جنازه بازیگر زن ۲ روز پس از مرگ در تهران پیدا شد +عکس

1

نوری کسرایی Nuri Kasrai متولد ۱۳۳۰ در تهران، هنرپیشه ایرانی قبل از انقلاب بود.

این بازیگر اولین‌بار با فیلم «پنجره» ساخته زنده‌یاد جلال مقدم به سال ۱۳۴۹ پا به عرصه سینما گذاشت و در کمتر از یک دهه فعالیت تا سال ۱۳۵۷ در نوزده فیلم به ایفای نقش پرداخت که آثار مهم سینمای موج نوی ایران مانند تنگنا و تنگسیر از ساخته‌های امیر نادری، شازده احتجاب ساختهٔ بهمن فرمان‌آرا از جمله این آثار است.

نوری کسرایی شنبه ۲۱ دی‌ماه ۱۳۹۸ در خانه خود در تهران بر اثر سکته قلبی درگذشت و پیکر بی‌جانش دو روز بعد توسط پلیس و آتش‌نشانی کشف شد.

فعالیت های هنری نوری کسرایی

وی در سال ۱۳۴۹ با فیلم پنجره ساختهٔ جلال مقدم به سینما معرفی شد. او در یکی از مصاحبه‌هایش می‌گوید: «تمام سعی من این است که در فیلم‌های مبتذل تجارتی بازی نکنم و شکل تازه‌ای به کار بدهم…» کارنامهٔ بازیگری او تا حدی گواه این مدعاست؛ او در فیلم‌های نسبتاً متفاوت و غیر کلیشه‌ای بازی کرده‌است که برخی از آنها جزو مهمترین فیلم‌های موج نوی سینمای ایران به شمار می‌آیند؛ از جمله تنگنا و تنگسیر از ساخته‌های امیر نادری، مسلخ ساختهٔ هادی صابر، شازده احتجاب ساختهٔ بهمن فرمان‌آرا و شام آخر ساختهٔ شهیار قنبری.

نوری کسرایی کجاست فیلمهای قبل از انقلاب فیلم فارسی علت مرگ بازیگران عکس قدیمی بازیگران خانواده نوری کسرایی بیوگرافی نوری کسرایی بازیگران قدیمی بازیگران قبل از انقلاب اسامی بازیگران فوت شده ایرانی

فیلمهای نوری کسرایی

سال تولید عنوان فیلم نقش کارگردان
۱۳۴۹ پنجره ترانه جلال مقدم
۱۳۵۰ صمد و قالیچه حضرت سلیمان سارا پرویز صیاد
۱۳۵۱ صمد و فولاد زره دیو پری جلال مقدم
۱۳۵۱ آب نبات چوبی شیرین امان منطقی
۱۳۵۲ تنگسیر شهرو امیر نادری
۱۳۵۲ تنگنا پروانه امیر نادری
۱۳۵۲ تیغ آفتاب محبوبه امیر شروان
۱۳۵۳ سازش زیبا محمد متوسلانی
۱۳۵۳ شازده احتجاب فخرالنساء بهمن فرمان‌آرا
۱۳۵۳ مسلخ فخری هادی صابر
۱۳۵۴ جنجال سامیه رضا صفایی
۱۳۵۴ رفیق اقدس ایرج قادری
۱۳۵۴ شاهرگ گلی علیرضا داوودنژاد
۱۳۵۴ قسم مریم امیر شروان
۱۳۵۵ سه نفر روی خط پروانه عبدالله غیابی
۱۳۵۵ شام آخر خورشید شهریار قنبری
۱۳۵۵ مردی در آتش گیتی نادر قانع
۱۳۵۶ شارلوت به بازارچه می‌آید اکرم (شارلوت) عباس جلیلوند
۱۳۵۷ زن و زمین/خوش غیرت پرویز نوری

ساتین

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

1 نظر
  1. علی می گوید

    از خواندن این خبر شوکه شدم چه دوران طلایی داشته متاسفانه هنرمندان قدیمی مثل خانم کسرایی -فروزان -ثریا بهشتی-گلی زنگنه -آرام -سپیده-نادیا-مه ناز-نصرت کریمی-ملکه رنجبر سالهای سال از یاد ها فراموش شده ودر بی خبری از این دنیا می روند عجب دنیای بدی خداوند روحش را با آزادگان جهان مشهور کند.حیف از این هنرمند بازیهای بسیار زیبایی داشت که در گمنامی به سرای باقی شتافت