آموزش پولدار شدن با “کبک‌” !

0

به گزارش ساتین : اگر می‌خواهید پولدار شوید توصیه یک پرورش‌ دهنده کبک را به گوش‌گیرید چراکه او معتقد است با توجه به اینکه مردم ما فقط به طعم گوشت‌مرغ عادت دارند؛ دولت برای این تغییر ذایقه و تنوع‌بخشی به استفاده از گوشت سایر پرندگان، کمک‌های ویژه‌ای به متقاضیان می‌کند.

هزینه پرورش‌ کبک قیمت گوشت بوقلمون طرح توجیحی پرورش‌ کبک طرح توجیحی پرورش بوقلمون شرایط وام پرورش‌ کبک دانلود طرح توجیحی پرورش‌ کبک ثبت نام وام پرورش‌ کبک پرورش‌ کبک پرورش‌ دهنده کبک پرورش بوقلمون آموزش پرورش‌ کبک آموزش پرورش بوقلمون

به گفته محمد طلایه‌دار به این‌ دلیل سازمان جهاد کشاورزی در هر استان در حال حمایت از پورش انواع پرندگان و آبزیان است تا ذایقه مردم به خوردن ماهی، مرغ و گوشت‌های متفاوت از آنچه تاکنون طبخ می‌شود تغییر کند. در این راستا هم تولیدات گوشت بوقلمون، شترمرغ، بلدرچین، کبک و انواع آبزیان مورد حمایت قرار می‌گیرد و برای تولیدکننده این‌دست از حیوانات، تمهیدات و حمایت‌های خاصی تعریف شده و بانک‌های عامل با کمک‌های مالی به تولیدکنندگان در انجام این پروژه‌ها کمک‌رسانی می‌کنند. چنانچه تمایل دارید چند و چون پرورش کبک را بدانید و وارد عرصه تولید شوید؛ این گفت‌وگو را تا انتها بخوانید:

‌پرورش کبک چه مدت است در ایران آغاز شده؟
اگرچه صید و شکار کبک، تاریخچه‌ای بسیار طولانی دارد اما پرورش کبک قدمت چندانی ندارد. عادت‌کردن ذایقه مردم به مصرف گوشت‌مرغ و نهایتا اردک در مناطق شمالی کشور، باعث شده هنوز هم این رشته چندان با رونق در اقتصاد کشور پا نگیرد.
هزینه پرورش‌ کبک قیمت گوشت بوقلمون طرح توجیحی پرورش‌ کبک طرح توجیحی پرورش بوقلمون شرایط وام پرورش‌ کبک دانلود طرح توجیحی پرورش‌ کبک ثبت نام وام پرورش‌ کبک پرورش‌ کبک پرورش‌ دهنده کبک پرورش بوقلمون آموزش پرورش‌ کبک آموزش پرورش بوقلمون
‌چرا مصرف این گوشت را به مردم توصیه می‌کنید؟
گوشت‌ کبک‌جوان، نرم و به‌سرعت پخته می‌شود. بر خلاف قرقاول که باید پس از کشتن چند روز با پر در داخل یخچال نگهداری شود، کبک با فاصله کوتاهی بعد از ذبح، قابل‌خوردن است. گوشت کبک گرم و خشک و زود هضم است.
گوشت کبک به‌علت پروتئین بالا و درصد چربی پایین، مصارف فراوانی دارد و برای درمان بعضی از بیماری‌ها مانند ضعف اعصاب توصیه می‌شود. ناراحتی‌های روانی و بی‌خوابی موثر است. در افراد مسن قوای ازدست‌رفته جوانی را بازمی‌گرداند. ۷۲درصد وزن کبک قابل استفاده بوده که در مرغ ۵۵درصد است. ۲۰درصد وزن کل بدن کبک را عضله تشکیل می‌دهد و درصد پروتئین و ماده خشک در عضله‌ران ۸۰درصد است در صورتی که در مرغ این رقم ۶۵درصد است.
‌ طعم گوشت این حیوان چگونه است؟
گوشت کبک از لذیذترین گوشت‌هاست. طعم مطبوع انواع گوشت، عمدتا به‌دلیل وجود ماده‌ای است بنام گلیکوژن که در سلول‌های ماهیچه‌ای وجود دارد. هر قدر ماهیچه در طول حیات خود فعال‌تر باشد گوشت آن نیز لذیزتر است. مانند ران مرغ، دم ماهی، ران حیوانات شکاری و گوسفند و همچنین سینه پرندگان وحشی. کبک هم به دلیل جنب‌وجوش بالا از این ویژگی بهره‌مند است. ماهیچه سینه که بزرگ‌ترین ماهیچه پرندگان است در پرندگانی چون مرغ و خروس و اردک و غاز که امکان پرواز ندارند دارای بافتی خشبی و خشک و طعمی نه‌چندان لذیذ است، درحالی‌که در مورد کبک به‌دلیل جنب‌‌وجوش و پروازهای متناوبی که انجام می‌دهد گوشت سینه پرنده علاوه بر اینکه حجم قابل‌توجهی از کل‌لاشه (یک‌سوم لاشه) را تشکیل می‌دهد دارای طعمی بسیار خوش و لذیذ است. همچنین بافت‌های مفصل این پرنده به‌دلیل وجود سلول‌های پیچیده پیوندی در اثر پختن یا بریان‌شدن به‌هیچ‌وجه متلاشی نمی‌شود و پرنده پس از طبخ نیز ترکیب خود را حفظ کرده و در پذیرایی‌ها، زیبایی و آرایش فراوانی به سفره می‌دهد.
‌ پرورش کبک در ایران چه مقدماتی دارد؟ آیا به‌سادگی قابل انجام است؟
بر اساس ضوابط نظام دامپروری کشور در ابتدا باید از سازمان جهاد کشاورزی استان مربوطه پروانه تاسیس گرفت؛ بنابراین بهتر است قبل از تهیه زمین برای ایجاد مزرعه پرورش کبک به واحد صدور پروانه معاونت امور دام سازمان جهادکشاورزی استان مراجعه و با کارشناسان مذاکره کرده تا با درنظرگرفتن ضوابط نظام دامپروری کشور، اقدامات لازم انجام شود. بعد از دریافت موافقت اصولی باید با ادارات دامپزشکی، محیط‌زیست، میراث فرهنگی، امور اراضی درباره بلامانع‌بودن ایجاد واحد پرورشی کبک، هماهنگی‌های لازم انجام شود.
‌ دولت چه حمایت‌هایی از پرورش این حیوان انجام می‌دهد؟
بر اساس برنامه توسعه اقتصادی، بانک‌ها موظف‌اند برای گسترش واحدهای اقتصادی از این دست تسهیلاتی فراهم کنند. تسهیلات ارزی و ریالی قابل پرداخت برای اجرای هر طرح، حداکثر معادل ۱۰میلیاردریال است و نوع تسهیلات براساس نیازهای ارزی و ریالی طرح ارایه شده تعیین می‌شود. نرخ سود تسهیلات ریالی نیز مطابق نرخ سود تسهیلات بخش صنعت و معدن اعمال می‌شود. حداکثر مدت تامین مالی هر طرح شامل دوران ساخت و راه‌اندازی حداکثر دو سال و دوران تنفس و بازپرداخت حداکثر پنج‌سال است و بازپرداخت تسهیلات و سود متعلقه به همان ارز پرداختی خواهد بود.
‌ برای شروع پرورش چه مقدماتی لازم است؟
پرورش کبک با خرید گله مولد مادر که باید در سن پنج‌ماهگی باشد شروع می‌شود. پس از خرید گله مولد و نگه‌داشتن گله در یک سیکل ۵۰روزه نوری فعالیت کبک برای تخم‌گذاری آغاز می‌شود. این سن بهترین زمان برای تخم‌گذاری است. کبک در هفت‌ماهگی به بلوغ جنسی و در چهارماهگی به بلوغ وزنی می‌رسد.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ