آنچه از پشت پرده هجوم ایرانی ها برای خرید ملک در گرجستان نمی دانید

0

اکنون گرجستان یکی از اصلی ترین این کشورهاست؛ کشوری در حوزه قفقاز که تعلیق روادید آن بعد از توافق برجام در ۲۶ بهمن ۹۴ به صورت کامل اجرایی شد و پس از آن بود که به گفته سفیر گرجستان در ایران سفر ایرانی‌ها به این کشور ۶۰۰ درصد رشد پیدا کرد ونیز به گفته سفیر ایران در گرجستان سفر ایرانی‌ها به این کشور که سال گذشته نزدیک به ۳۵۰ هزار نفر بود، امسال به یک میلیون نفر رسید.

اگر چه جزئیات آمار گرجی‌هایی که پس از ۲۰۱۶ به ایران سفر کردند تا کنون منتشر نشده است، اما سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سال گذشته در آماری که از میزان سفر گردشگران خارجی به ایران در فصل بهار منتشر کرد، گرجی‌ها را در رتبه دهم قرار داد که البته تا پایان سال جایگاه آن تنزل یافت. این در حالی است که بیشترین مسافران گرجستان به ترتیب از ارمنستان، جمهوری آذربایجان، روسیه، ترکیه و ایران هستند و سال پیش نزدیک به ۳۲۳ هزار ایرانی به گرجستان سفر کردند.

علاوه بر سفر به گرجستان خروج سرمایه ایرانی ها به واسطه خرید ملک در این کشور موضوع نگران کننده دیگری است که طی این مدت افزایش داشته است. «محمود» جوانی ایرانی است که یک سال قبل با رقمی حدود ۳۰۰ میلیون تومان ملکی را در تفلیس خریداری کرده است.

وی درباره علت این تصمیم خود به ما گفت: شنیده ام قرار است گرجستان تا سال ۲۰۲۰ عضو اتحادیه اروپا شود به همین دلیل سرمایه ای که داشتم را در این جا سرمایه گذاری کردم هم برای خودم ملک خریدم و هم به راحتی می توانم با خانواده ام در ایران در ارتباط باشم و هم این که بعد از مدتی می توانم به تمام کشورهای اروپایی سفر کنم. به گفته وی ایرانی ها می توانند با خرید ملکی با قیمت حداقل ۳۶ هزار دلار اقامت یک ساله گرجستان را دریافت کنند و بعد از تمدید شش سال اقامت دایم گرجستان را بگیرند.

البته این اقدام ایرانی ها بدون شک با ریسک هم همراه است به نحوی که سفیر ایران در تفلیس چندی قبل به خریداران ملک در این کشور هشدار داد: خرید ملک در گرجستان لزوما تضمینی برای دریافت اقامت طولانی‌مدت این کشور نیست.

یکی از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس هم با اشاره به افزایش خرید ملک در گرجستان و ترکیه گفت: اگر در گذشته سرمایه گذاری در کشوری مانند گرجستان صرفا در بین ایرانیانی که در سطوح بالای اقتصادی هستند دیده می شد اما اکنون این اتفاق در لایه های میانی جامعه دیده می شود به طوری که چند روز پیش که به اتوشویی رفته بودم صاحب مغازه می گفت در گرجستان خانه خریده است. مهرداد بائوج لاهوتی افزود: متاسفانه این موضوع طی سال های اخیر افزایش داشته است و باید برای آن چاره اندیشی شود چون هم جامعه و هم در نهایت آن دسته از افرادی که در کشور دیگر سرمایه گذاری می کنند آسیب می بینند. وی خاطرنشان کرد: اگر دولت احساس می کند در زمینه اجرای تمهیدات برای خروج سرمایه از کشور به این شکل دستش بسته است می تواند لایحه بیاورد و ما آماده ایم تا آن را هر چه سریع تر در مجلس بررسی کنیم.

لاهوتی با اشاره به این که اکنون در بیشتر شهرهای کشور پرواز به گرجستان اختصاص داده شده است، ادامه داد: البته دولت می تواند اقدامات موثری در این خصوص داشته باشد همان گونه که در تمام دنیا جابه جا کردن یک دلار پول حساب و کتاب دارد . به طور مثال دولت می تواند شروطی برای دولت گرجستان بگذارد و از آن ها بخواهد حداقل معادل ۵۰ درصد از گردشگران ایرانی که به گرجستان می روند از آن کشور به ایران گردشگر بیاید. این نماینده مجلس با اشاره به ۱۰ میلیون گردشگر ایرانی در سال گفت: این درحالی است که سفر به دیگر کشورها در عید امسال ۹ درصد نیز افزایش داشته است با این وصف اگر هر گردشگر دو هزار دلار هزینه کند ما با عدد وحشتناک خروج ۲۰ میلیارد دلار از کشور مواجه هستیم و این سوال مطرح است که در ازای ۲۰ میلیارد دلار خروج ارز از کشور به واسطه گردشگران ایرانی چقدر در این حوزه ارز وارد می شود؟

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ