کدام رفتارهای مادر در دوران بارداری بر روی جنین تاثیر می گذارد؟

0

تحقیقات نشان می‌دهد سلامت جسمی، معنوی و عاطفی یک مادر در دوران بارداری بر روی جنین او و در نتیجه کودکی که متولد می‌شود تأثیر می‌گذارد.

به طور کلی برای داشتن کودکی سالم باید توصیه‌های زیر را در دوران بارداری رعایت کنید:. یک رژیم غذایی متعادل، کم‌چرب و کم کلسترول داشته باشید که شامل انواع میوه‌ها، سبزیجات تازه و گوشت‌های بدون چربی باشد.. فعالیت بدنی متناسب با شرایطتان داشته باشید.. به اندازه‌ی کافی آب و مایعات بنوشید.. وزن خود را در محدوده‌ی سلامت حفظ کنید.. اگر سیگار می‌کشید آن را ترک کنید و در معرض دود سیگار هم قرار نگیرید.. روزانه ۴۰۰ میکروگرم اسیدفولیک مصرف کنید. در این مورد با پزشکتان مشورت کنید تا مکمل مناسب برای شما را معرفی کند.. نیازی به تذکر نیست که مواد مخدر و الکل می‌توانند بر باروری و همچنین سلامت کودک تأثیرات مضری بگذارد.. در مورد بهترین روش برای کنترل هرگونه بیماری مزمن پزشکی، با پزشکتان صحبت کنید.

داد و فریاد کردن
داد و فریاد و دعوا و کشمکش سبب اضطراب و افسردگی می‌شود و همین می‌تواند به کودکتان آسیب بزند. داد و فریاد کردن تأثیر بزرگی بر سلامت فرزند ِ هنوز به دنیا نیامده‌تان دارد، خصوصاً بر سیستم ایمنی و مغز او. ضمناً داد زدن برای مادر نیز بد است و سبب سردرد، حالت تهوع و مشکلات خواب می‌شود.

چه باید کرد؟. بیشتر استراحت کنید.. خوب و کافی بخوابید.. مدیتیشن کنید.. با پزشکتان مشورت کنید.. کمی قدم بزنید و هوای تازه تنفس کنید.

زیاد شیرینی خوردن
مطالعه‌ای نشان می‌دهد مادرانی که حین بارداری زیاد شیرینی می‌خورند، کودکانی خواهند داشت که مهارت‌های حافظه و یادگیری‌شان مشکل دارد. در مورد جایگزین‌های قند و شکر نیز همین تأثیر وجود دارد.

چه باید کرد؟. به جای شیرینی بیشتر میوه بخورید.. نوشابه مصرف نکنید.
مطالعه‌ای نشان می‌دهد مادرانی که حین بارداری زیاد شیرینی می‌خورند، کودکانی خواهند داشت که مهارت‌های حافظه و یادگیری‌شان مشکل دارد. در مورد جایگزین‌های قند و شکر نیز همین تأثیر وجود دارد

نوسانات خلقی
نوسانات خلقی طی بارداری طبیعی‌اند؛ یک روز هیجان زده و خوشحالید و روزی دیگر استرس دارید و آشفته‌اید. سؤال‌های زیادی در ذهن یک مادر باردار می‌چرخند که همه‌ی آن‌ها می‌توانند او را پریشان و مضطرب کنند: آیا می‌توانید مادر خوبی باشید؟ آیا از پس مسئولیت‌های بچه‌دار برمی‌آیید؟ آیا توان مالی برای تأمین هزینه‌های فرزندتان را خواهید داشت؟ و …
نوسانات خلقی در زنان باردار می‌توانند به دلیل متابولیسم یا هورمون‌ها روی بدهند و بر مغز و خلق‌وخو اثر بگذارند.
چه باید کرد؟. به اندازه کافی بخوابید.. پیاده‌روی کنید و هوای تازه تنفس کنید.. با دوستانتان به گردش و تفریح بروید.. مدیتیشن کنید.

وان آب داغ یا حمام سونا
گرمای زیاد در حمام سونا یا وان آب داغ یکی از ممنوعه‌های دوران بارداری است که هرچند شما را آرام می‌کند و برایتان لذت‌بخش است؛ اما برای جنینی که در شکم دارید خوب نیست. گرمای زیاد ممکن است موجب کم‌آبی بدن، افزایش دمای بدن و غش شود.
چه باید کرد؟. آب وان را زیاد داغ نکنید و بیشتر از ده دقیقه در آن نمانید.. برای حمام کردن از آب ولرمی که هم‌دما با بدنتان است استفاده کنید.. اگر مایلید از حمام سونا استفاده کنید اول حتماً از پزشکتان سؤال کنید و حتماً مدت زمان محدودی در سونا بمانید.

گریه کردن
گریه کردن در دوران بارداری طبیعی است، زیرا مادر باردار، حساس‌تر و احساساتی‌تر می‌شود، اما باید نسبت به علائمتان دقیق باشید؛ مثلاً از دست دادن اشتها، احساس گناه، زیاد خوابیدن و از دست دادن علاقه نسبت به فعالیت‌های معمول از نشانه‌های افسردگی‌اند. افسردگی در بارداری هم می‌تواند بر روی مغز و رشد جنین اثر منفی داشته باشد.
چه باید کرد؟. اگر علائمتان بیش از دو هفته طول کشید با پزشکتان حرف بزنید. با زنان باردار دیگر ارتباط برقرار کنید، یک گروه دوستانه‌ی کوچک تشکیل دهید و با هم حرف بزنید.

روان پریشی (سایکوز)
خلق و خوی یک زن در دوران بارداری می‌تواند بسیار گیج‌کننده شود. هرچند این اتفاق چندان معمول نیست؛ اما نوسانات خلقی می‌تواند منجر به سایکوز یا روان‌پریشی شود. علائم سایکوز شامل رفتار‌های غیرقابل پیش‌بینی، اختلال حواس و حتی توهم می‌شود.
چه باید کرد؟

کسی که این علائم را دارد بدون تردید و معطلی باید با پزشک مشورت کرده و هر چه زودتر تحت درمان قرار بگیرد.

مشکلات خواب
محققان می‌گویند ۷۸ درصد از خانم‌های باردار طی بارداری بیشتر از زمان‌های دیگر دچار اختلال خواب می‌شوند. دلیل این امر را می‌توان سطح هورمون‌ها دانست و عجیب نیست که یک زن باردار، خیلی احساس خستگی کند. اما باید کاری کرد، زیرا کمبود خواب می‌توانند باعث حالت تهوع شده و نوسانات خلقی را تشدید کند. تحقیقات نشان می‌دهد زنان بارداری که کمتر از ۶ ساعت در روز می‌خوابند، وضع حمل مشکل‌تری دارند.

چه باید کرد؟. یک برنامه‌ی خواب برای خود تعیین کنید.. سعی کنید دست‌کم سی دقیقه در روز ورزش کنید.. در طول روز زیاد مایعات بنوشید.. اگر خوابتان نمی‌برد به خودتان فشار نیاورید، می‌توانید کتاب بخوانید؛ اما فعالیتی نکنید.. از پزشکتان بخواهید بهترین وضعیت بدنی برای خواب را به شما توصیه کند.

فعالیت نداشتن و پُرخوری
وزن خیلی زیاد در دوران بارداری می‌تواند مشکلاتی برای زایمان ایجاد کند، روی رشد جنین اثر بگذارد و برگشتن وزن مادر به حالت قبل را دشوار نماید. ضمناً وزن زیاد مادر باردار منجر به افزایش احتمال چاقی کودک در سال‌های بعدی می‌شود.
فعالیت بدنی طی بارداری هم از جنبه‌ی جسمی و هم از نظر روحی برای مادر و جنین مفید است.

چه باید کرد؟. طبق توصیه‌ی پزشکان تقریباً ۳۰ دقیقه ورزش در بیشتر روز‌های هفته برای سلامت مادر باردار لازم است.. پیاده‌روی را فراموش نکنید، چون هم تناسب اندامتان را حفظ می‌کند و هم مغزتان اکسیژن بیشتری دریافت می‌کند. برای سلامت روانی خودتان هم خوب است.

مصرف زیاد کافئین
به طور کلی هیچ مطالعه‌ای انجام نشده که نشان دهد نوشیدن قهوه برای مادر باردار مضر است، خصوصاً در حد ۳۰۰ میلی‌گرم در روز. نوشیدن قهوه آسیبی به جنین‌تان نمی‌زند؛ اما به هر حال باید مصرف آن را در دوران بارداری محدود کنید. فراموش نکنید که کافئین از جفت عبور کرده و وارد جریان خون جنین می‌شود.

چه باید کرد؟بهتر است نسبت به مصرف کافئین دقیق باشید و آن را کاهش دهید. مثلاً یک تا دو فنجان قهوه در روز کافی است.

منبع : تبیان

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ