شگرد جدید کلاهبرداران در فروش اقساطی خودرو

1

مطرح شدن خبر تکمیل و تحویل خودروهای ناقص کف کارخانه تا یک ماه و نیم‌ آینده در کنار عدم تمایل خریداران به خرید خودرو با قیمت بالا باعث شد تا قیمت‌ها در بازار طی روزهای اخیر روندی کاهشی داشته باشد. در این شرایط افرادی که نیاز واقعی و فوری به خودرو داشته باشند برای خرید در بازار حاضر می‌شوند. در مقابل، افرادی که قبلا برای کسب سود نسبت به خرید خودرو اقدام کرده بودند، حالا به دنبال فروش این خودروها هستند. به این ترتیب، واسطه‌گری در بازار خودرو دیگر سودی ندارد و دلالان می‌دانند که با خرید خودرو متضرر خواهند شد.

در این شرایط، فعالان بازار ادامه روند کاهشی قیمت‌ها را وابسته به عملی شدن وعده مسئولان وزارت صنعت و خودروسازان برای تکمیل و تحویل خودروهای کف کارخانه می‌دانند و معتقدند در صورتی که عرضه خودرو روند مناسبی داشته باشد، قیمت‌ها در بازار همچنان کاهشی خواهد بود. در عین حال، برخی مشتریان معتقدند قیمت خودروها همچنان بالا است و باز هم باید منتظر ماند تا قیمت‌ها کاهش یابد.

* منتظریم قیمت‌ها پایین‌تر بیاید

گشتی در بازار خودرو نشان از بی‌رمقی خرید و فروش در این بازار دارد و به نظر می‌رسد بیشتر مراجعین افرادی هستند که به دنبال پایش قیمت‌ها به نمایشگاه‌های خودرو پا گذاشته‌اند.

سام فرخ نیا یکی از مراجعین به بازار است تا ببیند اگر قیمت‌ها به حد مناسبی رسیده، برای خرید خودرو اقدام کند. وی می‌گوید: طی روزهای اخیر قیمت‌ها کاهشی بوده ولی باز هم می‌گویند که از این پایین‌تر خواهد آمد. ما هم منتظریم.

وی ادامه می‌دهد: سال گذشته این موقع قیمت پژو ۲۹۶ تیپ ۲ حدود ۳۶ میلیون‌ تومان بود که شب عید به ۷۲ میلیون‌ تومان رسید و حالا این خودرو ۸۴ میلیون‌ تومان معامله می‌شود، اما به نظر من با وجود اینکه قیمت‌ها طی روزهای گذشته پایین آمده، باز هم این نرخ برای پژو ۲۰۶ یک قیمت نجومی است که در حد توان خرید بسیاری از مردم نیست.

فرخ نیا ادامه می‌دهد: برای خرید خودرو فعلاً دست نگه داشته‌ام و منتظرم تا قیمت‌ها واقعی‌تر شود.

* پس‌انداز کارمندی کفاف نمی‌دهد

خانم مرادی یکی دیگر از افرادی است که برای خرید خودرو به بازار مراجعه کرده است. وقتی از او می‌پرسم آیا با قصد جدی خرید خودرو به این نمایشگاه آمده‌اید؟ می‌گوید: نمی‌دانم، شاید بخرم شاید هم فعلاً دست نگه دارم.

وی ادامه می‌دهد: من یک کارمندم که برای خرید خودرو چند سال پس‌انداز کرده بودم، اما سال گذشته به یکباره قیمت‌ها بالا رفت و من هم نتوانستم با پس‌اندازم خریدی انجام دهم.

مرادی می‌گوید: با گران شدن خودرو کلاً تصمیمم برای خرید خودرو منتفی شد، ولی حالا که شنیده‌ام قیمت‌ها رو به کاهش است، دوباره به فکر خرید خودرو افتاده‌ام.

وی ادامه می‌دهد: قیمت‌ها در بازار نوسان زیادی دارد و تکلیف خریداران مشخص نیست که باید چه کار کنند. من هم نیاز به خرید خودرو دارم و هم نمی‌دانم طی روزهای آینده چه اتفاقی در مورد قیمت‌ها خواهد افتاد.

*  دلالی در خرید و فروش خودرو کار درستی نیست ولی مجبورم

در کنار افرادی که برای پرس و جوی قیمت‌ها به بازار آمده‌اند، مرتضی مزینانی هم برای فروش پراید صفر خود به یکی دیگر از نمایشگاه‌های اتومبیل آمده است. مزینانی می‌گوید: این خودرو را بعد از چند ماه تأخیر از کارخانه تحویل گرفتم و قصد داشتم که با فروش آن، خواب پولم را جبران کنم، ولی حالا قیمت‌ها رو به کاهش است و خریدار زیادی هم در بازار وجود ندارد.

وی با بیان اینکه دلالی در خرید و فروش خودرو کار درستی نیست، می‌گوید: در شرایط رکود اقتصادی که محلی برای سرمایه‌گذاری وجود ندارد، مجبوریم برای حفظ قدرت خریدمان در بازار خودرو سرمایه‌گذاری کنیم.

* شگرد جدید کلاهبرداران در بازار خودرو

گرچه این روزها خرید خودرو نسبت به دو هفته پیش کمی رونق گرفته اما باز هم بیشتر رفت و آمدها در نمایشگاه‌های فروش خودرو بابت کسب اطلاع در مورد قیمت‌ها صورت می‌گیرد. حالا افرادی که با قصد کسب سود نسبت به خرید خودرو اقدام کرده بودند، همه فروشنده هستند ولی روند کاهشی قیمت‌ها باعث شده که تا خریداران قدرت مانور بیشتری داشته باشند و پیشنهادات قیمتی پایین‌تری را مطرح کنند. در این میان برخی سودجویان بازار به راه‌های دیگری برای کسب سود روی آورده‌اند و با وعده‌های دروغین به خریداران قصد دارند در این بازار کلاهبرداری کنند.

سعید مؤتمنی رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو در این باره می‌گوید: در حال حاضر برخی شرکت‌ها با وعده‌های دروغین، پیشنهاد خرید خودرو زیر قیمت را برای مشتریان مطرح می‌کنند.

وی ادامه می‌دهد: این شرکت‌ها با انتشار آگهی فروش عنوان می‌کنند که خودرو را با دریافت ۲۰ تا ۲۵ میلیون‌ تومان به صورت یک‌ماه تحویل می‌دهند و بقیه مبلغ خودرو را نیز طی دو تا سه سال دریافت می‌کنند.

موتمنی معتقد است: این شرکت‌ها قصد سوءاستفاده از بازار و خریداران را دارند که نباید با آنها وارد معامله شد.

وی به خریداران پیشنهاد می‌کند که خودروی موردنیازشان را از نمایشگاه‌های مجاز که دارای پروانه کسب هستند خریداری کنند.

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو با بیان اینکه برخی سودجویان وعده‌های دروغین تحویل خودرو با قیمت پایین‌تر از قیمت فروش نقدی را می‌دهند، می‌گوید: در حال حاضر فروش خودرو فقط از طریق اینترنتی توسط شرکت‌های خودروساز امکان‌پذیر است و اگر فردی خارج از این روال نسبت به فروش اقدام کند، سوءاستفاده محسوب می‌شود و ممکن است خریداران را متضرر کند.

وی ادامه می‌دهد:‌ اگر مردم قصد دارند از شرکت‌های لیزینگی خرید کنند، باید از صدور مجوز بانک مرکزی برای این شرکت‌ها نیز اطمینان حاصل کنند.

مؤتمنی با بیان اینکه هم اکنون تخلف ۳ تا ۴ شرکت در زمینه فروش خودرو با وعده‌های اقساط سه ساله در اتحادیه در حال پیگیری است، می‌گوید: این شرکت‌ها با گرفتن ۲۵ میلیون‌ تومان به خریداران وعده می‌دهند که خودرو را یک ماهه تحویل می‌گیرند و می‌توانند بقیه مبلغ خودرو را در اقساط سه ساله بپردازند، در حالی که در نهایت خودرویی به مشتریان تحویل داده نمی‌شود و قصد این شرکت‌ها سودجویی و کلاهبرداری است.

* عده‌ای با قیمت‌ها بازی کردند و افراد ناآگاه هم خودروها را گران خریدند

مرادپور یکی از نمایشگاه‌داران خودرو است که در ارزیابی وضعیت بازار می‌گوید: خودرو کالایی مصرفی است ولی کاهش عرضه از سوی شرکت‌های خودروساز باعث شد تا قیمت آن در بازار بالا رود.

وی ادامه می‌دهد: در حال حاضر خریدار در بازار خودرو بسیار کم است و در مقابل، فروشندگان نیز که با هدف کسب سود نسبت به خرید اقدام کرده‌اند، نمی‌توانند خودروهایشان را مثلاً تا یک سال نگه دارند، بلکه باید بالاخره آن را بفروشند. همین مسئله باعث شده تا بازار نزولی باشد.

وی با بیان اینکه قیمت پژو ۲۰۶ تیپ ۵ که تا ۱۳۰ میلیون‌ تومان بالا رفته بود، حالا به ۹۷ میلیون‌ تومان رسیده است، می‌گوید: عده‌ای می‌خواستند خودروهایشان را بفروشند، به همین دلیل با قیمت‌ها بازی کردند و افراد ناآگاه نیز این خودروها را خریدند و حالا متضرر شده‌اند.

* افت ۶ میلیون تومانی قیمت پژو ۲۰۶

تمایل کم مردم به خرید خودرو باعث شده تا قیمت‌ها در بازار روندی نزولی داشته باشد. در حال حاضر قیمت پژو۲۰۶ تیپ ۲ در بازار ۸۳ میلیون‌ تومان است که نسبت به هفته گذشته حدود ۳ میلیون‌ تومان کاهش داشته است. قیمت پژو ۲۰۶ تیپ ۵ و پژو ۲۰۶ صندوق‌دار مدل V8 نیز از ۱۰۳ میلیون‌ تومان در هفته پیش به ۹۷ میلیون‌ تومان در روز جاری رسیده است.

در مورد سمند LX نیز باید به قیمت ۸۱.۵ میلیون‌ تومانی این خودرو در بازار اشاره کنیم که هفته پیش تا ۸۵ میلیون‌ تومان بالا رفته بود. در حال حاضر قیمت پژو۴۰۵ نیز در بازار ۷۸.۵ میلیون‌ تومان است که نسبت به هفته پیش ۱.۵ میلیون‌ تومان کاهش داشته است. قیمت پژو پارس هم با افت ۴ میلیون‌ تومانی در بازار به ۹۸ میلیون‌ تومان رسیده است.

در مورد محصولات سایپا نیز باید به قیمت ۴۹.۵ میلیون‌ تومانی سایپا۱۱۱ در بازار اشاره کنیم که نسبت به هفته گذشته تغییر چندانی نداشته است. سایپا ۱۳۱ نیز با قیمت ۴۵ میلیون‌ تومان در بازار معامله می‌شود که قیمت این خودرو نیز تقریباً طی روزهای گذشته ثابت بوده است.

قیمت تیبا معمولی هم بدون تغییر در بازار ۵۳ میلیون‌ تومان است و تیبا هاچ‌بک نیز با قیمت ۵۷.۵ میلیون‌ تومان در بازار خرید و فروش می‌شود.

* کاهش قیمت مونتاژی‌ها

در بررسی بازار خودروهای مونتاژی نیز باید به کاهش قیمت ۵ میلیون‌ تومانی پژو ۲۰۰۸ طی روزهای اخیر اشاره کنیم به طوری که قیمت این خودرو در حال حاضر در بازار به ۳۲۱ میلیون‌ تومان رسیده است. قیمت پژو ۲۰۰۸ اواسط اردیبهشت امسال تا ۴۰۰ میلیون‌ تومان نیز بالا رفته بود.

قیمت سراتوی مونتاژی نیز هم‌اکنون در بازار ۳۰۰ میلیون‌ تومان است که نسبت به روزهای گذشته ۵ میلیون‌ تومان کاهش را تجربه کرده است.

این روزها مزدا۳ نیز در بازار با قیمت ۴۰۰ میلیون‌ تومان به خریداران عرضه می‌شود که نسبت به روزهای گذشته ۳ میلیون‌ تومان کاهش قیمت داشته است.

قیمت‌ها در بازار خودرو همچنان روندی کاهشی دارد و فعالان بازار پیش‌بینی می‌کنند این روند فعلا ادامه داشته باشد.

منبع: فارس

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

1 نظر
  1. علی می گوید

    ای لعنت به هرچی نمایشگاه و دلال هست تمام کلاهبرداری ها و دزدی ها در همین نمایشگاه ها درست میشود .فروش مال غیر .خدا لعنت کنه هرچی نمایشگاه دار هست که سر من رو کلاه گذاشتن .کل پول رو گرفتن و به مالک ندادن و فرار کردن نمایشگاه هم اجاره ایی .کلاهبردار حرفه ایی محسن منشی زاده هست