اولین عامل مرگ و ناتوانی در دنیا چیست؟

1

نجمه نیک نژاد، ضمن گرامیداشت هفته سالمند و روز جهانی قلب بااشاره به اینکه معرفی روزجهانی قلب ابتکار فدراسیون جهانی درسال ۲۰۰۰ است، اظهار کرد: این بزرگ‌ترین سکوی افزایش آگاهی درخصوص بیماری قلبی و عروقی ازجمله بیماری قلبی و سکته مغزی است.

وی تصریح کرد: در ۲۹ سپتامبر هزاران فعالیت ورخ داد در دنیا سازماندهی می‌شود تا نحوه مقابله با مرگ زودرس ناشی از بیماری قلبی وعروقی، اولین عامل کشنده دنیا را آموزش دهد.

کارشناس مسئول بیماری‌های غیرواگیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان نور بابیان اینکه بیماری قلبی وعروقی اولین عامل مرگ و ناتوانی در دنیا است که سبب مرگ ۱۷ میلیون نفر درسال می‌شود، خاطرنشان کرد: این تعداد یک سوم کل مرگ‌ها در دنیا و نصف کل مرگ‌های ناشی از بیماری‌های غیرواگیر است و پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۳۰ این میزان‌تا ۲۳ میلیون نفر افزایش پیدا کند که حدود ۸۵ درصد این مرگ‌ها به علت بیماری قلبی وسکته مغزی است.

نیک نژاد بااشاره به شعار امسال ” قول بدهید تا قهرمان سلامت قلب شوید” یادآور شد: درسال ۲۰۱۹ ازمردم دنیا خواسته می‌شود تا با دادن یک قول به کسی که دوستش دارند یا برایشان مهم است یک قهرمان قلب باشند.

وی گفت: مصرف دخانیات، رژیم غذایی ناسالم، فعالیت بدنی ناکافی و مصرف بی رویه الکل از عوامل خطر ابتلا به بیماری قلبی وعروقی است.

کارشناس مسئول بیماری‌های غیرواگیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان نور بیان کرد: تدوین سیاست‌های جامع مبارزه با دخانیات، تهیه غذاهای سالم برای کودکان در مدارس، فعالیت بدنی ۳۰ دقیقه طی روز و رژیم غذایی سالم، کنترل قند خون و چربی خون و فشار خون در افراد بالای ۵۰ سال در پیشگیری از این بیماری اهمیت فراوانی دارد.

نیک‌نژاد با اشاره به اینکه بیماران قلبی عروقی وفشارخون بالا باید کمتر از سه گرم نمک درروز استفاده کنند، تصریح کرد: مصرف بیش ازحد روغن‌ها علاوه بر چاقی خطر ابتلا به بیماری قلبی وعروقی را نیز افزایش می‌دهد.

وی در خصوص اقداماتی که می‌توان در جهت پیشگیری و آگاهی این موضوع انجام داد، افزود: برگزاری جلسات آموزشی برای دانش‌آموزان و جمعیت بالای ۳۰ سال، کارگران کارخانجات، ارسال پیام‌های آموزشی درشبکه‌های مجازی جهت اطلاع‌رسانی، اجرای خطرسنجی سکته‌های قلبی و مغزی جهت افراد و ترغیب به انجام غربالگری (کنترل قندخون، فشارخون و چربی خون)، توزیع بسته‌های آموزشی بین عموم مردم و اجرای برنامه‌های پیاده‌روی همگانی است.

منبع: ایسنا

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

1 نظر
  1. امیر می گوید

    مطالب بسیار جالب