آخرین جزییات کرایه تاکسی، اتوبوس و مترو در سال ۹۳ + جدول

0

 یکشنبه پیش در جلسه غیر علنی شورای شهر تهران نرخ کرایه های حمل و نقل عمومی به طور میانگین ۲۰ در صد افزایش یافت اما خبری از جزییات این مصوبه شورا منتشر نشد . اعضای شورای شهر چهارم برای دوری از حاشیه های افزایش قیمت ها  وبازی رسانه ای اصرار مدیران شهری به افزایش قیمت کرایه تاکسی و اتوبوس و مترو و مخالفت دولتمردان تصمیم گرفتند این بار تا تایید نهایی فرمانداری سکوت کنند .

به گزارش ساتین : مصوبه قیمت کرایه تاکسی و اتوبوس و مترو یکی ازچالش بر انگیز ترین مصوبات شورا در چند سال اخیر بوده است . فرمانداری تهران هرگز با نرخ های پیشنهادی شورا موافقت نکرد تا آنجا که  رییس شورای پیشین برای اعمال نرخ های  مجبور به رایزنی با رییس جمهور می شود و با هماهنگی وزیر کشور و بی اطلاع از فرماندار نرخ ها را ابلاغ می کرد.

بیش از یک ماه به سال ۹۳ مانده است و قرار است نرخ های جدید از نیمه فروردین ماه اجرایی شود اما رانندگان تاکسی از همین حالا نرخ های سال جدید که مصوبه خودشان است را اجرایی می کنند و در شب هایی که مسافران در خیابان مانده زیاد است و مردم شوق  خرید عید را دارند هر کرایه ای که بخواهند از مسافران می گیرند .

اما شهروندان تهرانی قرار است در صورت تایید نهایی فرمانداری در سال ۹۳ چقدر کرایه تاکسی  بپردازند ؟

ابوالفضل قناعتی عضو کمیسیون عمران شورا می گوید:در جلسه گذشته شورا افزایش نرخ کرایه تاکسی‌ها به طور متوسط حدود ۲۵ درصد به تصویب رسید که این افزایش در خطوط مختلف، متفاوت خواهد بود و نرخ تعیین شده شامل تمامی تاکسی‌ها شامل گردشی، خطی و بیسیم و … خواهد بود.

این عضو شورای شهر تهران اضافه می کند: بر این اساس و پس از بررسی کمیسیون عمران و حمل و نقل، اعضای شورای شهر تهران با افزایش ۱۵ درصدی نرخ انواع بلیت مترو در سال ۹۳ موافقت کردند. بر این اساس نرخ تمامی بلیت‌های مترو اعم از تک سفره، دو سفره و … در سال ۹۳ با افزایش ۱۵ درصدی مواجه خواهد بود.

او ادامه می دهد: همچنین شورای شهر تهران افزایش نرخ کرایه اتوبوس‌ها را تا سقف ۲۰ درصد مصوب کرد. بدین ترتیب نرخ کرایه اتوبوس‌های بلیتی و ریالی در سال ۹۳ بین ۱۸ تا ۲۰ درصد افزایش خواهد یافت.

قناعتی با اشاره به اینکه پیشنهاد شهرداری تهران برای نرخ کرایه مترو، اتوبوس و تاکسی در سال ۹۳ حدود ۵ تا ۱۰ درصد بیش از مصوبه شورای شهر بود، می گوید: نرخ‌های تعیین شده طی نامه‌ای به فرمانداری تهران فرستاده می‌شود و فرمانداری ۱۵ روز مهلت دارد در صورت هر گونه اعتراض، مراتب را به شورای شهر تهران جهت بازنگری اعلام کند.

جزییات لایحه  نرخ حمل و نقل عمومی  درسال ۹۳

  هنوز فرمانداری در خصوص قیمت های پیشنهادی شورا برای کرایه تاکسی وبلیت مترو واتوبوس اظهار نظر نکرده است  واحتمال تغییر در نرخ های پیشنهادی وجود دارد.
بر اساس لایحه تعیین نرخ کرایه انواع تاکسی در سال۹۳به طور متوسط ۲۵ درصد افزایش یافته و نرخ کرایه ها در نوبت شب از ساعت ۲۲ تا ۶ صبح ۲۰ درصد افزایش می یابد . همچنین نرخ کرایه های ون به ازای هر مسافر ۷۰ درصد نرخ جا به جایی با خودروی سواری است .
نرخ کرایه تاکسی های گردشی/ ورودیه تاکسی ۳۷۰ تومان
بر اساس لایحه شهرداری ورودیه تاکسی های گردشی برای مسافت آزاد ۵۰۰ متر ۳۷۰ تومان و پس از ۵۰۰ متر تا ۷ کیلومتربه ازای  هر ۱۰۰ متر ۱۶۱ ریال به کرایه افزوده می شود .
همچنین برای مسافت های بالای ۷ کیلومتر به ازای هر ۱۰۰ متر ۱۳۵ ریال و در سرعت های کمتر از ۱۵ کیلومتر بر ساعت برای هر دقیقه ۹۶ ریال در نظر گرفته شده است .

تاکسی فرودگاه / ورودی۳ هزار ۸۵۰ تومان

بر اساس لایحه نرخ  کرایه تاکسی ها مبلغ ورودیه تاکسی فرودگاه ها به ۳ هزار ۸۵۰ تومان افزایش یافته است و قیمت ها پس از ۱۰۰۰ متر مسافت آزاد به ازای ۲ کیلومتر اول۵۳ هزار ریال و ازکیلومتر ۲ تا ۱۰ هر یک صد متر یک هزار و ۱۶۰ ریال خواهد بود .

نرخ کرایه های تاکسی های راه آهن و ترمینال

مبلغ ورودیه  تاکسی های راه آن و ترمینا ل ها ۲ هزار ۹۵۰ تومان است که پس از ۱۰۰۰ متر آزاد تا پایان دو کیومتر ابتدایی ۴هزار و ۴۵۰ تومان گرفته و پس از آن تا ۱۰ کیلومتر ،هر ۱۰۰ متر ۱۱۳۱ ریال دریافت می شود .

نرخ کرایه جابه جایی مسافر از طریق اتوبس های بخش عمومی 
 شورای شهر تهران افزایش نرخ کرایه اتوبوس‌ها را تا سقف ۲۰ درصد مصوب کرد. بدین ترتیب نرخ کرایه اتوبوس‌های بلیتی و ریالی در سال ۹۳ بین ۱۸ تا ۲۰ درصد افزایش خواهد یافت.
ردیف طول معادل خط نرخ کرایه اتوبوس در سال ۹۳ با کارت بلیت(ریال) نرخ کرایه های نقدی(ریال)
۱ تا ۵ کیلومتر ۷۲۰ ۱۲۵۰
۲ ۵ تا ۱۰ کیلومتر ۱۴۴۰ ۲۵۰۰
۳ از ۱۰ تا ۱۵ کیلومتر ۲۱۶۰ ۳۰۰۰
۴ بیش از ۱۵ کیلومتر ۲۸۸۰ ۳۷۵۰

نرخ کرایه جا به جایی مسافر از طریق اتوبوس بخش خصوصی

 

ردیف طول معادل خط نرخ کرایه اتوبوس در سال ۹۳ با کارت بلیت(ریال) نرخ کرایه های نقدی(ریال)۱
۱ تا ۲.۵ ۲۵۲۰ ۳۷۵۰
۲ از ۲.۵ تا ۵ ۲۸۸۰ ۳۷۵۰
۳ بیش از ۵ تا ۷.۵ ۳۲۴۰ ۴۲۵۰
۴ از ۷.۵ تا ۱۰ ۳۶۰۰ ۵۰۰۰
۵ از ۱۰ تا ۱۲.۵ ۴۳۲۰ ۵۵۰۰
۶ از ۱۲.۵ تا ۱۵ ۴۶۸۰ ۶۰۰۰
۷ از ۱۵ تا تا ۱۷.۵ ۵۰۴۰ ۶۰۰۰
۸ از ۱۷.۵ تا ۲۰ ۵۴۰۰ ۶۷۵۰
۹ بیش از ۲۰ کیلومتر ۵۷۶۰ ۷۲۰۰

 

قیمت بلیت مترو در سال ۹۳

در جلسه روز یکشنبه شورای شهر  اعضای شورای شهر تهران با افزایش ۱۵ درصدی نرخ انواع بلیت مترو در سال ۹۳ موافقت کردند. بر این اساس نرخ تمامی بلیت‌های مترو اعم از تک سفره، دو سفره و … در سال ۹۳ با افزایش ۱۵ درصدی مواجه خواهد بود.

 

مقایسه قیمت های مصوب سال ۹۲ با قیمت های پیشنهادی سال ۹۳
ردیف نوع بلیت مصوب ۹۲ پیشنهادی ۹۳ درصد افزایش
۱ تک سفره ۴۵۰۰ ۵۰۰۰ ۱۱درصد
۲ دو سفره ۶۵۰۰ ۸۰۰۰ ۲۳درصد
۳ اعتباری مبلغ دار ناحیه ۱ ۱۵۴۵ ۱۷۷۷ ۱۵درصد
۴ اعتباری مبلغ دار ناحیه ۲ ۱۶۵۲ ۱۹۰۰ ۱۵درصد
۵ اعتباری مبلغ دار ناحیه ۳ ۱۹۰۸ ۲۱۹۴ ۱۵درصد
۶ اعتباری مبلغ دار ناحیه ۴ ۲۰۶۹ ۲۳۷۹ ۱۵درصد
۷ اعتباری مبلغ دار ناحیه ۵ ۲۴۵۹ ۲۸۲۸ ۱۵درصد
۸ اعتباری مبلغ دار ناحیه ۶ ۲۴۵۹ ۲۸۲۸ ۱۵درصد

قرار است در صورت موافقت فرمانداری این نرخ ها از ۱۶ فروردین ماه اجرایی شود . به نظر می رسد فرمانداری مخالفتی با این نرخ ها ندارد و امسال بر خلاف سالهای گذشته این گرانی ها در سکوت و آرامش ابلاغ شود .

مرجع : مهر

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ