دلایلی که نشان میدهد مسکن گران خواهد شد

0
رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران با پیش‌بینی این‌که بازار مسکن تا اوایل تابستان از رکود خارج می‌شود ۵ عامل تاثیرگذار بر قیمت مسکن را برشمرد و گفت: اگر دولت بتواند تورم را روی ۲۵ درصد کنترل کند کار بسیار بزرگی انجام داده است.

 حسام عقبایی در خصوص وضع مسکن در سال آینده گفت: دولت خوشبینانه اعلام کرده که سال آینده تورم به ۲۵ درصد کاهش می‌یابد و امیدواریم دولت بتواند تورم را کنترل کرده و روی همین عدد بماند. اگر دولت بتواند تورم را روی ۲۵ درصد کنترل کند کار بسیار بزرگی انجام داده است.

وی با اشاره به این‌که تورم یکی از عواملی است که روی قیمت مسکن تاثیرگذار است، اظهار کرد: از سوی دیگر شهرداری از سال آینده افزایش قیمت تراکم را اجرایی خواهد کرد و این یکی از شاخص‌های مهمی است که به افزایش قیمت مسکن منجر شود. نکته سوم افزایش دستمزدهاست که بر اساس یک سری شاخص‌ هر سال افزایش پیدا می‌کند و سال آینده نیز این اتفاق روی خواهد داد.

وی با بیان این‌‌که قیمت مصالح ساختمانی از جمله آهن‌آلات و سیمان مهم است، گفت: به‌طور قطع قیمت نهاده‌های ساختمانی در سال ۹۳ با افزایش مواجه خواهد بود و این مسئله نیز در قیمت تمام‌شده مسکن تاثیرگذار خواهد بود.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک افزود: همچنین سیاست‌های بانکی و افزایش سود بانک‌ها می‌تواند روی قیمت‌ها اثرگذار باشد. افزایش قیمت حامل‌های انرژی در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها نیز بر قیمت‌ها تاثیرگذار است.

عقبایی با اشاره به رکود مسکن در سال ۹۲، تصریح کرد: در بهار سال آینده و همچنین تابستان ۹۳ افزایش حجم معاملات را شاهد خواهیم بود. در فروردین ماه بازار مسکن تعطیل است و به‌طور معمول مردم از اردیبهشت‌ماه وارد بازار مسکن می‌شوند.

وی با بیان این‌که پروسه خرید مسکن یک تا سه ماه زمان می‌برد، گفت:‌ به‌طور حتم خروجی این بازار به اواخر بهار و اوایل تابستان برمی‌گردد، به همین دلیل پیش‌بینی می‌کنم سه ماه اول بازار با ثباتی را خواهیم داشت و از اواخر خرداد و اوایل تیرماه شیب افزایش قیمت را شاهد خواهیم بود. امیدواریم این شیب بیشتر از تورم نباشد.

او با تاکید بر این‌که در نیمه دوم امسال شاهد جهش قیمت مسکن نخواهیم بود، افزود: تا پایان سال فرصت خوبی برای خرید خانه است.

اقتصاد پرس

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ