آنچه در بازار سهام روز چهارشنبه گذشت / انگیزه به بورس تهران برگشت

0

امروز چهارشنبه بیست و یکم اسفند فراز و فرودهای قابل ملاحظه ای در معاملات روزانه صورت گرفت و طی کشمکش میان نمادهای مثبت و منفی، سرانجام بسیاری از شاخص های اصلی بازار از محدوده منفی خارج شدند اما رشدی بسیار محدود را به ثبت رساندند.

بازگشت رونق معاملات در نیمه دوم ساعت بازار در تعداد محسوسی از نمادها در گروه های مختلف به ویژه بانک و سرمایه گذاری، پتروشیمی، فلزی، چند رشته ای صنعتی، خودرویی و انفورماتیک در این روند بسیار موثر بود. روز جاری شاخص کل بورس تهران با ثبت رشدی کمتر از یک واحد به ۷۶۵۸۳ واحد رسید. دو نماد “خاور” و “پدرخش” بیشترین افزایش قیمت و “چکارن” و “بکام” نیز بالاترین افت قیمت را تجربه کردند.همچنین “وبملت” بیشترین تاثیر مثبت و “پارسان” بالاترین اثر منفی را بر شاخص گذاشتند.

با انتشار خبر لغو ضوابط معاملاتی مربوط به سقف فروش، شاخص بورس تهران در معاملات امروز به تعادل رسید و از شدت افت خود کاست.

 شاخص بورس تهران که در ابتدای معاملات امروز روند نزولی خود را آغاز کرده و تا کانال ۷۶ هزار و ۴۰۴ واحد پیش رفته بود،بعد از انتشار لغو ضوابط معاملاتی مربوط به سقف فروش از روز شنبه، روند صعودی در پیش گرفت و تا نیمه ۷۶ هزار واحد بالا رفت.

به این ترتیب ضوابط معاملاتی مربوط به سقف فروش که از روز ۲۶ بهمن ماه در بورس تهران حاکم شده بود و موجب کاهش انگیزه معامله گران شده بود، با توجه به ادامه روند نزولی حذف شد و این خبر موجب خوشحالی فعالان تالار شیشه ای و بهبود وضعیت بازار شد.

بر این اساس با اعلام لغو قوانین مربوط به محدودیت فروش سهام از روز شنبه آینده، سیلی از تقاضا وارد بازار شده و روند صعودی محسوس در اکثر صنایع و نمادها دیده شد به طوری که پس از مدتها حاکم بودن روند رکودی در بورس تهران، صف های خرید متعددی در بازار تشکیل شد و انگیزه به تالار شیشه ای برگشت.

به گفته ی مدیر عامل شرکت بورس با توجه به مقطعی بودن ضوابط جدید و پدیدار شدن نشانه هایی از متعادل شدن بازار با هماهنگی انجام شده با سازمان بورس و اوراق بهادار، ضوابط معاملاتی اجرا شده از روز شنبه ۲۴ بهمن ماه لغو شده و کلیه شرایط معاملاتی به قبل از اجرای این مقررات بر می گردد.

با این اتفاق مثبت،شاخص بورس تهران پس از مدتها ریزش و افتادن در کانال ۷۶ هزار واحدی، افت کمتر از یک واحدی را تجربه کرد و در کانال ۷۶ هزار و ۵۸۳ واحد ماندگار شد.

در بازار امروز شرکت‌های نفت و گاز پارسیان، پالایش نفت بندرعباس، هلدینگ خلیج فارس، پتروشیمی شیراز و ملی مس از شرکتهای اثر گذار در افت شاخص بودند ولی در مقابل شرکتهای تاپیکو، گل گهر، بانک صادرات، بانک پاسارگاد، سرمایه گذاری غدیر و مخابرات با رشد خود مانع از افت بیشتر شاخص بورس شدند.

در بازار امروز توسعه صنایع بهشهر، نفت پارس، داروسازی زهراوری و بانک صادرات از بیشترین تقاضای خرید برخوردار بوده و حفاری شمال، نیرو ترانس و داده پردازی ایران بیشترین تقاضای خرید را از آن خود کردند.

در بازار امروز حجم معاملات نیز افزایش پیدا کرد و در مجموع بیش از ۷۶۴ میلیون سهم به ارزش ۲۸۱ میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت و ارزش بازار سرمایه به ۳۷۴ هزار میلیارد تومان رسید.

 با بازگشایی بازار در آخرین روز معاملاتی این هفته شاخص کل بورس تحت تاثیر روند تقریبا رو به افول در گروه های مختلف از جمله بانک و سرمایه گذاری، پتروشیمی، خودرویی ، فلزی و معدنی در مسیر نزولی قرار گرفت و پس از نیم ساعت نیمه کانال ۷۶ هزار واحدی را نیز از دست داد.
این سیر تا رسیدن شاخص به رقم ۷۶۴۰۴ واحد نیز ادامه یافت اما از اواسط معاملات به لطف بازگشت رونق به بسیاری از نمادها در گروه هایی همچون بانکی، سرمایه گذاری، پالایشی، سیمانی، دارویی، معدنی، فلزی، انفورماتیک و ساختمانی و تعداد محسوسی از نمادهای پتروشیمی، جهت حرکت این نماگر عوض شد. در ادامه با وجود مبهم شدن فضای معاملات در گروه پالایشی و خفیف تر شدن سیر معاملات مثبت در برخی دیگر از گروه های پیشرو، شاخص به حرکت صعودی خود ادامه داد و در اواخر معاملات وارد محدوده مثبت گردید. فشار نمادهای منفی به ویژه برخی از پتروشیمی ها همچون “پارسان” بار دیگر این نماگر را وارد محدوده منفی ساخت اما در نهایت تحت تاثیر جو مثبت ایجاد شده به خصوص در گروه بانکی، شاخص توانست در لحظات آخر بار دیگر با به محدوده مثبت گذاشته و با رشدی بسیار جزئی به معاملات روزانه پایان دهد.

مهمترین خبری که امروز به بازار رسید مربوط به لغو محدودیت های سقف فروش می شود. روز جاری مدیرعامل بورس اوراق بهادار اعلام کرد که با توجه به مقطعی بودن ضوابط وضع شده از ۲۶ بهمن در زمینه سقف سفارش های فروش و ایجاد تعادل نسبی در بازار، ضوابط معاملاتی مذکور از روز شنبه پیش رو با هماهنگی سازمان بورس و اوراق بهادار لغو شده و کلیه ضوابط معاملاتی به شرایط قبل از اجرای این مقررات بر می گردد.

روز جاری همچنین شاهد دو عرضه اولیه در بازار دوم فرابورس بودیم. بر این اساس شش میلیون سهم شرکت دارویی کی بی سی در قیمت ۱۲۰۰ تومان و ۱۸ میلیون سهم سرمایه گذاری اعتلاء البرز در قیمت ۳۸۰ تومان به فروش رسید.

امروز همچنین روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرد که در آخرین جلسه شورای پول و اعتبار این نهاد مصوب کرد که به منظور خروج کشور از رکود اقتصادی و به منظور تامین مالی پروژه های زیربنایی و استفاده از تامین مالی بین المللی و همچنین استفاده از منابع صندوق توسعه ملی موافقت نمود در صورتی که پروژه ها و طرح ها از منظر بانکهای عامل دارای توجیه فنی، اقتصادی و مالی باشند، از رعایت مقررات احتیاطی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران (سقف های تعیین شده در آیین نامه تسهیلات و تعهدات کلان و آیین نامه تسهیلات و تعهدات اشخاص مرتبط) مستثنی گردند.

امروز همچنین می توان به افت قیمت طلا و کاهش ارزش دلار در بازار داخلی اشاره کرد . طلا هم اکنون به قیمت هر گرم ۹۹ هزار و دویست تومان رسیده و دلار نیز در بازار آزاد در قیمت ۳۰۴۷ تومان در حال معامله است.

 روز چهارشنبه جو مبهمی بر بسیاری از صنایع بورسی حاکم بود. درگروه معدنی تنها ۲ نماد منفی بوده اند. در این گروه صف فروش “کبافق” پابرجا مانده و صف خرید بسیار سبکی در نماد “تکنار” دیده می شود . درگروه محصولات شیمیایی ۱۱ نماد رشد کرده و ۴ نماد نیز در آخرین معاملات مثبت شده اند. در این گروه “پترول” به صف خرید ملموسی رسیده است . درگروه فلزات اساسی ۹ نماد رشد کرده و یک نماد نیز در معاملات پایانی مثبت شده است. در این گروه “فنوال” با صف فروش سبکی روبروست. در بخش مخابرات هر دو نماد رشد کرده و معاملات متعادلی حکمفرماست. در بخش فنی مهندسی “رتکو” پا به محدوده مثبت گذاشته است. در بخش خودرو تنها ۵ نماد رشد کرده اند. در این بخش “ورنا” به صف خرید ملموسی رسیده و “خمحرکه” بالاترین صف فروش را دارد. در بخش شرکت های چند رشته ای همه نمادها رشد کرده و معاملات متعادل است. در گروه بانکی تنها ۴ نماد افت کرده اند. در این گروه “وبصادر” صف خرید ملموسی دارد. در گروه سرمایه گذاری نیز ۵ رشد کاهش سهام را تجربه کرده اند. در این گروه صف های خرید و فروش خاصی دیده نمی شود. در بخش محصولات نفتی ۴ نماد مثبت بوده اند. در این گروه “شنفت” و “ونفت” صف خرید دارند. در گروه دارویی ۱۷ نماد رشد ارزش سهام را پشت سر گذاشته اند. در این گروه ” دجابر” صف خرید ملموسی دارد . در معاملات بخش غذایی ۷ نماد افت کرده است. در این گروه در نماد “وبشهر” صف خرید محسوسی دیده می شود. در میان قندی ها ۵ نماد مثبت بوده اند. در معاملات صنعت لاستیک و پلاستیک تنها سه نماد در درصدهای مثبت به کار خود پایان داده اند. در گروه ساختمانی ۴ نماد رشد کرده و ۳ نماد نیز در آخرین معاملات مثبت بوده اند. در این گروه صف های خرید و فروش پراکنده ای دیده می شود. در این میان در گروه سیمانی ۱۳ نماد رشد ارزش سهام را پشت سرگذاشته و سه نماد نیز در آخرین معاملات رشد کرده اند. در این گروه صف های فروش سبکی به چشم می خورد.

در پایان گفتنی است امروز بیش از ۷۴۶ میلیون سهم در بورس مورد معامله قرار گرفت که دو نماد “وبملت” و”وامید” بیشترین حجم معاملاتی را به خود اختصاص دادند.

همچنین در فرابورس نیز بیش از ۱۱۰ میلیون سهم مورد معامله قرار گرفت که دو نماد”اعتلا” و”ثشرق” بیشترین حجم معاملاتی را تجربه کردند.

نمابورس

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ