشتر از ۱۰ ساعت می‌خوابند، عموما از سلامتی کمتری نسبت به افرادی که در شبانه‌روز ۷ الی ۸ ساعت می‌خوابند، برخوردار هستند.

حدود ۳۰ درصد از مردم آمریکا، جزو افرادی هستند که مدت زمان بیشتری نسبت به مردم عادی در خواب هستند. این افراد هرچه سن‌شان بیشتر شود، مدت زمان بیشتری را به خواب اختصاص می‌دهند. این موضوع بسیار شایع است و هنوز به طور دقیق مشخص نشده که افزایش مدت زمان خواب نشانه‌ی بیماری یا باعث بروز بیماری است!
به گفته‌ی دکتر ردلاین، غالبا خواب طولانی مدت، نشانه‌ی بروز مشکلات مربوط به سلامتی بدن است.

به گفته میکاییل اروین، خوابیدن بیش از حد موجب بروز بیماری خواهد شد؛ زیرا خواب طولانی مدت (یعنی خواب بیش از ۸ ساعت در شبانه‌روز) در واقع یک خواب ناگوار محسوب می‌شود. دکتر اروین می گوید: «گروهی که ما در حال بررسی آن‌ها هستیم، گروهی از مردمی هستند که مدت زمان زیادی را در تخت‌خواب خود می‌گذرانند؛ اما ممکن است که این اشخاص به صورت تمام وقت، خواب نباشند».

خوابیدن زیاد می‌تواند به همان اندازه مضر باشد که خوابیدن کم برای بدن مضر است. در ادامه با چند مشکل که ممکن است با تکرار این عمل با آن مواجه شوید، آشنا خواهید شد.

مجله سلامت علت مرگ و میر در ایران ساعت خواب خواب کافی چند ساعت است چگونه بخوابیم پیشگیری از دیابت پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی پزشکی خواب بیماری های قلبی عروقی ایست قلبی

بیشتر در معرض بیماری قلبی خواهید بود
بیماری قلبی هنوز، علت اصلی مرگ و میر در ایالات متحده آمریکا محسوب می‌شود. خوابیدن بیش از ۸ ساعت در شبانه‌روز موجب می‌شود که احتمال بروز بیماری قلبی و نهایتا مرگ، ۳۴ درصد افزایش یابد. به علت اینکه خانم‌ها در شبانه‌روز به مدت طولانی‌تری به استراحت و خواب می‌پردازند، بیشتر در معرض خطرات مربوط به بیماری‌های قلبی هستند.

به احتمال زیاد دائما درحال مبارزه با وزن خود خواهید بود
مطالعات زیادی نشان داده‌اند، افرادی که به اندازه کافی در شبانه‌روز به استراحت نمی‌پردازند، زودتر از افراد عادی دچار اضافه وزن می‌شوند؛ اما یک ارتباط نیز میان خواب طولانی مدت و چاقی وجود دارد.

اگرچه بیان رابطه میان خواب زیاد و اضافه وزن ممکن است به همین سادگی نباشد، اما قطعا یک ارتباط میان این دو وجود دارد. به گفته‌ی دکتر اروین، موضوع مشخصی که برای دانشمندان وجود دارد این است که هر چه فردی اضافه وزن بیشتری داشته باشد، مدت زمان بیشتری را نیز به خواب اختصاص می‌دهد و هرچه خواب طولانی‌تری داشته باشید، دچار افزایش وزن خواهید شد. یک تئوری مطرح در این زمینه بیان می‌کند که با افزایش مدت زمان استراحت هر شخص، فعالیت وی کاهش می‌یابد. به گفته ردلاین، در ۲۴ ساعت شبانه‌روز هرچه مدت زمان بیشتری را به خواب اختصاص دهید، زمان کمتری برای انجام فعالیت‌های روزانه باقی می‌ماند که در نتیجه‌ موجب افزایش وزن خواهد شد. به بیان دیگر هرچه بیشتر بخوابید، کمتر تحرک خواهید داشت و در نتیجه، کالری کمتری را می‌سوزانید.

افزایش احتمال ابتلا به دیابت
خوابیدن بیش از حد می‌تواند سطح قند خون بدن‌تان را افزایش دهد. مطمئنا این موضوع چیزی نیست که به دنبال آن هستید! قند خون بالا می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را افزایش دهد. به گفته ردلاین، تحرک کمتر و افزایش وزن، دقیقا چیزی است که موجب افزایش احتمال ابتلا به دیابت می‌شود.

موجب کند شدن مغز می‌شود
براساس پژوهشی که در یک نشریه‌ی معتبر پزشکی در آمریکا منتشر شده است، خواب زیاد موجب می‌شود که تمرکزتان کم شود. خوابیدن طولانی مدت موجب می‌شود که ذهن‌تان ۲ سال پیرتر از سن واقعی‌تان شود که در نتیجه، انجام کارهای روزمره نیز برای‌تان سخت خواهد شد!

به گفته‌ی دکتر اروین، کارایی افراد پرخواب در قبال کارهای ابتدایی روزانه‌ی خود، رابطه مستقیمی با تعداد دفعاتی که در شب از خواب بیدار می‌شوند، دارد. اگر شما مکررا در طول شب از خواب بیدار می‌شوید، احتمالا به اندازه کافی، از خواب عمیق مورد نیاز بدن‌تان بهره نمی‌برید و در نتیجه در انجام کارهای روزمره‌تان نیر دچار مشکل خواهید شد.

احتمال مرگ زودرس
ترسناک است، اما واقعیت دارد! در بسیاری از تحقیقات علمی ثابت شده افرادی که در طول شبانه روز مدت زمان بیشتری را به نسبت افراد عادی در خواب هستند، امکان مرگ زودتر از موعد مقررشان وجود دارد. جالب است بدانید که هنوز علت دقیق آن مشخص نشده است، اما به احتمال زیاد مدت زمان خواب، نقش بسیار مهمی در طول زندگی افراد دارد. البته ذکر این نکته مهم است که داشتن مشکلاتی نظیر دیابت و بیماری قلبی ممکن است موجب مرگ زودرس شود.

ایجاد ناراحتی روحی
خوابیدن زیاد ممکن است برای افرادی که دچار افسردگی‌های خاصی هستند، مضر باشد؛ زیرا این گونه افراد مدت زمان بیشتری را به خواب اختصاص می‌دهند که موجب بدتر و بدتر شدن افسردگی می‌شود.

البته ذکر این نکته مهم است که لزوما تمام افرادی که زیاد می‌خوابند دچار افسردگی و ناراحتی نیستند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ