جزییات وام ۶۰ میلیونی بدون سپرده برای خرید مسکن در بافت فرسوده

0

رحیمی انارکی ضمن تشریح تسهیلاتی که در سال جدید برای ساخت و خرید مسکن در نظر گرفته شده است، به ۵ محور سیاست‌های اعتباری سال ۹۷ اشاره کرد و افزود: تأمین مالی با اولویت بافت فرسوده، تقویت توان مالی خانه‌اولی‌ها، اولویت در تأمین مالی واحدهای میان‌متراژ، استفاده از ظرفیت بازار سرمایه و همچنین حمایت از تأمین مالی پروژه‌های ساختمانی مبتنی بر تکنولوژی‌های نوین ساخت، ۵ محور سیاست‌های اعتباری در سال جدید است.

بر اساس این گزارش بانک مسکن در سال جدید اولویت تأمین مالی را با پروژه‌های مسکونی واقع در بافت فرسوده و ناکارآمد شهری تعریف کرده است و کنار آن، به‌دنبال مزیت‌سازی برای سازندگان حرفه‌ای دارای صلاحیت و پروانه انبوه‌سازی است. بر اساس محور دوم،‌ تقویت توان مالی خریداران از طریق اختصاص بخشی از تسهیلات بدون سپرده به خرید مسکن با اولویت بافت فرسوده شهری به‌منظور ایجاد تحرک در بخش مسکن و در نتیجه رونق اقتصادی، در دستور کار بانک مسکن قرار دارد. خرید مسکن در بافت فرسوده، طی دو سال گذشته نیز از دو امکان ویژه ــ نرخ سود کمتر برای تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم و همچنین معافیت بافت از شرط خانه‌اولی در پرداخت این نوع تسهیلات ــ برخوردار بود.

بانک مسکن در سال جدید تأمین مالی واحدهای مسکونی میان‌متراژ و متوسط قیمت را در اولویت خود دارد و برای این منظور، مدیریت شعب بانک مسکن در هر استان با ابلاغ مدیرعامل بانک، مأموریت دارد ظرفیت‌ها و نیازهای منطقه‌ای و استانی در بازار مسکن را شناسایی کند و متناسب با آن، برنامه پرداخت انواع تسهیلات بدون سپرده، اوراق و نیازمند سپرده گذاری را به‌صورت استانی تدوین و اجرایی کند.

مدیرعامل بانک مسکن با بیان اینکه نقشه راه بانک مسکن تا ۱۴۰۰،‌ به‌شکل منعطف و قابل پایش و اصلاح ترسیم شده است افزود: هدف سیاست‌های اعتباری سال ۹۷ بانک مسکن، رونق‌بخشی به ساخت‌وساز و کمک به افزایش قدرت خرید سه گروه تقاضای مسکن شامل خانه‌اولی‌ها، ساکنان بافت‌های فرسوده و همچنین ساماندهی حاشیه‌نشین‌ها است و خط قرمز این سیاست‌ها، ممنوعیت ورود به بازار واحدهای لوکس و بزرگ‌متراژ است.

رحیمی انارکی تصریح کرد: مدیریت شعب بانک مسکن در سراسر کشور برای سال جدید مطابق ابلاغیه سال ۹۷، باید از پرداخت تسهیلات به پروژه‌هایی که تقاضای مؤثر برای آنها وجود ندارد اجتناب کنند تا از حبس منابع در بخش‌های ناکارآمد و غیرمصرفی بازار مسکن جلوگیری شود و جریان اعتبارات بانکی تداوم پیدا کند، برای این منظور تأمین مالی پروژه‌های ساختمانی با مساحت کمتر از ۱۰۰ مترمربع به‌ازای هر واحد مسکونی، در اولویت قرار دارد و به مدیران شعب توصیه شده است.

مدیرعامل بانک مسکن درباره تسهیلاتی که در سال ۹۷ برای بخش مسکن در نظر گرفته شده، به هیبنا گفت: در سال جدید با ۲۹ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده، برای ۶۸۰ هزار واحد مسکونی، تسهیلات ساخت و خرید مسکن پرداخت خواهد شد. این تسهیلات در سه دسته حساب‌های تعهدی همچون صندوق یکم، تسهیلات اوراق و همچنین تسهیلات تبصره‌ای طبقه‌بندی شده است. در دسته حساب‌های تعهدی، ۵۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار پیش‌بینی شده که حداقل ۸۰ هزار واحد مسکونی را شامل می‌شود. برای تسهیلات اوراق ساخت و خرید مسکن نیز اعتبار ۸ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومانی به‌ظرفیت ۲۲۰ هزار واحد مسکونی پیش‌بینی شده است. در دسته تسهیلات تبصره‌ای نیز اعتبار ۷ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومانی برای ۱۸۰ هزار واحد مسکونی در نظر گرفته شده که ۱۰۰ هزار واحد آن مربوط به نوسازی بافت‌های فرسوده سراسر کشور در راستای طرح مسکن امید یا همان پیشگام است که البته برای این موضوع حتماً به منابع ارزان‌قیمت از جمله وجوه اداره‌شده از محل صندوق توسعه مالی نیاز است. همچنین ۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان نیز تسهیلات بدون سپرده در سال ۹۷ به سازنده‌ها و خریداران مسکن پرداخت می‌شود.

مدیرعامل بانک مسکن درباره نحوه پرداخت تسهیلات بدون سپرده ساخت مسکن گفت: سازنده‌ها و پروژه‌های ساختمانی برای دریافت این تسهیلات به سه دسته تقسیم‌بندی می‌شوند که سقف تسهیلات متناسب با هر دسته، متفاوت تعریف شده است.

برای سنتی‌سازی، سقف تسهیلات بدون سپرده ساخت در تهران ۷۰ میلیون تومان، در مراکز استان و شهرهای با جمعیت بیشتر از ۲۰۰ هزار نفر ۶۰ میلیون، در سایر شهرها ۵۰ میلیون و در مناطق کمتر توسعه‌یافته ۴۰ میلیون تومان است. این تسهیلات به سازنده‌های دارای صلاحیت حرفه‌ای و پروانه انبوه‌سازی نیز در ۴ گروه شهری نام‌برده‌شده به‌ترتیب در سقف‌های ۹۰، ۸۰، ۷۰ و ۶۰ میلیون تومان پرداخت خواهد شد. سازندگان حرفه‌ای در صورتی که از تکنولوژی‌های نوین ساخت و کاهنده مصرف انرژی در ساختمان برای ساخت‌وساز استفاده کنند، در قالب دسته سوم تسهیلات، در تهران ۱۱۰ میلیون، در مراکز استان و شهرهای با جمعیت بیشتر از ۲۰۰ هزار نفر ۱۰۰ میلیون، در سایر شهرها ۹۰ و در مناطق کمتر توسعه‌یافته ۸۰ میلیون تومان تسهیلات بدون سپرده دریافت خواهند کرد ضمن آنکه نرخ سود تسهیلات برای دسته سوم، یک درصد کمتر از دو دسته دیگر خواهد بود.

رحیمی انارکی درباره نرخ سود کمتر تسهیلات برای سازنده‌های حرفه‌ای که به ساخت‌وساز با تکنولوژی نوین اقدام می‌کنند گفت: این اختلاف نرخ سود به‌عنوان مشوق برای توسعه بازار ساخت‌وسازهای حرفه‌ای و تبدیل وضعیت بساز و بفروش‌ها به سازنده‌های دارای صلاحیت، اعمال می‌شود.

بر اساس این گزارش سقف تسهیلات بدون سپرده ساخت مسکن برای تعاونی‌ها در تهران ۵۵ میلیون تومان، در مراکز استان و شهرهای با جمعیت بیش از ۲۰۰ هزار نفر ۴۵ میلیون و در سایر شهرها ۳۵ میلیون تومان تعیین شده است. در کیش و قشم نیز این تسهیلات در سه سقف ۱۱۰ میلیون، ۹۰ میلیون و ۶۰ میلیون برای ساخت‌وسازهای مبتنی بر تکنولوژی نوین، سازنده‌های حرفه‌ای و سنتی‌سازی در سال ۹۷ پرداخت می‌شود. در سایر مناطق آزاد کشور نیز سقف این تسهیلات شامل ۱۰۰ میلیون، ۸۰ میلیون و ۵۰ میلیون تومان است.

مدیرعامل بانک مسکن درباره تسهیلات خرید مسکن بدون سپرده نیز گفت: در سال جدید سقف تسهیلات خرید مسکن بدون سپرده با اولویت بافت فرسوده در تهران ۶۰ میلیون، شهرهای بزرگ و مراکز استان ۵۰ میلیون و سایر شهرها ۴۰ میلیون تومان است که مشروط به در اختیار بودن منابع، پرداخت خواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ