نکات جالب کلیدی نوشیدن آب از نگاه طب سنتی

0

میزان نوشیدن آب در طب سنتی ، خوردن آب در صبح ناشتا ممنوع توصیه طب سنتی ، خوردن آب گرم ناشتا در طب اسلامی ،بهترین زمان نوشیدن اب

صحیح نوشیدن آب در آموزه‌های طب سنتی از اهمیت زیادی برخوردار است و متاسفانه درباره میزان مصرف آب و کم‌وکیف آن، باورهای غلطی بین مردم رایج است؛ در ادامه برخی از اصول مهم و کلیدی درباره نوشیدن آب از نگاه طب سنتی و اسلامی آمده است:

تا تشنگی غالب نشود، نوشیدن آب زیان‌بخش خواهد بود.

رژیم‌های غیراصولیِ آب درمانی به سلامت بدن آسیب می‌رساند. (مانند نوشیدن بیش از ۸ لیوان آب در روز)

قبل از خوردن آب حتماً نام خدا آورده شود. (امروزه دانشمندان معجزه اثر واژه‌ها را بر آب و خوراکی‌ها اثبات کرده‌اند)

رسول اکرم (ص) می‌فرمایند: آب را حتماً در سه نفس بخورید زیرا نفس اول، شُکر؛ نفس دوم، دوری از شیطان و نفس سوم، شِفا است؛ همانطور که مطلع هستید سردی آب روی کبد اثر می‌گذارد پس اگر آب را یک نفس بخوریم کبد سرد شده آسیب می‌بیند و حرارت غریزی بدن کاهش می‌یابد.

در شب ایستاده آب خوردن سبب دردی است که درمان ندارد؛ پیامبر اکرم (ص) می‌فرمایند اگر کسی در شب ایستاده آب نوشید حتماً آنرا قی کند.

از نوشیدن زیاد آب بپرهیزید؛ در همین زمینه حضرت علی (ع) می‌فرمایند: نوشیدن آب را کم کن زیرا درد را طولانی می‌کند.

ناشتا آب سرد ننوشید زیرا آب ماده غذایی نداشته و معده آنرا نگه نمی‌دارد و مستقیم به اعضا می‌رسد؛ اگر به قلب برسد عامل سکته‌، به مغز برسد سستی اعضا، به دستگاه تنفسی و صوتی نیز باعث اختلال در عملکرد آنها می‌شود.

بین غذا آب ننوشید؛ اگر در آرامش و با جویدن بسیار، غذا میل شود نیاز به نوشیدن آب پیدا نشده و غذا به خوبی با بزاق مخلوط شده هضم و جذب کامل صورت می‌گیرد و یبوست نیز پیش نخواهد آمد.

مواردیکه نوشیدن آب زیان‌بخش است عبارتند از: پس از فعالیت سنگین و ورزش، پس از حمام و سونا، پس از معاشرت جنسی، پس از میوه آب نخورید، پس از غذاهای شور، ترش و چرب نباید آب خورد.

بهترین آب، آب سبک است که شیرینی و صفای آب نشان دنده سبکی آب است؛ معیار دیگر سبکی آب، پذیرش سریع گرما و سرما توسط آب است؛ آبی که سریع‌تر به جوش می‌آید سبک‌تر است.

امام رضا (ع) فمودند: “بهترین آب برای ساکنین و مسافرین آبی است که سرچمشه آن از سمت مشرق بیرون آمده، سبک و زلال باشد، از کوه‌های شنی و خاکی بگذرد؛ ” چنین آبی در فصل زمستان گرم و در تابستان خنک و موجب لینت شکم است، آب جوشیده نیز از آب‌های مناسب و توصیه شده برای نوشیدن است.

آب جوشیده؛ امام صادق (ع) می‌فرمایند آب جوشیده برای هر چیزی مفید است و برای هیچ ضرر ندارد.

آب نجوشیده سنگین است و موجب بیماری می‌شود، سردی و رطوبت آن خلط بلغم تولید کرده که در اعصاب نفوذ می‌کند، با جوشاندن، آب را لطیف و سبک گردانید و به توصیه امام صادق (ع) بهتر است آب را در ظرف برنجی جوشاند.

در آخرین ماه پاییز (آذر ماه) نوشیدن آب هنگام شب نهی شده و در اول صبح نوشیدن جرعه‌ای آب گرم توصیه شده است.

اگر آب نیسان را با کوزه تصفیه کنید، شِفابخشی آن بسیار خواهد شد.

آب را باید مکید و بلعیدن آب موجب بیماریهای کبدی خواهد شد.

از بهترین نوشیدنی‌های مقوی کبد، سرکه انگبین بوده که موجب رفع عطش و حرارت و درمان کبد چرب و اصلاح کبد می‌شود البته در افراد گرم مزاج.

منبع: تسنیم

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ