لاکتیویا چیست ،پروبیوتیک‌ چه خواصی دارد؟ +قیمت ماست لاکتیویا

0

اخیرا روی قفسه فروشگاه‌ها، ماست و ماست نوشیدنی «لاکتیویا» با یک برند خاص در کشورمان عرضه می‌شود در این مطلب اما سعی داریم نمونه‎ای خارجی از این محصول را بررسی کرده و به عاملی که وجه تمایز آن با ماست‌های دیگر است اشاره کنیم.

کمپانی معتبر و مشهور «دنن» این محصولات را با نام «اکتیویا» ارائه کرده است که تفاوتش با نمونه داخلی این است که نمونه‎های طعم‏دار و میوه‏‌ای آن هم در دسترس است.

همان‎طور که در توضیح لاکتیویا نوشته شده، اکتیویا هم در وب‎سایتش این طور توضیح داده که مصرف دو بار در روز از این محصول به مدت دو هفته باعث می‌‏شود مشکلات هضم غذا برطرف شده و سیستم گوارشی بدن تنظیم شود. در توضیح کامل‌‏تر مشکلات گوارشی که توسط این محصول می‏‌تواند برطرف شود آمده که مصرف آن نفخ، گاز معده و ناراحتی شکمی را از بین می‎برد.
اکتیویا توضیح داده که مصرف دو بار در روز از این محصول به مدت دو هفته باعث می‌‏شود مشکلات هضم غذا برطرف شده و سیستم گوارشی بدن تنظیم شود

منابع پروبیوتیک متخصص تغذیه لاکتیویا چیست قیمت ماست لاکتیویا قیمت ماست دانستنی های علمی دانستنی های جالب پروبیوتیک چیست بهترین نوع ماست انواع ماست برای مهمانی ارزش غذایی ماست

تفاوت این محصولات با ماست‎های معمولی چیست؟

همه ماست‌ها با باکتری‎های لاکتوباسیلوس بولگارسیوس و استرپتوکوکوس ترموفیلوس درست می‏‌شوند اما بیشتر آن‎ها پروبیوتیک ندارند. پروبیوتیک‌ها باکتری‌های مفیدی هستند که مطالعات علمی زیادی روی آن‌ها انجام شده و وقتی به مقدار زیاد و در کنار مواد مورد نیاز بدن مصرف شوند برای سلامتی بسیار مفیدند.

اکتیویا و لاکتیویا دارای «لاکتوباسیلوس بولگارسیوس، استرپتوکوکوس ترموفیلوس، لاکتوکوکوس لاکتیس و البته بیفیدوباکتریوم لاکتیس (BB-12) هستند.

خواص بیفیدوباکتریوم طبق مطالعات پروفسور هانسن از دانمارک به شرح زیر است:

* احتمال ابتلا به مشکلات معده و گوارشی را کاهش می‎دهد

* سیستم ایمنی بدن را تقویت می‎کند

* مشکلات دستگاه تنفسی را تا حدودی برطرف می‌‏کند

* عملکرد روده و معده را بهبود می‌‏بخشد

* در نوزادان گریه، خستگی و تحریک‏ پذیری را کاهش می‎دهد

* کاهش مشکلات پوستی

همچنین این پروفسور تاکید کرده که مصرف آن به همراه لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس که نوع دیگری از پروبیوتیک است می‌‏تواند باعث از بین رفتن میکروب روده شود. این پروبیوتیک در اکتیویا وجود دارد اما در توضیحات لاکتیویا به این پروبیوتیک اشاره‎ای نشده است، البته این به معنی تائید یا تکذیب وجود آن در این محصول نیست.

پروبیوتیک Probiotic چیست ؟

کلمه پروبیوتیک از کلمه یونانی به معنی “برای زندگی” گرفته شده است . پروبیوتیک معمولا” یک یا مخلوطی از چندمیکروارگانیسم هستندکه چنان چه توسط انسان یا حیوان مصرف شوند ، می توانند با بهبود خصوصیات میکروفلور گوارشی میزبان اثرات سودمند بسیار زیادی را اعمال نمایند.

پروبیوتیک ها به تحریک رشد باکتریهای مفید روده و یا به کاهش بیماریزایی میکروب های مضر کمک می کنند و مکانیسم عمل آن ها متکی به جایگزینی و زنده ماندن آن ها در دستگاه گوارش است .

روده انسان حاوی تقریبا” ۱۰۰ تریلیون باکتری زنده است که همگی آن ها با هم فلور میکروبی روده را به وجود می آورند ، این باکتری ها شامل انواع مفید ، مضر و خنثی هستند ، البته در افراد سالم باکتری های مفید غالب هستند .

باکتری های مفید در تولید ترکیبات مورد نیاز بدن مانند ویتامین ها و اسیدها ی آلی نقش موثری به عهده دارند . در مقابل ، باکتری های مضر ترکیبات سمی و سرطان زاتولید می کنند.بنابراین اگر باکتری های مضر در روده غالب بشوند نه تنها ترکیبات مغذی و ضروری تولید نمی شوند بلکه میزان ترکیبات مضر نیز افزایش می یابد .

فلور میکروبی روده وابستگی زیادی به ماده غذایی مورد استفاده شخصی دارد ، بنا بر این می توان فلور میکروبی روده را تغییر داد و میکروب های مفید را جایگزین انواع مضر آن کرد .

در واقع استفاده از میکروب های زنده برای افزایش سلامت انسان موضوع جدیدی نیست و هزاران سال است ، مردم از مواد تخمیری به ویژه فراورده های لبنی حاوی میکروب های مفید مانند ماست ، پنیر و … استفاده می کنند.

منابع پروبیوتیک متخصص تغذیه لاکتیویا چیست قیمت ماست لاکتیویا قیمت ماست دانستنی های علمی دانستنی های جالب پروبیوتیک چیست بهترین نوع ماست انواع ماست برای مهمانی ارزش غذایی ماست

پروبیوتیک ها چگونه عمل می کنند

پروبیوتیک ها به طرق مختلف بر سلامت فرد اثر میگذارند. این میکروارگانیسم ها می توانند در ناحیه روده با تولید اسیدهای آلی و مواد ضد میکروبی مانع رشد باکتری های بیماری زا شوند.

اسیدهای آلی تولید شده می توانند به عنوان یک منبع انرژی مورد استفاده سلول های روده قرار گیرند . تولید ویتامین ها به خصوص ویتامین های B , K از دیگر خصوصیات قابل توجه آنهاست.

لاکتو با سیلوس ها و بیفیدوباکترها در محصولی مانند ماست می توانند قابلیت هضم پروتئین و میزان دسترسی بیولوژیکی کلسیم ، آهن، مس ، فسفر، روِی و منگنز را افزایش دهند.

از سوی دیگر گزارش شده است ، پروبیوتیک ها می توانند میزان کلسترول سرم خون را کاهش دهند . جلوگیری از التهاب معده ای ،روده ای حاد و انواع اسهال از دیگر فواید مصرف پروبیوتیک هاست .

ثابت شده محصولات تخمیری شیر و باکتری های اسید لاکتیک موجود در آن بر سیستم ایمنی بدن تاثیر می گذارندومقاومت بدن را در مقابل عفونت ، سرطان و حساسیت افزایش می دهند . پروبیوتیک ها می توانند عوارض سوء هضم لاکتوز را که یکی از مهمترین عوامل محدودکننده مصرف شیر است، کاهش دهند . میزان آنزیم تجزیه کننده لاکتوز ( قند شیر ) در روده برخی افراد ناکافی است به همین علت نمی توانندلاکتوز را هضم و جذب کنند . این موضوع باعث میشود در این افراد پس مصرف شیر ، نفخ ، گرفتگی ، عضلات شکم و اسهال به وجود آید .باکتری های پروبیوتیکی می توانند با تجزیه لاکتوز و تولید آنزیم تجزیه کننده آن ، از بروز این عوارض جلوگیری کنند .

نسل جدید محصولات لبنی

در حال حاضر فرآورده های پروبیوتیکی مختلفی در جهان تولید و عرضه می شوند . انواع نوشیدنی های پروبیوتیک شیر انواع پنیر ، دوغ ، ماست نوشیدنی ،ماست سفت یا هم زده، بستنی ، خامه ترش ، شیر بدون چربی و نوشیدنی های به دست آمده از دوغ کره از جمله این محصولات هستد . ماست یکی از محصولاتی است که به عنوان یک فرآورده پروبیوتیک بالقوه توجه زیادی به خود جلب کرده است .

ماست پروبیوتیک علاوه بر تامین باکتری های زنده ، مواد مغذی با ارزشی هم چون کلسیم و پپتیدهای بیولوژیک در اختیار بدن قرار می دهند .

بر این اساس بازار ماست های پروبیوتیکی در سراسر جهان رشد زیادی را نشان می دهد ، به طوری که بخش قابل ملاحظه ای از ماست های عرضه شده حاوی باکتری های پروبیوتیک است .

سهم این نوع ماست ها در اروپا بین ۵ تا ۲۰ در صد بازار بر آورد می شود . در فرانسه نیز ۱۰ درصد ماست ها ی عرضه شده از نوع پروبیوتیکی است و تولید این محصولات سالانه ۳ درصد افزایش می یابد .

کلیه فراورده های لبنی پروبیوتیک از جمله ماست پروبیوتیک را بایستی تا هنگام مصرف ، سرد نگه داشت تا هم میزان زنده ماندن باکتری هایی مفید و هم اثرات پایدار این فراورده ها را تضمین نمود.

قیمت ماست لاکتیویا

ماست پر چرب لاکتیویا ۴/۵ % چربی ۹۰۰ گرمی  : ۶,۹۰۰ تومان

ماست کم چرب پروبیوتیک ۱/۵% چربی ۱۵۰۰ گرمی :  ۶,۰۰۰ تومان

ماست کم چرب لاکتیویا ۱/۵% چربی ۹۰۰ گرمی :  ۶,۹۰۰ تومان

ماست پروبیوتیک کم چرب ۱/۴% چربی (پروماس) ۹۰۰ گرمی :  ۳,۷۰۰ تومان

ساتین

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ