بنزین سهمیه ای ۸۰۰ آزاد ۱۲۰۰!

0

مهمترین عناوین روزنامه های صبح امروز :

بنزین در نزد مردم به یک شاخص تبدیل شده است، از این رو آثار روانی تورمی بسیار بالایی دارد. با توجه به اینکه در طی ماه های اخیر اخبار متعددی در خصوص قیمت بنزین در رسانه های گروهی و به نقل از مسئولان منتشر شده است در تازه ترین بررسی های دستگاه های مرتبط قیمت هر لیتر بنزین سهمیه ای ۸۰۰ تومان، بنزین آزاد ۱۲۰۰تومان و بنزین سوپر ۱۵۰۰ تومان اعلام شده است. این در حالی است که هم اکنون وزارتخانه های اقتصاد و نفت از اعلام رسمی این قیمت ها خود داری کرده اند. لازم به ذکر است گزارش قیمت های فوق برای تمامی مسئولان ارشد از جمله معاونین رئیس جمهور، وزرا و دیگر مسئولان ذیربط ارسال شده است. اما حال که مردم به دولت آقای روحانی اعتماد کرده اند و می گویند این دولت می خواهد ضد تورمی عمل کند واین اعتماد یک سرمایه بسیار مهم است و می توان به نحو احسن از آن استفاده کرد با افزایش قیمت بنزین شاید این اعتماد آسیب ببیند. ای کاش دولت به جای افزایش قیمت یک سری سیاست های غیرقیمتی را در پیش بگیردتا زمینه های افزایش قیمت را در سال بعد فراهم کند. البته این در حالی است که وزارت نفت به شورای اقتصاد پیشنهادی مبنی برای حذف کارمزد فروش بنزین و پرداخت هزینه کارمزد توسط مردم در قالب حق العمل خرید سوخت ارائه کرده که در صورت تصویب، هزینه خرید بنزین بسته به حجم باک خودروها افزایش می یابد.پیش بینی می شود با تشکیل اولین نشست شورای اقتصاد با پیشنهاد ۲۵ درصدی دریافت حق العمل جایگاه داران سوخت، بار مالی خرید هر ۳۰ لیتر بنزین با قیمت ۴۰۰تومان حدود سه هزار تومان است و در صورت افزایش قیمت هر لیتر بنزین به ۱۰۰۰ تومان، حق العمل خرید هر ۳۰ لیتر بنزین حدود ۷۵۰۰ تومان خواهد شد.

دولت راهی جز افزایش قیمت ندارد

نادر فریدونی، نماینده فیروز آباد با بیان اینکه از صحت خبر اطلاعی ندارد به آرمان گفت:طبق قانون هدفمندی یارانه ها دولت این اجازه را دارد که در سال ۹۳قیمت حامل های انرژی از جمله بنزین را افزایش دهد و من فکر می کنم بین ۳۰ تا ۵۰ درصد افزایش قیمت بنزین را داشته باشیم یعنی در نهایت بنزین ۷۰۰ تومانی با ۵۰ درصد افزایش ۱۰۵۰ تومان می شود.این عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در مورد اینکه آیا گران شدن بنزین صرفه جویی را نیز به همراه خواهد داشت اظهار داشت: قطعا کاهش مصرف را شاهد خواهیم بود، در دور اول هدفمندی نیز طبق نظر کارشناسان مقداری کاهش مصرف داشته ایم ، یعنی خانواده ها به جای اینکه چند اتومبیل را بیرون بیاورند سعی می کنند از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند. دولت باید زمینه ها و زیرساخت های لازم را فراهم کند تا تورم وگرانی که افزایش قیمت بنزین روی بازار می گذارد را نظارت و کنترل کند. قطعا در شوک اولیه موارد و مشکلاتی خواهد بود ولی دولت با برنامه ریزی و کنترل نظارتی که دارد می تواند این مساله را در دست داشته باشد.نماینده فیروزآباد با اشاره به اینکه دولت راهی جز افزایش قیمت حامل های انرژی برای رشد اقتصاد در حد بین ۳۰ تا ۵۰ درصد و با شیب ملایم ندارد ادامه داد: دولت باید با یک شیب ملایم افزایش قیمت را داشته باشدتا به مردم فشار نیاید و نتیجتا شاهد کاهش مصرف سوخت خواهیم بود که قطعا بی تاثیر نیست و ازطرفی در رشد اقتصاد تاثیرگذار خواهد بود و آن وقت است که فرهنگ کاهش مصرف ایجاد می شود.

با تک نرخی شدن قیمت بنزین موافقم

حسین نجابت، نماینده مردم تهران هم با اشاره به اینکه افزایش قیمت بنزین بستگی کاملی به نحوه اجرای هدفمندی یارانه ها داردبه آرمان گفت:ما باید تکلیف مساله حامل های انرژی را روشن کنیم و این کاملا به دولت ارتباط پیدا می کند. من خودم به صورت کلی با تک نرخی شدن بنزین موافق هستم و اساسا با چند نرخی شدن که منشا بعضی از فسادهاست مخالفم. بنابراین اگر میانگین مصرف را چه در سهمیه و چه در بنزین آزاد روی قیمت اعلام کنیم عاقلانه است.ما باید یک پیشینه از سال های گذشته بین مصرف سهمیه و مصرف آزاد داشته باشیم و بتوانیم در سال آینده به یک قیمت متوسط برسیم، مشروط بر اینکه بخواهیم بنزین تک نرخی داشته باشیم.این آمار پیشنهاد دولت است و دولت در ساز و کار فاز دوم هدفمندی این ها را دیده پس بهتر است از آنها سوال کنید.عضو کمیسیون انرژی در مورد واکنش جامعه به این افزایش قیمت اظهارداشت وقتی ما این ارقام را به کار می بندیم قطعا افزایش قیمت خواهیم داشت، چه خواهیم کرد با مساله یارانه ها و چگونه می خواهند برای اقشار ضعیف که بیشترین ضربه را می خورند، بپردازند.عکس العمل جامعه تابع این است که وقتی این افزایش قیمت تثبیت پیدا می کند و در سایر بخش ها هم دخالت می کند چگونه باید این افزایش قیمت را در اقشار آسیب پذیر و تولید تامین کنیم. به همین دلیل من دائما می گویم این در محدوده هدفمندی تعریف می شود.

افزایش قیمت بنزین قطعا اثر تورمی خواهد داشت

موسی احمدی، نماینده کنگان نیز با بیان اینکه چون خبر رسمی ندارم نمی توانم اظهار نظری کنم ادامه داد:تا زمانی که به صورت رسمی به من نرسد در این مورد صحبتی نمی کنم.وی در پاسخ به اینکه صرف نظر ازمیزان قیمت آیا افزایش قیمت باعث صرفه جویی می شود به آرمان گفت: قطعا نسبت به بعضی ها اثرگذار است و نسبت به بعضی ها نه.معمولا بعضی افرادی که خیلی ارتباطی با زندگی شان نداشته قطعا تاثیر گذار بر صرفه جویی می شود اما افرادی که به مصرف بنزین مثل افرادی شغل دومشان استفاده از خودرو بوده یا افرادی که برای محل کسب و کارشان نیاز به آن وسیله نقلیه دارند در صرفه جویی اثر آنچنانی ندارد ولی بعضی ها هم بودند که با پایین بودن قیمت حامل های انرژی خصوصا بنزین گاهی اسراف می کردند. قطعا گران شدن در کاهش مصرف اثر گذار است همانطور که در فاز اول هم اثر قابل ملاحظه ای داشت.این عضو کمیسیون انرژی مجلس در مورد افزایش قیمت کالاهای دیگر در صورت افزایش قیمت بنزین ادامه داد: چون بخشی از بنزین در حمل و نقل اثر گذار است و حمل و نقل هم عمومی است و ارتباط مستقیم و غیرمستقیم با زندگی مردم دارد قطعا اثر تورمی خود را خواهد گذاشت و این بستگی به میزان افزایش قیمت حامل های انرژی دارد.

ممکن است بنزین مصرف عمومی نداشته باشد

ایرج ندیمی، نماینده مردم لاهیجان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه امسال دولت باید حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان تامین درآمد کند به آرمان گفت: در رابطه با قیمت سه روش وجود دارد. روش اول این است که همانطور که آقای زنگنه هم مطرح کردند بنزین را تک نرخی کنیم و این از دو سوی ممکن است مورد بحث قرار بگیرد یک سوی ممکن است فشار به مردم وارد کند و یک سوی هم یک قیمت میانه ای داشته باشیم که باعث مصرف زیادتر نشود. دومین سناریو این است که دولت در ۱۲ماه از اول سال قیمت اعلام نکند و در هر فصل و دوره ای یک قیمتی اعلام کند.سومین بحث هم اینکه دولت این فشار را روی بازار و تولید واینها بگذارد.دولت باید در هر صورت یک راهی را پیدا کند. ممکن است بنزین مصرف عمومی نداشته باشد ولی برق ،آب ،گاز که مصرف عمومی دارند.عضو کمیسیون اقتصادی مجلس بابیان اینکه دولت هم معذوریت هایی دارد ادامه داد:الان صد درصد پولی هم که از حامل ها نصیب دولت شده به مصرف جبرانی داده در حالی که عامل های دیگری نظیر کمک به بخش سلامت یا بیمه بیکاران هم هستند.چون دولت مصرف جبرانی دارد به نظر من افزایش قیمت ها شوک ایجاد نمی کند.الان که دولت به همه پرداخت داشته ونظامات بعدی هم برای طبقه متوسط و پایین جبران دارد به نظر نمی رسد به مردم شوک وارد کند.وی در مورد معقول بودن این قیمت اظهار کرد: باید هدف را دید، وقتی دولت می خواهد ۲۰ هزار میلیارد تومان کسری را تامین کند معقول بودن را تحت تاثیر قرار می دهد. در هدفمندی یک هدف پرداختی و یک هدف کنترلی وجود دارد وبه نسبت هدف جبرانی از هدف کنترلی باید استفاده کرد.

می خواهند کار کنند، می خواهند نکنند

حسین میر محمدی، نماینده گلپایگان با اشاره به اینکه اگر از این رقم صد تومان کمتر می شد بهتر بود به آرمان گفت: این قیمت مناسب است.از آنجا که مردم برای هدفمندی یارانه ها در سال جدید آماده هستند واکنش چندانی نخواهند داشت، مصرف روزانه فعلی را هیچ کسی نمی پسندد و باید مردم نسبت به مصرفی که دارند قیمت واقعی را بپردازند. بنزین تک نرخی هم مسائل خودش رادارد و باید بررسی شود البته طرحی در این زمینه وجود دارد ولی چون کامل نشده فعلا قابل طرح نیست اما علی الحساب با وضعیت موجود همین شیوه در دسترس تر باشد.این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است: این افزایش قیمت ها حتما در میزان صرفه جویی تاثیرگذار خواهد بود، و در این بین برای بخش حمل و نقل عمومی قطعا برنامه ریزی هایی شده و کمک هایی خواهد شد، و کسانی که در بخش خصوصی با ماشین کار می کنند می توانند کار کنند و یاکار نکنند. به هر حال نمی شود که منابع و سرمایه های کشور را به تعدادی که حالا یا با آن درآمد کسب می کنند یا به مصارف غیرضروری شان می رسانند داد. در نهایت باید به سمت قیمت تمام شده برویم.

آرمان

-وزیر اطلاعات:۱۶ سال همدیگر را کوبیدیم چه عایدمان شد؟
-سود میلیاردی مترو از کمبود پول خرد
-ورود خودروهای آمریکایی به ایران
-بنزین سهمیه ای ۸۰۰ آزاد ۱۲۰۰

خراسان

-اظهارات روحانی درباره رسانه ها فرهنگ، مبارزه با فساد و یارانه ها
-دستور ۱۳۰ میلیارد تومانی دولت برای جبران خسارت برف شمال
-بازهم تکرار طرح های غیر کاربردی در سومین جشنواره مد و لباس
-اشتون امروز با روحانی، لاریجانی، ولایتی و ظریف دیدار می کند

جمهوری اسلامی

-وزیر اطلاعات:در برابر همدیگر قرار نگیریم ۱۶ سال یکدیگر را کوبیدیم چه عایدمان شد
-۴ پیشنهاد وزارت نفت برای قیمت بنزین در سال آینده
-دولت معتقد به آزادی مسئولانه است

کیهان

-طی سخنانی در مراسم اختتامیه جشنواره مطبوعات:روحانی در جاده یک طرفه منتقدان را زیر گرفت!
-پیشنهاد جدید برای شناسایی خانه های خالی
-آغاز مذاکرات کاترین اشتون در تهران
-۲۲ اسفند روز شهید نامگذاری شد

جام جم

-نوجوانان ایران قهرمان وزنه برداری آسیا شدند
-مشکل حل نشده آلودگی مواد غذایی
-نگاه مشترک روحانی و ضرغامی
-اولویت رسانه ها

ایران

-رییس جمهور در جمع اصحاب رسانه:بگذاریم میدان قلم و بیان برای همه باز باشد
-آغاز مذاکرات اشتون در تهران
-پرواز بی بازگشت ۲۳۹ مسافر
-بازار طلا متعادل شد

آفرینش

-زمان انتشار کلید نهایی سوالات آزمون دکتری ۹۳
-تغییر زمان برگزاری آزمون ارشد پزشکی
-فشار چشم تان را کنترل کنید
-خط و نشان چین برای کره شمالی

وطن امروز

-تکرار درخواست از مردم برای انصراف از یارانه نقدی/ روحانی: فرم پر نکنید
-سقوط یک فروند هواپیمای مالزی با ۲۳۹ سرنشین
-دوستانه با روحانی
-فقط ۳۰ دقیقه

تهران امروز

-خرید کالاهای اساسی از ۴ شرکت آمریکایی
-بسیج فرهنگی برای پاسخ به مطالبه رهبری
-۶۰ درصد زنان علاقه ای به کار ندارند
-نگرانی از لیبرالیسم فرهنگی

سیاست روز

-دستور فرمایید ملت را از نتیجه اقدامات مطلع فرمایند
-دیپلماسی ایران در چارچوب مرزبندی با دشمن است
-مسئولیت تعاونی ها فقط فروش بلیت نیست

دنیای اقتصاد

-روحانی:رسانه ها با فساد بجنگند
-کاترین اشتون به تهران آمد
-شش ویژگی بودجه ۹۳
-تغییر مسیر سکه و دلار

قانون

-نو شدن «سر تا پا» چقدرآب می خورد؟
-دوست ندارم دستیار کی روش شوم
-از اقتصاد غارتی تا اقتصاد مقاومتی
-باور کنید !اینجا تهران است

نسل فردا

-درخواست رییس جمهور از رسانه ها؛ اسامی مفسدان اقتصادی را افشا کنید
-برنامه جدید دولت برای بیمه بیکاری
-جزئیات جدید از وام ازدواج

راه مردم

-واردات ۷۰۰ میلیوندلار داروی خارجی مشابه ایرانی !
-اشد مجازات برای نوازنده آهنگ مرگ
-داد رییس جمهور از بیداد فساد

شرق

-فشار و شیوه پلیسی، مساله فرهنگی را حل نمی کند
-سرقفلی در بازار تا متری ۴۰۰ میلیون تومان
-جولان دلالان در مسکن مهر
-سرانجام اشتون در تهران

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ