خواص جادویی خار مریم ،از کاهش وزن تا سلامت کبد

0

خار مریم” به عنوان درمانی طبیعی برای بیماری‌ها و مشکلات جسمی مختلف کاربرد دارد اما آیا خواص آن برای سلامتی تایید شده است؟

سیلیمارین” ماده فعال در خار مریم است. خار مریم بیشتر برای درمان مشکلات کبدی توصیه می شود اما برخی افراد معتقدند این گیاه می‌تواند کلسترول را نیز کاهش دهد و به کنترل دیابت نوع ۲ کمک می‌کند.

همچنین گروهی از افراد ادعا می‌کنند گیاه خار مریم در درمان بیماری سیروز کبدی، هپاتیت، یرقان و اختلالات کیسه صفرا موثر است.

نحوه مصرف خار مریم متخصص طب سنتی کاهش کلسترول خون عوارض و موارد منع مصرف خار مریم سیلیمارین کبد چرب سم زدایی کبد با گیاهان دارویی رژیم غذایی برای کبد دمنوش خار مریم خواص گیاهان خواص سیلیمارین خواص خارمریم تقویت سیستم ایمنی بدن‌

۱- کمک به سلامت کبد: یکی از رایج ترین موارد کاربرد خار مریم درمان مشکلات کبدی است. مطالعه انجام گرفته در سال ۲۰۱۶ نشان می‌دهد این گیاه آسیب دیدگی کبدی ناشی از رژیم غذایی نامناسب را در موش‌ها بهبود می‌دهد. هرچند لازم است شواهد بیشتری به دست آید تا خواص خار مریم را برای کبد انسان تایید کند.

۲- بهبود سلامت پوست: مطالعه انجام گرفته در سال ۲۰۱۵ نشان داد استفاده از این گیاه روی پوست موش‌ها به بهبود بیماری‌های پوستی التهابی کمک می‌کند. همچنین خار مریم دارای تاثیرات ضد پیری و آنتی اکسیدان روی سلول‌های پوست انسان است که در بررسی‌های آزمایشگاهی به خواص آن پی برده شد.

۳- کاهش کلسترول: بالا بودن سطح کلسترول به بروز مشکلاتی در سلامت قلب و افزایش احتمال ابتلای فرد به سکته مغزی منجر می‌شود. مطالعه انجام گرفته در سال ۲۰۰۶ نشان داد خار مریم نقش حائز اهمیتی در پایین نگه داشتن سطح کلسترول بازی می‌کند.

۴- کمک به کاهش وزن: بررسی‌های اولیه روی حیوانات آزمایشگاهی در سال ۲۰۱۶ نشان داد ماده سیلیمارین موجود در خار مریم موجب کاهش وزن در موش‌ها می‌شود و به همین دلیل کارشناسان این طور عنوان کردند که گیاه خار مریم برای افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند مفید است.

۵- کاهش مقاومت به انسولین: بر اساس بررسی که روی تعدادی موش آزمایشگاهی انجام گرفت مشخص شد عصاره خار مریم به کاهش مقاومت انسولینی کمک می‌کند. مقاومت انسولینی مشکلی است که مبتلایان به دیابت نوع ۲ دچار آن هستند.

۶- بهبود علائم آسم آلرژیک: ماده فعال موجود در خار مریم در کاهش التهاب موثر است. در سال ۲۰۱۲ میلادی مطالعه‌ای انجام گرفت که نشان داد سیلیمارین به کاهش التهاب در مجرای تنفسی موش‌های مبتلا به آسم آلرژیک کمک می‌کند.

۷- محدود کردن پیشرفت سرطان: این گیاه می‌تواند از پیشرفت برخی انواع سرطان جلوگیری کند.

۸- کمک به حفظ سلامت استخوان‌ها: خار مریم نقش اساسی در حفظ سلامت استخوان‌ها بازی می‌کند. در سال ۲۰۱۶ آزمایشاتی انجام گرفت که نشان‌دهنده نقش این گیاه در جلوگیری از فرسایش استخوان بوده است.

۹- بهبود قدرت شناختی: نتیجه مطالعه انجام گرفته در سال ۲۰۱۵ حاکی از آن است که گیاه خار مریم مقاومت بدن در برابر استرس اکسیداتیو را افزایش می‌دهد. استرس اکسیداتیو عامل اصلی بیماری آلزایمر است.

۱۰- تقویت سیستم ایمنی: خار مریم واکنش ایمنی بدن را تقویت کرده و به مقابله با عفونت‌ها کمک می‌کند.

نحوه مصرف خار مریم (طرز استفاده و میزان مصرف)

از گیاه خار مریم به شکل دم کرده، تنتور و یا مستقیما از عرق آن، استفاده می‌کنند، همچنین برای استفاده بیشتر از خواص گیاه خار مریم می‌توان گلچه‌های آن را همانند کنگر فرنگی خورد.

طرز تهیه تنتور: یکی از بهترین اشکال دارویی گیاهان که از زمان‌های قدیم مورد استفاده بوده‌اند محلول‌های هیدروالکلی تنتور (مخلوط آب و الکل) عصاره گیاهان میباشد. در این روش گیاه خشک و یا تازه در محلول ۲۵ درصد الکل و آب (۲۵ قسمت الکل و ۷۵ قسمت آب) قرار می‌گیرد. کلیه قسمت‌های گیاه ممکن است مورد مصرف قرار گیرد. تنتور خار مریم را تا دو سال میتوان استفاده کرد. مقدار استفاده از این تنتور، ۱۵ تا ۲۵ قطره و روزانه ۴ الی ۵ مرتبه است و بهتر است قبل از مصرف، تبخیر الکل انجام گیرد.

طرز تهیه دم کرده: ۵/۳گرم دانه‌های نیمکوب شده خار مریم را در ۱۵۰ سی سی آب جوش به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه دم کنید. روزانه ۳ نوبت و نیم ساعت قبل از غذا مصرف شود.

طرز تهیه عرق خار مریم: برای تهیه عرق خار مریم، ابتدا آب و گلچه‌های گیاه را می‌جوشانند. پس از تبخیر آب، عملیات سرد کردن بخار و تقطیر به صورت سنتی یا صنعتی انجام می‌شود و مایعی که با تقطیر به دست آمده، همان عرق خار مریم است.

فراورده‌های دارویی خار مریم: از خار مریم قرص گیاهی با نام لیورگل ۷۰ و ۱۴۰ میلی در داروخانه‌ها موجود است که همراه داروهای تجویزی دیگر توسط پزشک معالج برای درمان بیماری‌های کبدی و جلوگیری از پیشرفت دیابت و کنترل آن به جای اصل گیاه می‌توان استفاده نمود.

نحوه مصرف خار مریم متخصص طب سنتی کاهش کلسترول خون عوارض و موارد منع مصرف خار مریم سیلیمارین کبد چرب سم زدایی کبد با گیاهان دارویی رژیم غذایی برای کبد دمنوش خار مریم خواص گیاهان خواص سیلیمارین خواص خارمریم تقویت سیستم ایمنی بدن‌

عوارض عرق خار مریم (موارد احتیاط و منع مصرف)

مصرف عرق خارمریم حتی در طولانی مدت عوارض نداشته و فقط در بعضی موارد ممکن است موجب اسهال خفیف شود. البته لازم به ذکر است گیاه خار مریم نباید همزمان با داروهایی که متابولیزم آنها در کبد است مانند آسپرین، استامینوفن و غیره استفاده شود، همچنین اگر داروی خاصی مصرف میکنید و یا به هر گونه بیماری مبتلا می‌باشید قبل از مصرف گیاه و عرق خار مریم با پزشک مشورت کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ