مترونیدازول چیست؟ نحوه مصرف و عوارض آن چیست؟

0

شربت مترونیدازول ، مترونیدازول ۲۵۰ ، مترونیدازول در بارداری و شیردهی ، مترونیدازول و آموکسی سیلین ،مترونیدازول واژینال ،تداخل دارویی مترونیدازول ، قرص مترونیدازول هر چند ساعت ، قرص مترونیدازول برای عفونت واژن

قرص مترونیدازول (metronidazole) دارویی است که برای درمان طیفی از عفونت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو به گروهی از آنتی‌بیوتیک‌ها که نیتروایمیدازول نام دارند، تعلق دارد. این دارو برای از بین بردن باکتری‌ها و میکروارگانیسم‌ها که باعث عفونت در دستگاه تولید مثل، دستگاه گوارش، پوست، واژن و سایر قسمت‌های بدن هستند، تجویز و مصرف می‌شود. همچنین این دارو به همراه داروی ضد زخم برای درمان بعضی از انواع زخم‌های معده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

روش مصرف

این دارو را می‌توان با وعده‌های اصلی غذا یا مقداری خوراکی مصرف کرد تا معده را ناراحت نکند. بهتر است این دارو طی شبانه روز در نوبت‌هایی با فواصل یکسان مصرف شود تا سطح دارو در خون ثابت باقی بماند. اگر قراراست روزی ۴ نوبت مترونیدازول مصرف کنید بهتر است هر ۶ ساعت یک بار باشد. درباره میزان جذب این دارو میتوان گفت حدود ۸۰ درصد داروی خوراکی جذب می‌‌شود. لازم به ذکر است که غذا سرعت جذب را به تأخیر می‌‌اندازد اما در مقدار جذب تأثیری ندارد.

توجه داشته باشید که اگر پیش از اتمام دارو، مصرفش را قطع کنید، ممکن است علایمتان مجددا عود کند. اگر یک نوبت را فراموش کردید، به محض اینکه به یاد آوردید مصرفش کنید. البته اگر تقریبا موقع نوبت بعدی رسیده است ، به برنامه دارویی معمولتان بازگردید و مقدار دارو را دو برابر نکنید. برای نگهداری این دارو دمای اتاق مناسب بوده و باید آن را از رطوبت و گرمای زیاد به دور نگه دارید.

توجه: برای پیشگیری از ناراحتی معده، بهتر است این دارو را به همراه غذا و یا یک لیوان پر آب و یا شیر مصرف نمود.

عوارض مصرف مترونیدازول

خیلی از افرادی که از این دارو استفاده می‌نمایند، دچار مشکلی خاص و جدی نمی‌شوند. اگر تغییراتی غیرمعمول ولی جدی، همچون بی ثباتی، تشنج، تغییرات خلقی و ذهنی (همچون گیجی)، بی حسی و سوزن سوزن شدن دست‌ها و یا ادرار دردناک در شما رخ داد، می‌بایست سریعا پزشک خود را در جریان گذارید. ممکن است رنگ ادرار شما در اثر مصرف این دارو کمی تیره شود که جای نگرانی نیست.

به طور کلی قرص مترونیدازول ممکن است باعث عوارض جانبی‌ همچون سرگیجه، سردرد، اسهال، تهوع و استفراغ، درد معده، کاهش اشتها، یبوست و خشکی دهان شود. اگر هریک از این تاثیرات باقی ماند و یا بدتر شد به پزشک خود مراجعه کرده و وی را باخبر نمایید. همچنین اگر اگر برفک دهان و یا ترشحات چرکی در واژن خود مشاهده نمودید، پزشکتان را در جریان گذارید.

نگهداری شربت مترونیدازول

– در صورتی که فرم سوسپانسیون برای شما تجویز شده است، دارو را طبق دستورالعمل موجود در بسته ی دارو، با آب جوشیده ی سرد شده تهیه کنید و دارو را قبل از مصرف خوب تکان دهید و حداکثر تا ۱۴ روز در یخچال نگهداری کنید.

هشدارها و عوارض

هنگام مصرف این دارو نباید به هیچ وجه نوشابه‌های الکلی بنوشید یا داروهای حاوی الکل مصرف کنید و این نکته را باید حداقل تا یک روز پس از اتمام درمان با مترونیدازول رعایت کنید. در غیر این صورت ممکن است دچار یک واکنش بسیار ناخوشایند شوید که علایمی مثل تهوع ، استفراغ ، دل پیچه ، سردرد، تپش قلب ، برافروختگی و گرگرفتگی دارد. همچنین در صورتی که بیماری خاصی دارید و یا در دوران بارداری و شیردهی به نوزادتان به سر می‌برید و یا حتی قصد باردار شدن را دارید حتما پزشک معالج خود را از این موضوع مطلع کنید.

برای مصرف این دارو موارد زیر را در نظر داشته باشید:

  • اگر در حال درمان عفونت با تریکوموناس هستید، برای جلوگیری از عفونت مجدد همسرتان نیز باید همزمان با مترونیدازول درمان شود و تا بهبود کامل برای روابط جنسی حتما از کاندوم استفاده شود.
  • در صورت سابقه یا ابتلا به بیماری‌های مغزی مثل صرع ؛ مشکلات خونی یا بیمای‌های کبدی حتما در ارتباط با مصرف این دارو با پزشک مربوطه مشورت کنید.
  • در صورت مصرف داروهای دیگر، به ویژه ضدانعقاد (رقیق کننده‌های خون ، مثل وارفارین) یا دیسولفیرام حتما موراد را با پزشک خود در میان بگذارید.
  • این دارو می‌تواند باعث حساس شدن پوست شما شود، پس از ضدآفتاب، عینک آفتابی و لباس مناسب در صورت حساسیت به دارو استفاده نمایید.
  • دارو را دور از دسترس کودکان ، دور از گرما، نور مستقیم یا حرارت مرطوب نگهداری کنید.

تداخل الکل و فراورده های حاوی الکل از (جمله الگزیردیفن هیدرامین – الگزیر دی سیکلومین و سایر الگزیرها) با مترونیدازول:
لکسی کامپ:

– این تداخل جز گروه x هست که باید تجویز همزمان دو دارو باهم اجتناب شود.
– استفاده همزمان مترونیدازول و فراورده حاوی الکل باهم منع مصرف هست و باید حداقل سه روز پس از قطع مصرف مترونیدازول، الکل و فراورده های الکل تجویز شود.
-این فاصله زمانی به خاطر بروز واکنش دی سولفیرام هست.
– مترونیدازول در تمام اشکال چه خوراکی چه تزریقی چه واژینال با فراورده های حاوی الکل منع مصرف دارد. Lexicomp Interact 2017.

استاکلی:

این تداخل با تمام ۵-نیتروایمیدازولها وجود دارد. یک مورد از این تداخل با اورنیدازول گزارش شده است ولی تا به حال این تداخل با تینیدازول و نیمورازول و سکنیدازول گزارش نشده است. با این حال ،کارخانه سازنده تینیدازول ،مصرف همزمان الکل و تینیدازول را باهم توصیه نمیکند و توصیه به اجتناب دو دارو باهم میکند و نیز توصیه به فاصله زمانی ۷۲ ساعت بین تجویز این دو فراورده باهم میکند Stockley Drug Interaction Updated 2014.

مارتین دیل:

مترونیدازول ممکن است باعث ایجاد واکنش دی سولفیرام با مصرف همزمان الکل شود. واکنش دی سولفیرام ممکن است با فراورده های حاوی الکل از جمله فراورده های تزریقی الکل دار یا الگزیرها نیز همانند نوشیدن الکل، رخ دهد.

– سایکوز حاد و وضعیت گیجی در ۶ از ۲۹ بیمار الکلی که همزمان مترونیدازول یا دی سولفیرام مصرف می کردند، مشاهده شده است.

– بااین حال، یک آنالیز از گزارشهای منتشرشده و یک مطالعه شامل افراد سالم، هیچ شواهد قانع کننده ای را از بروز واکنش دی سولفیرام در بیماران مصرف کننده مترونیدازول و الکل گزارش نکردند و فقط توصیه به احتیاط ( نه کنترااندیکاسیون) مصرف همزمان مترونیدازول و فراورده های حاوی الکل کردند. MartinDale; The Complete Drug Refrence 2016

قرص مترونیدازول واژینال قرص مترونیدازول عوارض مترونیدازول شربت مترونیدازول درمان عفونت واژن داروشناسی عمومی اطلاعات دارویی اسامی داروها و کاربرد آنها Metronidazole

اشکال مختلف دارویی مترونیدازول

این دارو در ایران به صورت قرص خوراکی و سوسپانسیون، ژل و شیاف واژینال، ویال تزریقی و کیسه آماده ی تزریق و ژل موضعی موجود است.

ژل واژینال متروواگ ۰.۷۵% ۷۰ گرم
ژل واژینال مترونیدازول ۰.۷۵%
ژل واژینال متروماکس ۰.۷۵%
ژل موضعی مترونیدازول-سبحان ۰.۷۵%
قرص مترونیدازول – ۲۵۰ میلی گرم
قرص متروماکس ۲۵۰ میلی گرم
شیاف واژینال مترونیدازول ۵۰۰ میلی گرم
قرص واژینال مترونیدازول پارس دارو ۵۰۰ میلی گرم
کیسه تزریق مترونیدازول ۰.۵% ۱۰۰ میلی لیتر
ویال اینفو-نیدازول ۵۰۰ میلی گرم/۱۰۰ میلی لیتر
سوسپانسیون مترونیدازول ۱۲۵ میلی گرم/۵ میلی لیتر
سوسپانسیون متروماکس ۱۲۵ میلی گرم/۵ میلی لیتر
ویال متریس ۵ میلی گرم/میلی لیتر ۱۰۰ میلی لیتر

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ