توصیه های امام رضا (ع) برای ماه اول زمستان

0

سبک زندگی اسلامی تقریبا عام است و شامل همه ابعاد زندگی می‌شود و باید گفت این ابعاد در زندگی باید به‌گونه‌ای ثابت پیاده و تمام مکانیزم‌های زندگی نیز باید در همین مسیر تعریف شود. سبک زندگی پایدار یعنی فرد باید تمام الگوهای این نوع سبک زندگی را باید در تمام مراحل زندگی جاری کند.

در رساله ذهبیه امام رضا(ع) ماه اول زمستان بنا به تقویم رومی به کانون اول معروف است؛ در این ماه که از ۲۳ آذرماه شروع می شود و حدود ۳۱ روز طول می کشد، سردی هوا تشدید می یابد که امام رضا(ع) درباره این ماه توصیه‌هایی از جمله این که همه مراقبت‌های ماه قبل (تشرین آخر) به قوت خود باقی است و علاوه بر آن باید از غذاها با مزاج سرد پرهیز شود را فرموده‌اند.

امام رضا(ع) به پرهیز از خوردن دوغ، سالاد و کاهو در فصل زمستان توصیه می‌کنند و نکته دیگر پرهیز از حجامت و فصد است، این دو شیوه جز روش‌های درمانی و پیشگیری در طب اسلامی است که باید با قواعد خاص خود انجام شود از جمله این موارد رعایت زمان مناسب برای حجامت و فصد است.

همچنین ممکن است به دلیل سردی هوا تولید خون کم شود در اینصورت خارج شدن خون از بدن باعث سردی مزاج فرد می‌شود؛ بنابراین در این ماه به افراد توصیه می‌شود که حجامت و فصد انجام ندهند.

توصیه بعد استفاده از غذاهای گرم است، غذاهای گرم بالقوه غذاهایی با مزاج گرم است یعنی دمای آن بالا نیست و حرارت بالا ندارد اما وقتی وارد بدن می شود، باعث افزایش گرمی و حرارت بدن می شود.

بیشتر ادویه ها مانند فلفل، زنجبیل، دارچین، زیره، زعفران، زردچوبه، مواد شیرین مانند عسل، کشمش و خرما بالقوه گرم است و باعث افزایش حرارت بدن می‌شود.

منبع: فارس
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ