پیشنهاد جایگزینی نیسان‌های آبی کشور با آخرین مدل تویوتا هایلوکس

0

در مورد میزان مصرف بنزین در کشور و یارانه‌ای که به مصرف این حامل انرژی تعلق می‌گیرد زیاد گفته شده است، اما با مقایسه‌ای ساده می‌توان ترسیم بهتری از واقعیت انجام داد تا هر خواننده‌ای بتواند به‌راحتی متوجه شود که سیاستگذاری کشور در حوزه انرژی چیست و چه تبعاتی دارد و مهمتر از همه اینکه چه راهکارهای ساده‌تری می‌توان درپیش گرفت که می‌تواند بهره‌وری بالاتری را نصیب مردم کند.

در سال ۱۳۹۷ مصرف بنزین در ایران تقریباً ۹۱ میلیون لیتر در روز بوده است، یعنی بیش از ۳۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون لیتر، که تقریباً ۶ برابر میانگین مصرف بنزین در جهان است.

این ارقام به خودی خود معنایی ندارند و برای معنادار کردن آنها به‌سراغ یک محصول خودرویی پرمصرف کشور می‌رویم که سهم قابل‌توجهی در بلعیدن این حامل انرژی دارد؛ و این‌که با تغییر ریل سیاستگذاری می‌توان به‌سادگی ناوگان وانتی کشور با بهترین نمونه رایج دنیا بازسازی کرد.

یارانه سوخت وانت نیسان مصرف سوخت خودروها مصرف سوخت تویوتا مصرف سوخت بنزین مشخصات تویوتا هایلوکس قیمت تویوتا هایلوکس سوخت خودرو دو کلمه حرف حساب خودرو نیسان پشت پرده چه خبر پشت پرده اقتصاد بودجه دولت کجا خرج می شود افشای پشت پرده افزایش قیمت سوخت اخبار خودرو

یک نمونه ساده

نیسان وانت یا همان نیسان آبی معروف و وانت پیکان استخوان بندی اصلی حمل‌ونقل وانتی کشور را با ۱.۶ میلیون دستگاه به خود اختصاص داده‌اند. نیسان آبی با تیراژ ۷۵۰ هزار در ایران، در دنیا از سال ۱۹۷۰ تا ۱۹۸۲ تولید شد، اما در کشورمان از سال ۱۳۴۸ تاکنون درحال تولید است، با این تفاوت که به‌جای پیشرانه اولیه ژاپنی از موتورهای بی‌کیفیت چینی در آن استفاده می‌شود که صدای مصرف‌کنندگان را درآورده است. این خودرو ۲۰ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر مصرف دارد و قرار است تولید آن متوقف شود و جای خود را به خودرویی مشابه دهد!

با یک مقایسه ساده بین نیسان آبی و تویوتا هایلوکس ۲۰۱۸ با ۲.۷ لیتر حجم موتور که با قانون عجیب منع واردات خودروهای با حجم موتور بیش از ۲.۵ لیتر نمی‌تواند به کشور وارد شود، می‌توان به برداشت جالبی از مدیریت مبتنی بر بنزین ارزان و خودروی بی‌کیفیت رسید.

تویوتا هایلوکس معمولی و نیسان آبی هر دو تقریباً یک تن بار را حمل می‌کنند، که البته نیسان آبی دوکابین توان حمل ۶۰۰ کیلو بار را دارد. اما ببینیم در مصرف این دو وانت چه‌خبر است و کاری هم به کیفیت ساخت و غیره نداریم، زیرا به‌اندازه کافی روشن و گویا و بی‌نیاز از توضیح است.

تویوتا وانت هایلوکس با استهلاک بسیار پایین؛ پایین‌ترین نرخ استهلاک در دنیا در خانواده پیکاب؛ ۱۲ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر بنزین مصرف می‌کند. این میزان مصرف بنزین در نیسان آبی ۲۰ لیتر است.

اگر هر نیسان آبی سالی ۳۰ هزار کیلومتر تردد داشته باشد، حدود ۶۰۰۰ لیتر بنزین مصرف کرده است که نشان می‌دهد ناوگان بیش از ۷۵۰ هزار دستگاهی نیسان ایران سالانه حداقل ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون لیتر بنزین مصرف می‌کند. البته شواهد معقول نشان می‌دهد که وانت‌، سواری‌های عمومی و امثالهم بیش از عدد ۳۰ هزار کیلومتر در سال تردد دارند، اما به‌دلیل نبود آمارهای قابل اتکا به این عدد بسنده شده است.

با ۲.۲ میلیارد دلار معادل پولی ۴.۵ میلیارد لیتر حداقل مصرف بنزین نیسان آبی، یعنی با نرخ فوب خلیج فارس بیش از ۲.۲ میلیارد دلار، می‌توان سالانه ۱۲۰ هزار دستگاه تویوتا هایلوکس به‌عنوان بهترین وانت دنیا وارد کشور کرد و به‌طور رایگان در اختیار مصرف‌کننده قرار داد، تا هم بهره‌وری حمل‌ونقل کشور به‌میزان بسیار زیادی بالا رود و هم مصرف سوخت و آلودگی هوا به‌طور چشمگیری کاهش یابد. نیازی به گفتن نیست که مردم حاضرند برای این خودروها قیمت منطقی پرداخت کنند و نیازی به واگذاری رایگان نیست.

به‌زبان خیلی ساده، با این روش در یک بازه زمانی ۷ساله، بهترین وانت‌های دنیا جایگزین نیسان آبی پرمصرف و پرآزار می‌شوند. اما ترجیح داده می‌شود با ادامه سیاست غلط مصرف بیشتر ــ یارانه بنزین بیشتر، سرمایه‌های کشور دور ریخته شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ