نگاهی به عملکرد “فملی” در ۶ ماهه نخست سال ۹۷

0

بهروز رحمتی مدیر امور سهام، سرمایه‌گذاری و مجامع شرکت ملی صنایع مس ایران با بیان این‌که در سال جاری و بعد از اعمال تحریم‌ها شاهد رشد بازارهای مختلف ازجمله بورس اوراق بهادر بودیم گفت: در این میان سهام شرکت مس نیز این رشد بی‌بهره نماند به‌طوری‌که بررسی بازدهی شش‌ماهه نخست امسال سهام شرکت ملی صنایع مس ایران نشان‌دهنده بازدهی در حدود ۵۷درصد است که این میزان سوددهی با در نظر گرفتن کاهش ۱۲ درصدی قیمت جهانی مس، بازدهی ارزشمندی به شمار می‌رود.

وی با تأکید بر این‌که سهام شرکت مس ازجمله معدود سهم‌های بنیادی در‌ بورس است که از آغاز پذیرش این شرکت در بورس در بهمن‌ماه ۱۳۸۵ همیشه بازدهی مثبتی داشته است و سود خوبی را نصیب سهامدارانش کرده است اظهار داشت: سهام شرکت مس طی ۱۲ سال گذشته بازدهی مثبت ۱۳۳۸ درصدی داشته است و همین میزان بازدهی باعث شده است که این شرکت سهامداران مطمئن و اصطلاحاً وفاداری داشته باشد به‌طوری‌که طی ده سال گذشته بیش از ۷۰ درصد و در سه سال گذشته ۹۰ درصد از سهامداران به سهام شرکت مس وفادار بوده‌اند.

رحمتی تصریح کرد: میانگین سالیانه بازدهی سهامدارانی که از بدو پذیرش سهام شرکت در بورس، سهامدار شرکت بوده‌اند، در حدود ۱۱۲ درصد در سال بوده است که رقم بسیار درخشانی برای سهامداران بوده است.

مدیر امور سهام و سرمایه‌گذاری شرکت ملی صنایع مس ایران با اشاره به این‌که در ۲۴ شهریورماه سال ۱۳۹۷ ارزش بازار سهام شرکت به رقم ۲۵۶.۸۰۰ میلیارد ریال رسید که این رقم بالاترین ارزش بازار در طی ۱۲ سال گذشته بوده است اظهار داشت: در شش‌ماهه اول سال جاری شرکت ملی صنایع مس ایران با ارتقاء یک رتبه‌ای نسبت به سه‌ماهه چهارم سال قبل در بین شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس اوراق بهادار، ازلحاظ ارزش بازار رتبه سوم را کسب کرده است.

رحمتی با اشاره به این‌که شرکت مس در شرایط کنونی در بین بیش از ۵۰۰ برتر بورس اوراق بهادر ازلحاظ ارزش اسمی سهام (مبلغ سرمایه ثبت‌شده) دارای رتبه چهارم بورس است گفت: در پایان سال ۱۳۹۶ رتبه شرکت در بین ۵۰ شرکت فعال‌تر بورس از ۳۰ به ۴ ارتقاءیافته است که بالاترین رتبه تاریخی این شرکت از بدو پذیرش سهام شرکت در بورس اوراق بهادار در بهمن‌ماه ۱۳۸۵ بوده است.

وی در ادامه به ثبت رسمی افزایش سرمایه ۲۰ درصدی شرکت مس مصوب مجمع عمومی فوق‌العاده سال ۹۶ به‌عنوان یکی از اقدامات مهم شرکت مس در سال جاری اشاره کرد و گفت: افزایش سرمایه ۲۰ درصدی موضوع مجمع عمومی فوق‌العاده در تاریخ ۱۶ اردیبهشت سال جاری ثبت‌شده، نمادهای سهام و حق تقدم در ۲۴ اردیبهشت ادغام و نهایتاً با سپرده شدن سهام جدید، اوراق سهام با سرمایه ۶۰.۰۰۰ میلیارد ریالی بین سهامداران توزیع شد.

رحمتی افزود: همچنین متعاقب ابلاغ مصوبه هیئت محترم مدیره به تاریخ دهم اردیبهشت‌ماه ۹۷ و عقد قرارداد مشاوره عرضه با شرکت تأمین سرمایه بانک ملت، جلسات هماهنگی و تبادل اطلاعات فی‌مابین این امور، مدیریت‌های مختلف شرکت و نمایندگان شرکت مذکور، برگزار شد و طرح توجیهی افزایش سرمایه پس از تهیه به حسابرس مستقل ارائه شده است.

وی با اعلام این‌که در آینده نزدیک خبرهای خوبی درباره افزایش سرمایه شرکت مس خواهیم شنید خطاب به سهامداران شرکت مس گفت: سهام شرکت مس پتانسیل بسیار خوبی برای رشد دارد و شرایط کنونی شرکت اصلاً قابل‌مقایسه با سال‌های ۹۳ و ۹۴ نیست چراکه هم تحلیل‌ قیمت جهانی مس خبر از کاهش شدید قیمت مس نمی‌دهد و ازسوی دیگر بسیاری از مسائل مربوط به توسعه شرکت مس در افق برنامه ششم توسعه برطرف شده است و هم‌اکنون مدیرعامل شرکت مس مصمم به انجام‌ طرح‌های توسعه در استان کرمان و آذربایجان شرقی برای افزایش ظرفیت تولید است.

مدیر امور سهام با تأکید بر این‌که سهامداران باید با دید منطقی و بنیادی و فارغ از هیجانات بازار سهام شرکت مس را بررسی کنند گفت: طبیعی است که با اعمال تحریم‌ها مسائلی برای صادرات شرکت به وجود بیاید ولی نکته مهم این است که شرایط تحریم‌های فعلی با گذشته بسیار متفاوت است و اجماع جهانی برای انزوای ایران وجود ندارد.

وی با اشاره به تلاش‌های ایران و اروپا برای ایجاد یک مفر مالی و همچنین مذاکرات بسیار جدی شرکت مس با چند شرکت چینی و ترکیه‌ای گفت: با اتکا به خرد جمعی و حسن تدبیر قطعاً برنامه صادرات شرکت مس در سال جاری محقق خواهد شد.

وی تأکید کرد: تاکنون در حدود ۵۳ درصد از برنامه فروش شرکت مس  مس محقق شده است و با توجه به این‌که بخش زیادی از تولیدات شرکت بر پایه مصوبه وزارت صمت برای تأمین نیاز داخل باید در بورس کالا عرضه شود قطعاً می‌توان در قالب فروش‌های متعدد و با حجم کمتر به چند شرکت خارجی برنامه فروش شرکت مس را محقق کرد.

***

بیشترین ارزش معاملات تالار صنعتی در روز ۱ مهر ۹۷ به «مس مفتول» شرکت ملی صنایع مس ایران (فملی) به میزان حدودی ۲۷ میلیارد تومان بود. این محصول با قیمت کیلویی ۵۴ هزار و ۵۲۶ تومان و حدود ۸۶ درصد بیشتر از قیمت پایه در حجم ۵۰۰ تن توسط کارگزاری «سی ولکس» به طور نقدی معامله شد.

مس مفتول (فملی) نسبت به معامله قبلی خود (۲۵ شهریور) حدود ۱۱ درصد افزایش قیمت داشت.

***

سعد عبدی، مدیر برنامه‌ریزی و نظارت شرکت مس گفت: تا پایان شهریورماه امسال شرکت ملی صنایع مس ایران با ۸ درصد افزایش نسبت به برنامه (۱۴۱ هزار و ۸۱۸تن)، موفق به تولید بی‌سابقه ۱۵۳‌هزار و ۷۰۷‌تن مس محتوی معدنی شد.

مدیر برنامه‌ریزی و نظارت شرکت مس با اعلام این خبر درباره میزان تولیدات این شرکت طی شش‌ماهه نخست سال جاری گفت: شرکت مس در این بازه زمانی، درمجموع موفق به تولید ۱۴۶ هزار و ۸۳۶ تن آند شده است که در مقایسه با برنامه ۱۱۷ هزار تنی از رشدی ۲۵ درصدی برخوردار شده است.

وی افزود: همچنین شرکت مس در نیمه نخست امسال بیش از ۱۱۴‌هزار و ۶۹۴تن کاتد تولید کرده است که در مقایسه با برنامه ۹۸‌هزار و ۸۷تنی افزایشی ۱۷درصدی را نشان می دهد.

در مجموع در نیمه نخست امسال ۵۳درصد از برنامه فروش شرکت مس با وجود این که از اردیبهشت‌ماه تحریم‌های ظالمانه علیه ایران آغاز شد محقق شده است و در خصوص تحقق برنامه‌های فروش و تولید شرکت مس جای نگرانی وجود ندارد.

عبدی ادامه داد: تولید کنسانتره مس نیز طی شش‌ماهه نخست۹۷، رشد ۷درصدی را تجربه کرده است به‌طوری‌که در طی این مدت، شرکت مس ۵۹۷هزار و۲۹۰تن نسبت به برنامه تعریف‌شده ۵۵۷هزار و ۵۲۰تنی، کنسانتره مس تولید کرده است.

مدیر برنامه‌ریزی و نظارت شرکت مس در ادامه به میزان تولید مس محتوی کنسانتره شرکت مس اشاره کرد و اظهار داشت: در نیمه نخست امسال این شرکت در درمجموع ۱۴۸ هزار و ۳۱ تن مس محتوی کنسانتره تولید کرده است که در مقایسه با برنامه رشد ۹ درصدی داشته است.

مدیر برنامه‌ریزی و نظارت شرکت مس با بیان این‌که کل استخراج شرکت مس از مجتمع‌های سرچشمه، میدوک، سونگون و معادن دیگر در طی این بازه ‌زمانی درمجموع ۹۸میلیون و ۱۷۷هزار تن بوده است که در مقایسه با برنامه تعریف‌شده ۸۷‌میلیون و ۳۲۳هزار تنی، از رشد ۱۲درصدی برخوردار بوده است بیان کرد: افزون بر این، برنامه تعیین‌شده برای برداشت سنگ سولفوری نیز تا پایان شهریورماه سال جاری از مجتمع‌های مس سرچشمه، میدوک و سونگون ۲۵میلیون و ۹۰۸هزار تن بوده که با عملکرد ۲۷میلیون و ۳۴۳هزار تنی، ۶درصد از برنامه جلوتر بوده است.

عبدی تاکید کرد: خوشبختانه شرکت مس در حال حاضر از شرایط تولیدی خوبی برخوردار است و امکان تحقق برنامه تولید ۲۲۰ هزار تنی کاتد شرکت مس در سال ۹۷ قطعی است و تا ۱۰ درصد بالاتر از برنامه نیز امید تولید وجود دارد.

عبدی با بیان این‌که در شهریورماه سال جاری بسیاری از مجتمع‌های تولیدی شرکت در استان کرمان و آذربایجان رکوردهای تولیدی چشمگیری ثبت کردند گفت: در شهریورماه کارخانه ذوب فلش مجتمع مس سرچشمه و خاتون‌آباد درمجموع ۲۸ هزار و ۹تن آند تولید کردند که این میزان تولید بعد از راه‌اندازی کوره فلش مجتمع مس سرچشمه بی‌سابقه بوده است.

به گفته عبدی همچنین در شهریورماه ۹۷ تولید کاتد شرکت مس به رقم چشمگیر ۲۰ هزار و ۸۹۷ تن رسید که این میزان تولید نیز از آبان سال گذشته و بعد از راه‌اندازی کوره فلش سابقه نداشته است.

مدیر برنامه‌ریزی و نظارت شرکت مس با اشاره به‌این‌که در شهریورماه نیز تولید مس محتوای معدنی شرکت مس از مجتمع سرچشمه، میدوک و سونگون و مزرعه درخشان بوده است گفت: درمجموع این واحدها موفق به تولید ۲۷ هزار ۳۱۴ هزارتن مس محتوای معدنی شدند که دستاورد بسیار درخشانی برای شرکت مس در سال جاری بوده است. همچنین در ششمین ماه سال جاری میزان تولید کنسانتره مس به رقم قابل‌توجه ۴ هزار و ۸۵۹ تن رسید که این میزان تولید از ابتدای سال جاری بی‌سابقه بوده است.

عبدی در بخش دیگری از سخنانش به دستاوردهای شرکت مس در حوزه فروش داخلی و خارجی اشاره کرد و اظهار داشت: در طول شش‌ماهه نخست سال جاری تعهد این شرکت از بابت تأمین کاتد داخل کشور به‌طور ۱۰۰ درصدی محقق شده است.

وی با بیان این‌که از ابتدای سال تا کنون بیش از ۱۸هزار تن مفتول به بورس کالا عرضه شده است بیان کرد: علاوه بر این، در این بازه زمانی بیش از ۴۳ هزار تن کاتد به خارج از کشور صادر شده است.

عبدی در پایان گفت: درمجموع در نیمه نخست امسال ۵۳درصد از برنامه فروش شرکت مس با وجود این که از اردیبهشت‌ماه تحریم‌های ظالمانه علیه ایران آغاز شد محقق شده است و در خصوص تحقق برنامه‌های فروش و تولید شرکت مس جای نگرانی وجود ندارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ