سهامداران به جیب تکانی افتادن / آنچه در بازار سهام روز سه شنبه گذشت

0

امروز سه شنبه بیستم اسفند روند رو به افول بازار باز هم ادامه یافت و شاهد جو تقریبا منفی حاکم بر تمامی گروه ها و عقبگرد بیش از پیش شاخص های بورسی و فرابورسی بودیم.

روز جاری افت ارزش سهام به خصوص در گروه هایی همچون پتروشیمی، بانک و سرمایه گذاری، فلزی، چند رشته ای صنعتی، دارویی، مخابرات و تعداد محسوسی از نمادهای پالایشی در سیر نزولی شاخص ها تاثیر شایانی داشت.همچنین شاخص کل بورس تهران با ثبت افتی ۶۳۶ واحدی به ۷۶۵۸۲ واحد رسید.دو نماد “کسرام” و “کماسه” بیشترین افزایش قیمت و “شکلر” و “خکمک” نیز بالاترین افت قیمت را تجربه کردند.همچنین “وغدیر” بیشترین تاثیر منفی و “وبملت” بالاترین اثر مثبت را بر شاخص گذاشتند.

 شاخص کل بورس تهران امروز نیز در شروع معاملات با وجود رونق نسبی در گروه پالایشی و برخی نمادهای بانکی و سرمایه گذاری و خودرویی، تحت تاثیر جو منفی حاکم بر کلیت گروه ها، بازار در مسیر نزولی قرار گرفت. در ادامه نیز شاهد منفی شدن فضای معاملات در بسیاری از نمادهای پیشرو ابتدای روز بودیم. بدین ترتیب شاخص دقایقی پس از گذشتن از ساعت اولیه معاملات از مرز ۷۷ هزار واحد نیز فرو افتاد . در ادامه با افزایش حجم معاملات در نمادهای بزرگ بازار به خصوص در گروه چند رشته ای و پتروشیمی فشار بیشتری بر شاخص کل وارد آمد و این نماگر اقتصادی با ادامه روند رو به افول خود تا پایان معاملات به یک قدمی نیمه کانال ۷۶ هزار واحدی نیز رسید.

امروز موید حسینی از اعضای کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که در سال ۹۳ مجلس به هیچ وجه افزایش قیمت خودرو را نمی پذیرد و این نهاد با سوال از وزیر صنعت و مذاکره با دولت و شخص رئیس جمهور سعی در مقابله با افزایش قیمت خودرو دارد.

همچنین سازمان خصوصی سازی از واگذاری ۴۹ درصد سهام شرکت خدمات کیفیت آریا اس جی اس شامل ۷۳ هزار و ۵۰۰ سهم خبر داد. قرار است که این واگذاری به عنوان اولین عرضه خصوصی سازی در سال جدید از طریق مذاکره صورت پذیرد.

در عین حال مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار از راه اندازی سامانه ” پس از معاملات” در سال آینده خبر داد. سلطانی نژاد در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه اعلام کرد که این سامانه از حیث فنی آماده بوده با ایجاد هماهنگی های لازم میان کاربران داخلی شرکت سپرده گذاری و ذینفعان خارجی اعم از کارگزاران، بهره برداری از سامانه مذکور در سال آینده اتفاق می افتد.

از دیگر اخبار امروز می توان به معامله بلوک ۶،۷۹ درصدی تاپیکو اشاره کرد.معامله این بلوک در قیمت ۶۹۵ تومان برای هر سهم انجام گردید.

امروز همچنین می توان به رشد قیمت طلا و افزایش ارزش دلار در بازار داخلی اشاره کرد . طلا هم اکنون به قیمت هر گرم ۱۰۰ هزار تومان رسیده و دلار نیز در بازار آزاد در قیمت ۳۰۹۰ تومان در حال معامله است.

 روز سه شنبه جو منفی بر بسیاری از صنایع بورسی حاکم بود. درگروه معدنی تنها ۳ نماد در معاملات پایانی در محدوده مثبت باقی ماندند. در این گروه باز هم در نماد “کبافق” صف فروش نه چندان سنگینی به چشم می خورد . درگروه محصولات شیمیایی تنها ۵ نماد رشد کرده اند. در این گروه صف های فروش محدودی در برخی نمادهای منفی از جمله “شیراز” به چشم می خورد . درگروه فلزات اساسی ۲ نماد رشد کرده و ۲ نماد دیگر نیز در معاملات پایانی مثبت شده اند. در این گروه “فروس” با صف خرید سبکی روبروست. در بخش مخابرات هر دو نماد افت کرده و معاملات متعادلی حکمفرماست. در بخش فنی مهندسی “رتکو” سقوط کرده است. در بخش خودرو تنها ۱ نماد در محدوده مثبت بوده است. در این بخش “خزامیا” بالاترین صف فروش را داشته و “خفنر” نیز تنها صف خرید این گروه به حساب می آید. در بخش شرکت های چند رشته ای ۳ نماد سقوط کرده اند. در گروه بانکی ۳ نماد رشد کرده اند. در این گروه امروز نیز “وسینا” صف فروش ملموسی دارد. در گروه سرمایه گذاری نیز ۲ رشد ارزش سهام را تجربه کرده اند. در این گروه “وبهمن” صف فروش جزئی دارد. در بخش محصولات نفتی تنها ۳ نماد مثبت بوده اند. در این گروه “شنفت” باز هم صف خرید را تجربه می کند. در گروه دارویی فقط ۳ نماد رشد ارزش سهام را پشت سر گذاشته اند. در این گروه “دزهراوی” ” صف خرید ملموسی داشته و در نمادهای منفی نیز صف های فروش محدودی شکل گرفته است . در معاملات بخش غذایی تنها “غدشت” رشد کرده است. در این گروه صف های فروش محدودی دیده می شود. در میان قندی ها “قشرین” در آخرین معاملات مثبت شده است. در معاملات صنعت لاستیک و پلاستیک ۲ نماد در محدوده مثبت بوده اند. در گروه ساختمانی تنها ۲ نماد رشد کرده اند .در این گروه “ثباغ” با باترین صف فروش و “آ .س. پ” با سنگین ترین صف خرید مواجه است.در این میان در گروه سیمانی ۳ نماد رشد ارزش سهام را پشت سرگذاشته اند. در این گروه صف های فروش نه چندان ملموسی به چشم می خورد.

در پایان گفتنی است امروز بیش از ۴۱۸ میلیون سهم در بورس مورد معامله قرار گرفت که دو نماد “وامید” و”فاراک” بیشترین حجم معاملاتی را به خود اختصاص دادند.

همچنین در فرابورس نیز بیش از ۶۳ میلیون سهم مورد معامله قرار گرفت که دو نماد”بمپنا” و”دی” بیشترین حجم معاملاتی را تجربه کردند.

در پایان به نظر می رسد در این روزهای باقیمانده از معاملات پایان سال ۹۲ باز هم این احتمال وجود دارد که بتوان شاهد ارایه دستورالعمل های جدید دیگری از سوی مسئولان و متولیان بازار سرمایه به بهانه حمایت از سرمایه گذاران حقیقی و د رراستای تلاش برای بازگشت شاخص به مدار مثبت باشیم. تصمیماتی که تاکنون نتوانسته هدف واقعی مورد نظر از ارایه این قبیل سیاست ها را چندان برآورده سازد و فعلا تنها اتفاقی که رخ داده جیب تکانی سهامداران همزمان با خانه تکانی آنها در آستانه سال نو است .

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ