کدام رشته های دانشگاهی پول سازترند؟

2

انتخاب رشته تحصیلی در دانشگاه تصمیمی بزرگ و حساس است و آینده و سرنوشت جوانان را رقم می زند. چندین سال پس از تحصیل در دانشگاه، تفاوت درآمد بین برخی ازرشته‌ها که با تقاضای بیشتری در بازار کارروبرو هستند نسبت به آنهایی که شانس کمتری در بازار کار دارند، بسیار چشمگیر است.

 

دکتر جک بریتون، پژهشگر ارشد و اقتصاددان موسسه مطالعات مالی بریتانیا در یک پژوهش جدید به بررسی دلایل نابرابری در میزان درآمد رشته های مختلف پس از اتمام تحصیلات پرداخته است. این پژوهش مستقل ازموسسات دولتی و با هدف آگاه سازی مردم به شرایط اقتصادی و درآمد حاصل از رشته‎های دانشگاهی و تخصصی مختلف صورت گرفته است.

شغل پولساز شغل پر درآمد رشته های تحصیلی پولساز دنیا درآمد ماهیانه یک دندانپزشک پر درآمدترین رشته‌ تحصیلی بهترین رشته تحصیلی بهترین رشته پولساز در ایران بهترین دکتر دندانپزشک تهران آموزش انتخاب رشته

مثلا در بریتانیا به طورمیانگین درآمد فارغ التحصیلان رشته پزشکی و دندان پزشکی ۴۶۷۰۰ پوند، اقتصاد ۴۰۰۰۰، هنرهای تجسمی ۲۰۱۰۰ پوند، کشاورزی ۲۲۰۰۰ و ارتباطات ۲۲۳۰۰ پوند است. این تفاوت می تواند به خصوص در بین فارغ التحصیلان با یک سطح تحصیلی، بیشتر خودنمایی کند.

 

مطالعات نشان می دهند که رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی پولسازترین رشته‌های دانشگاهی اولین پنج سال پس از فارغ التحصیلی هستند. میانگین درآمد یک پزشک و یا دنداپزشک جوان بین ۴۰ تا ۵۰ هزار پوند در سال است. اما اگر اقتصاد خوانده اید یا قصد آنرا دارید نگران نباشید درآمد قابل توجهی پس از فارغ التحصیلی خواهید داشت. پس از آن برخلاف انتظارات رشته ریاضی قرار می گیرد البته اگر بخواهید تنها به تدریس در دانشگاه و غوطه ور شدن در علم ریاضی متمرکز شوید پولدار نخواهید شد ریاضیدانهای پولساز وارد تالارهای بورس و شرکتهای مرتبط با بورس و بانکها می شوند. دامپزشکان هم شانس زیادی برای پولسازی تنها پنج سال پس از فارغ التحصیلی دارند و پس از آنها مهندسان در رشته‌های مختلف قرار می گیرند. بسته به نوع نیاز کشوری که در آن هستید رشته‌های مختلف مهندسی همواره می تواند به شما برای کسب درآمد قابل قبول در سراسر دنیا کمک کند.

 

این مطالعات همچنین نشان می دهد که اگر قصد پولسازی دارید به هیچ وجه نباید دنبال رشته هایی از دست هنر و کشاورزی و روانشاسی و رشته‌های مرتبط به آموزش و پرورش کودکان و نوجوانان بروید. حتی رشته ارتباطات که در دهه‌های گذشته در زمره رشته‌های پردرآمد محسوب می شد امروز یکی از رشته هایی است که می توان آنرا در زمره رشته‌های با دستمزد پایین قرارداد.

 

از سوی دیگر عواملی مثل جنس (زن یا مرد) پیش از انتخاب رشته می تواند بر درآمد فارغ التحصیلان تاثیرگذار باشد. در بریتانیا فارغ التحصیلان مرد بیشتر از زنان هستند. تبعیض درآمد بین زن و مرد پس از پنج سال به حدود ۳۵۰۰ پوند و به عبارتی به ۱۴ درصد می رسد. برخی بر این نظرند که شاید این شکاف به دلیل انتخاب رشته هایی با پتانسیل درآمد پایین توسط زنان است. اما در حالت کلی پس از اتمام تحصیلات، مردان بیشتر از زنان درآمد کسب می کنند.

 

یک دلیل دیگر شاید انتخاب رشته های کم درآمدتر توسط زنان باشد. رشته هایی چون هنرهای تجسمی، پرستاری، روانشناسی و علوم اجتماعی بیشتر مورد علاقه دانشجویان دختر است تا پسران.

 

البته این تفاوت درآمد همیشه ناشی از انتخاب شخصی نیست بلکه گاهی نیز به بسترخانوادگی که فرد به آن تعلق دارد، بستگی دارد. افرادی که از خانواده های مرفه تر هستند، بیشتر تمایل دارند که دانشگاه های مهم و معروف را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند.

 

به نظر می رسد افزایش هزینه‌های تحصیلی دانشجویان در بریتانیا تا حدود ۹۲۵۰ پوند در سال، میزان بدهی آنها را افزایش خواهد داد و احتمالا بسیاری از آنها توان بازپرداخت وام تحصیلی خود را نخواهند داشت. ناتوانی در بازپرداخت وام تحصیلی بر فارغ التحصیلانی که درآمدهای کمتری دارند فشار بیشتری تحمیل خواهد کرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

نظرات شما ( 2 )
 1. بغیر حساب می گوید

  أعوذُ بِاللّهِ مِنَ الشَّیطانِ الرَّجیمِ
  زُیِّنَ لِلَّذِینَ کَفَرُوا الْحَیَاهُ الدُّنْیَا وَیَسْخَرُونَ مِنَ الَّذِینَ آمَنُوا ۘ وَالَّذِینَ اتَّقَوْا فَوْقَهُمْ یَوْمَ الْقِیَامَهِ ۗ وَاللَّـهُ یَرْزُقُ مَن یَشَاءُ بِغَیْرِ حِسَابٍ ﴿٢١٢﴾ «بقره» زندگی دنیا در چشم کافران آراسته شده است، و مؤمنان را ریشخند می‏کنند و [حال آنکه‏] کسانی که تقواپیشه بوده‏ اند، در روز رستاخیز، از آنان برترند و خدا به هر که بخواهد، بی‏شمار روزی می‏دهد. (۲۱۲)
  تُولِجُ اللَّیْلَ فِی النَّهَارِ‌ وَتُولِجُ النَّهَارَ‌ فِی اللَّیْلِ ۖ وَتُخْرِ‌جُ الْحَیَّ مِنَ الْمَیِّتِ وَتُخْرِ‌جُ الْمَیِّتَ مِنَ الْحَیِّ ۖ وَتَرْ‌زُقُ مَن تَشَاءُ بِغَیْرِ‌ حِسَابٍ ﴿٢٧﴾ «آل عمران» شب را به روز در مى‌آورى، و روز را به شب در مى‌آورى؛ و زنده را از مرده بیرون مى آورى، و مرده را از زنده خارج مى‌سازى؛ و هر که را خواهى، بى‌حساب روزى مى‌دهى. (۲۷)
  فَتَقَبَّلَهَا رَ‌بُّهَا بِقَبُولٍ حَسَنٍ وَأَنبَتَهَا نَبَاتًا حَسَنًا وَکَفَّلَهَا زَکَرِ‌یَّا ۖ کُلَّمَا دَخَلَ عَلَیْهَا زَکَرِ‌یَّا الْمِحْرَ‌ابَ وَجَدَ عِندَهَا رِ‌زْقًا ۖ قَالَ یَا مَرْ‌یَمُ أَنَّىٰ لَکِ هَـٰذَا ۖ قَالَتْ هُوَ مِنْ عِندِ اللَّـهِ ۖ إِنَّ اللَّـهَ یَرْ‌زُقُ مَن یَشَاءُ بِغَیْرِ‌ حِسَابٍ ﴿٣٧﴾ «آل عمران» پس پروردگارش وى [مریم‌] را با حُسنِ قبول پذیرا شد و او را نیکو بار آورد، و زکریا را سرپرست وى قرار داد. زکریا هر بار که در محراب بر او وارد مى‌شد، نزد او [نوعى‌] خوراکى مى‌یافت. [مى‌]گفت: «اى مریم، این از کجا براى تو [آمده است؟ او در پاسخ مى‌]گفت: «این از جانب خداست، که خدا به هر کس بخواهد، بى شمار روزى مى‌دهد.» (۳۷)
  لِیَجْزِیَهُمُ اللَّـهُ أَحْسَنَ مَا عَمِلُوا وَیَزِیدَهُم مِّن فَضْلِهِ ۗ وَاللَّـهُ یَرْ‌زُقُ مَن یَشَاءُ بِغَیْرِ‌ حِسَابٍ ﴿٣٨﴾ «نور» تا خدا بهتر از آنچه انجام مى‌دادند، به ایشان جزا دهد و از فضل خود بر آنان بیفزاید، و خدا[ست که‌] هر که را بخواهد بى‌حساب روزى مى‌دهد. (۳۸)
  مَنْ عَمِلَ سَیِّئَهً فَلَا یُجْزَىٰ إِلَّا مِثْلَهَا ۖ وَمَنْ عَمِلَ صَالِحًا مِّن ذَکَرٍ‌ أَوْ أُنثَىٰ وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَأُولَـٰئِکَ یَدْخُلُونَ الْجَنَّهَ یُرْ‌زَقُونَ فِیهَا بِغَیْرِ‌ حِسَابٍ ﴿۴٠﴾ «غافر» هر که بدى کند، جز به مانند آن کیفر نمى‌یابد؛ و هر که کار شایسته کند -چه مرد باشد یا زن- در حالى که ایمان داشته باشد، در نتیجه آنان داخل بهشت مى‌شوند و در آنجا بى‌حساب روزى مى‌یابند. (۴۰)

 2. اقامت استرالیا می گوید

  کاش رشته های پول ساز ایران رو هم مینوشتن