روز های سخت و قرمز بازار بورس در ابتدای سال ۹۳

0

امیرحسین شریعتی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی پانا ، تصریح کرد: بورس از ابتدای سال بازدهی ۱۳۵ درصدی داشته و شاخص نیز از ۹۰ هزار فراتررفته است که البته پس از آن تا ۷۹ هزار واحد سقوط داشت و شاخص این روزها در محدوده ۸۱ هزارواحد است که به معنای کاهش ۴۰ هزار میلیارد تومانی از ارزش بازاراست .

وی ادامه داد: مقرراست قیمت خوراک واحد پتروشیمی افزایش یابد که با توجه به افت ارزش آنها نماد این شرکت ها بسته شده است و نباید فراموش کرد که سهام شرکت های پالایشگاهی و پتروشیمی به شدت در شاخص کل بورس تاثیرگذاراست.

تاثیر پذیری منفی سهام شرکت های پتروشیمی از افزایش نرخ خوراک

شریعتی خاطرنشان کرد: افزایش نرخ خوراک واحدهای پالایشگاهی تاثیرمنفی بر سهام این شرکت ها داشته است و انقباظ بودجه ۹۳ نیز برسهام شرکت ها تاثیرگذار بوده است.

تحلیل گر بازارسرمایه تصریح کرد: انقباظی بودن بودجه ۹۳ به معنای آن است که شرکت های پیمانکار سهم اندکی از بودجه های عمرانی درسال آینده خواهندداشت و بخشی از رشدی که مقرر بود در سال آینده در بورس ایجاد شود در سال جاری پیش خورشده است.

شریعتی پیش بینی کرد :بورس تا پایان سال روندی آرام را طی کند و در عمل شاهد رفتارهای هیجانی در بورس نخواهیم بود.

تحلیل گر بازارسرمایه خاطرنشان کرد: اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها نیز تاثیراتی منفی بر بازاربورس کشور خواهد داشت به این دلیل که قیمت های انرژی در آن خیز می گیرد و با افزایش قیمت بنزین ورشد ۷۵ درصدی قیمت فراورده ها به جای میانگین افزایش ۳۸ درصدی پیش بینی شده در برنامه بازاربورس تاثیراتی منفی از افزایش قیمت ها خواهدداشت.

شریعتی عنوان کرد: حامل های انرژی کالاهایی استراتژیک هستند و افزایش قیمت آنها تاثیرات مناسبی بر بازاربورس نخواهدداشت و باید به دلیل تاثیراتی که اجرای فاز دوم بر شرکتهای بورسی دارد پیش بینی های لازم صورت گیرد.

افزایش قیمت حامل ها پیش از اجرای فاز دوم

وی ادامه داد: با وجود آنکه فاز دوم هدفمندی یارانه ها آغاز نشده است مردم با افزایش قیمت آب ، برق و تلفن در قبوض روبه رو شده اند و این افزایش در صنعت نیز وجودخواهدداشت و این شرایط با توجه به انرژی بر بودن صنایع بسیار استراتژیک است.

تحلیل گر بازارسرمایه خاطرنشان کرد: پیش بینی می شود بازاربورس سال آینده بازار بورس با افت شاخص همانند آنچه دو هفته اخیربه وجود آمد رو به روشوداما در حال حاضر بازار روندی آرام را طی می کند تا از ۹۲ به ۹۳ گذر کنیم و به طور قطع سال آینده با کاهش رشد شاخص در بازار بورس مواجه خواهیم شد.

شریعتی پیش بینی کرد: پس از افت شاخصی که در ابتدای سال آینده تجربه می شود بازار به تدریج با افزایش شاخص و تعیین سطوح حمایتی برای شاخص مواجه شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ