چگونه تق تق زانو را با طب سنتی درمان کنیم؟

0

درمان گیاهی تق تق زانو ، درمان تق تق زانو در طب سنتی ، صدای تق تق زانوی نوزاد ، درمان گیاهی صدای زانو ،تق تق زانو در جوانان ،صدای قرچ قرچ زانو ،درمان صدای زانو در طب سنتی ، علت صدا دادن زانو در کودکان

صدا دادن مکانیکی

بیماران ممکن است با مواردی از صدا دادن مفصل مواجه شوند که در اصطلاح به آن «علائم مکانیکی» گفته می شود. در این حالت فرد ممکن است گاهی اوقات احساس کند که چیزی در داخل مفصل زانو گیر افتاده است و با خم شدن زانو به سمت جلو و عقب صدا می کند. این نوع از علائم مکانیکی اغلب نشانه ای از فرسایش مینیسک یا شل شدن یک تکه از غضروف در داخل مفصل است. پارگی مینیسک زانو یا غضروف شل شده ممکن است باعث ایجاد مشکل در حرکت زانو به سمت جلو و عقب و در نتیجه صدا دادن مفصل زانو و نگرانی فرد شود. نوع درمان مینیسک زانو بسته به نوع پارگی و اندازه آن و محل آن و مدت زمانی که از پارگی گذشته، متفاوت است.

صدای ترق و تروق (صدای شکستگی)

صدای ترق و تروق اصطلاحی است که برای توضیح صدای خرد شدن شنیده شده در هنگام خم شدن زانو به سمت جلو و عقب استفاده می شود. امکان شنیدن این صدا در بین بیماران دارای آسیب دیدگی غضروف همچون افراد مبتلا به نرمی کشکک زانو (کندرو مالاسی) یا در بیماران دارای مشکل فرسایش غضروف همچون افراد مبتلا به آرتروز زانو وجود دارد. بر خلاف صدا دادن مکانیکی که در آن احساس گیر افتادن چیزی در محل زانو وجود دارد، مشکل صدای ترق و تروق یک مشکل جدی تر برای افراد می باشد.

صدای ترق و تروق را می توان ساده تر از شنیدن آن احساس کرد. به این منظور روی لبه یک میز نشسته و زانوهای خود را از میز آویزان کنید. سپس به آرامی زانوی خود را به سمت جلو و عقب خم کنید و کف دست خود را بر روی بخش جلوی زانو قرا دهید. به این ترتیب می توانید احساس ترق و تروق را زیر دست خود احساس کنید.

صدا دادن زانو در صورتی که با درد همراه باشد می تواند نشانه آسیب به تاندون ها ، لیگامنت ها یا بافت غضروفی زانو باشد . در صورت مشاهده این علامت حتما به پزشک متخصص مراجعه نمایید .

در کلینیک تخصصی زانو ، متخصصین با تجربه در زمینه بیماری های زانو نسبت تشخیص علت اصلی به وجود آورنده علائم و ارائه بهترین شیوه درمانی به بیماران کمک می کنند .

علت و دلایل صدا دادن زانو

رایج ترین علت صدا دادن زانو به شرح زیر هستند:

نرمی کشکک زانو

علت صدای زانو ، شرایطی است که در آن غضروف زیر کشکک زانو شروع به تحلیل و از بین رفتن می کند. با تحلیل رفتن غضروف، سطح کشکک زانو می تواند نرم شود. به این ترتیب سطح کشکک به سر استخوان فیمور ساییده شده و باعث ایجاد صدا و ترق و تروق می شود.برای درمان کندرومالاسی زانو معمولاً به بیماران توصیه می‌شود تا بیش از اندازه به زانو فشار نیاورند و از فیزیوتراپی استفاده کنند که در اکثر موارد به تسکین علائم، کمک قابل‌توجهی می‌کند.

پارگی مینیسک

ممک است علت صدا دادن زانو، مربوط به پارگی مینیسک باشد؛ در بدن انسان دو مینیسک بین انتهای استخوان فیمور و سر استخوان درشت نی کشیده شده و وجود دارند. مینیسک ها شبیه دیسک های سی (C) شکل هستند که عملکرد حمایت از زانو و حفاظت از سطح غضروف را بر عهده دارند. به خاطر اینکه مینیسک بین دو استخوان قرار دارد، صدا کردن مفصل زانو یا چرخش، پیچ خوردن و خارج شدن آن از حالت عادی می تواند به علت پارگی مینیسک زانو به سادگی رخ دهد.

نقص غضروف

استخوان های زانوی انسان با یک لایه ضخیم از غضروف مفصلی پوشانده شده است. به هر حال صدمه های وارد شده به مفصل زانو یا ابتلا به بیماری های خاص مثل استئوکندریت دیسکان (OCD) می تواند باعث ایجاد نقص یا سوراخ در لایه غضروفی زانو شود. اگر شما دچار نقص در لایه غضروفی شوید، سطح مفصل زانو دیگر هموار نخواهد بود و صدای ترق و تروق یا شکستگی از آن شنیده خواهد شد.

بی ثباتی استخوان کشکک

استخوان کشکک در یک حفره در بخش جلوی استخوان فیمور قرار دارد. در عمل محل این استخوان باید دقیقاً در مرکز این حفره قرار داشته باشد. گاهی اوقات استخوان کشکک از محل صحیح خود خارج شده یا به یک سمت منحرف می شود. این مسئله یک مشکل بسیار جدی است که نیازمند بررسی توسط متخصص ارتوپدی دارای تجربه خاص در ارتباط با مشکلات استخوان کشکک و بی ثباتی یا قرارگیری نامناسب آن می باشد.

استئو آرتریت

طبق تعریف، استئوآرتریت یا آرتروز نشان دهنده از بین رفتن یا نازک شدن غضروف قرار گرفته در انتهای استخوان ها می باشد. غضروف در حالت عادی بطور باور نکردنی نرم است. با پیشرفت بیماری استئوآرتریت غضروف دچار تغییر شده و این تغییرات باعث سفت شدن و خشکی با اهمیت غضروف های موجود در سطح مفصل زانو می شود. در صورت عدم درمان آرتروز پا گاهی اوقات غضروف حتی می تواند از استخوان جدا شده و یک نقص یا حفره در آن ایجاد کند. به این ترتیب با حرکت استخوان ها به سمت یکدیگر، ناهنجاری و مشکل ایجاد شده در سطح مفصل به خاطر تغییرات غضروف می تواند باعث ایجاد صدا در مفصل زانو شود.

علاوه بر دلایل ذکر شده فوق، بعضی از دلایل دیگر نیز وجود دارند که می توانند باعث صدا دادن و تق تق کردن مفصل زانو شوند، اما این دلایل کمتر در بین افراد مشاهده می شوند. در بسیاری از مواقع دلایل ذکر شده فوق باعث ایجاد صدا در محل مفصل زانو به همراه درد می شوند. اگر مفصل شما صدا داده و درد احساس می کنید یا در این ناحیه ورم ایجاد شده است، لازم است هر چه سریع تر با پزشک خود در این رابطه ملاقات نمایید.

به هر حال بعضی افراد نیز بدون احساس درد با صدا دادن زانو مواجه هستند. گاهی اوقات این صدا دلیل مشخص و شناخته شده ندارد. در بسیاری از موارد این شرایط یک مسئله عادی محسوب می شود و به همین خاطر نیازمند درمان خاص نیست.

راه ها و روش های درمان

صدا دادن و تق تق زانوها معمولاً نشانه وجود مشکلات جدی در ارتباط با سلامتی فرد نیست. به هر حال، اگر این سر و صدا با درد یا سایر علائم ناراحت کننده همراه باشند، لازم است که به آنها توجه شود. در این شرایط لازم است هر چه سریع تر مسئله بررسی و برای درمان صدا دادن زانو اقدام شود. برای رسیدن به این هدف، نیاز است که دلیل دقیق ایجاد مشکل در مفصل زانو مشخص شود.

صدا دادن زانو

زمانی که صدای زانوی شما با درد و تورم همراه نیست جای نگرانی وجود ندارد؛ در اغلب اوقات، صدا دادن و تق‌تق زانو به‌دلیل خارج شدن هوای اضافی به‌دام‌افتاده در مفصل است همچنین صدای تق‌تق ممکن است به‌علت این باشد که زانو به‌دلیل تحمل فشار زیاد یا اصطکاک در حال اصلاح شرایط خود است، این دقیقاً مشابه حس شکستن قولنج انگشتان یا مفاصل دیگر است.

درمان صدادادن و تق‌تق زانو

برای درمان صدا دادن و تق‌تق زانو بایدروغن‌مالی زانو صبح و شب با روغن سیاهدانه انجام شود خصوصاً اگر مفصل ورم نداشته و خشک باشد.

ماساژ

همه افراد از ماساژ لذت می‌برند نه‌فقط به‌دلیل احساس خوب که ماساژ به انسان می‌دهد بلکه به‌دلیل تحریک جریان خون، شل شدن عضلات و احساس آرامش زیاد بعد از ماساژ؛ برای زانو هم همین‌طور است، با ماساژ زانو، خون و اکسیژن بیشتری به مفاصل می‌رسد که به زانو کمک می‌کند تا خود را بهبود دهد؛ ماساژ زانو همچنین باعث آرام شدن زانو و کاهش فشارهای روی اعصاب‌ زانو می‌شود.

بادکش مفصل زانو روزی ۱۰ دقیقه نیز برای زانو و مشکلات آن بسیار مفید است البته اگر ورم وجود داشته باشد، روی خود ورم نباید بادکش انداخت.

متخصص ارتوپدی صدای قرچ قرچ زانو درمان گیاهی صدای زانو درمان گیاهی تق تق زانو بهترین متخصص ارتوپد ارتوپد خوب در تهران

مراقب خرت خرت زانو باشید !

صدای «خرت خرت» که به علت سایش غضروف مفصل است بیشتر در استخوان زیر کشکک زانو شنیده می شود و با درد همراه است . این صدا می تواند نشانه ناهنجاری مفصلی باشد .

صدای زانوی ناشی از ضربه را پیگیری کنید

اگر به دنبال پیچ خوردگی ، ضربه و فشار بر زانو صدایی ایجاد شود که دردی در پی داشته باشد ، چون ممکن است شدت ضربه یا آسیب دیدگی به حدی باشد که باعث پارگی منیسک یا حتی رباط زانو شده باشد .

مفصل تان را نشکنید

برخی افراد به دنبال یک واکنش عصبی و تنش زا مفاصل خود را به جهت های خاص حرکت می دهند تا احساس آرامش کنند . این عمل در درازمدت باعث مشکلات مفصلی می شود.

تق تق در میانسالان

اگر زانوی فرد میانسال در حین خم و راست کردن و بالا و پایین رفتن از پله ها صدا بدهد یا فرد دردی احساس کند دلیل آن غالبا آرتروز و ساییدگی زانو است . این افراد باید عضلات اطراف زانو را تقویت کنند .

 

انواع صدا در زانو

تق‌تق کردن زانو و یا وجود صدا در مفصل زانو، معمولاً به یکی از سه دسته زیر تقسیم می‌شود:

وجود صدا بدون درد

وجود سروصدا در زانو بدون حضور درد، اغلب ناشی از پیوستن حباب‌های گازی در داخل مفصل و یا برخورد رباط‌ها و تاندون‌ها در مفصل می‌باشد.

حباب‌های گاز

علت صدا دادن زانو ،تغییرات ایجادشده در مفصل باعث می‌شود به‌آرامی حباب‌های گازی بسیار کوچکی در مفصل به وجود آید. هنگامی‌که این حباب‌ها به‌سرعت به یکدیگر می‌پیوندند، باعث ایجاد صدا در مفصل می‌شوند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ