رفع محدودیت‌های صادرات سیمان به عراق / رشد ۵۰ درصدی صادرات ماکارونی

0
محمود بازاری در گفت وگو با خبرنگاراقتصادی پانا، تصریح کرد: عراق تولید چندانی در سیمان ندارد و برنامه ریزی هایی برای افزایش استاندارد ورود سیمان به این کشور اتخاذ شده است.
وی درباره صادرات صنایع غذایی در سال گذشته، تصریح کرد: در سال ۹۱ حدود ۱.۲۲ میلیارد دلار صنایع غذایی به کشورهای مختلف صادر شده و این در شرایطی بود که عوارض بسیاری بر صادرات برخی از کالاها از جمله ماکارونی ،شیرینی و شکلات و غیره ایجاد شده بود .
بازاری عنوان کرد: سال گذشته صادرات ماکارونی و خمیرهای غذایی از رشد ۵۰ درصدی برخوردار بود و این در حالی است که رقبای جدی از جمله ترکیه در این بخش وجود دارند .
مدیر کل دفتر توسعه صادرات سازمان توسعه تجارت تصریح کرد: در لبنیات و شیرینی و شکلات در سال گذشته در مقایسه با سال ۹۰ رشد چندانی در صادرات حاصل نشده که وضع عوارض صادراتی و کاهش حاشیه سود صادراتی از آن جمله است .
وی ادامه داد: صادرات محصولات غذایی بالغ بر ۱.۲۲ میلیون تن به ارزش ۲.۲۸میلیارد دلار بوده که ۱۴.۲ درصد رشد وزنی و ۵.۵ درصد رشد ارزشی را به دنبال داشته و صادرات حداقل یک میلیون دلاری به ۵۰ کشور انجام شده است.
بازاری خاطرنشان کرد: همچنین ‌صادرات محصولات دارویی و بهداشتی بالغ بر ۲۷۱ هزار تن به ارزش ۳۶۲ میلیون دلار بوده که ۱۰.۴ درصد رشد وزنی و ۱.۳ درصد کاهش ارزشی را منجر شده که این تعداد به بیش از ۲۰ کشور صادر شده است.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ