کلاهبرداری های میلیاردی از مستاجران

0

مرد ۵۰ ساله ای که متهم است پس از اجاره منازل مسکونی گران قیمت در مشهد، این خانه ها را از طریق سایت دیوار و با همکاری برخی بنگاه های املاک به رهن مستاجران دیگر واگذار می کرد و با پول های میلیاردی به خوش گذرانی می پرداخت، با صدور دستورات ویژه ای از سوی مقام قضایی و تلاش شبانه روزی کارآگاهان اداره عملیات ویژه پلیس آگاهی خراسان رضوی به همراه همدستانش دستگیر شد.

ماجرای کلاهبرداری های این مرد ۵۰ ساله که از حدود سه سال قبل در مشهد آغاز شده بود، خرداد امسال زمانی لو رفت که تعداد زیادی از مالکان و مستاجران واحدهای آپارتمانی و منازل مسکونی با مراجعه به مجتمع قضایی شهید کامیاب مشهد از مردی به نام «ع-ک» شکایت و اظهار کردند که طعمه کلاهبرداری های ده ها میلیونی شده اند. شاکیان پرونده که هر روز بر تعداد آن ها افزوده می شد در حالی که مدعی بودند از طریق سایت دیوار در دام کلاهبرداری های مرد هزار چهره افتاده اند در اظهاراتشان بیان کردند که همه سرمایه زندگی خود را از دست داده اند!

گزارش خراسان حاکی است، این گونه بود که با توجه به حساسیت و اهمیت ماجرا، رسیدگی به این پرونده مهم را قاضی سیدهادی جوادی (قاضی شعبه ۶۰۶ دادسرای عمومی و انقلاب مشهد) به عهده گرفت و بدین ترتیب با صدور دستورات محرمانه ای از سوی مقام قضایی، پرونده مذکور به اداره عملیات ویژه پلیس آگاهی خراسان رضوی ارسال شد تا به طور تخصصی ردیابی مرد هزار چهره در دستور کار پلیس قرار گیرد. بنابراین گزارش، گروه زبده ای از کارآگاهان با هدایت مستقیم سرهنگ محمدرضا جعفری (رئیس اداره عملیات ویژه پلیس آگاهی خراسان رضوی) مامور رسیدگی به این پرونده حساس شدند و عملیات شناسایی مخفیگاه «ع-ک» در چند شاخه اطلاعاتی در حالی آغاز شد که او با قیافه های گوناگون در بنگاه های املاک ظاهر شده بود.

از سوی دیگر تجزیه و تحلیل های کارشناسی که زیرنظر سرهنگ شفیع زاده (رئیس پلیس آگاهی خراسان رضوی) و با راهنمایی های قاضی جوادی صورت می گرفت، نشان می داد که مرد ۵۰ ساله (متهم) منازلی را در غرب مشهد از مالکان اجاره می کرد و سپس آن ها را با شگردی خاص به مستاجرانی که به دنبال رهن منزل بودند واگذار می کرد.
او با پول های رهن مدتی اجاره منزل را می پرداخت و برای آن که مالکان با دیدن مستاجران غریبه در منازل اجاره ای مشکوک نشوند، این مرد هزار چهره هنگام تنظیم قولنامه چنین وانمود می کرد که منزل را برای داماد، زن صیغه‌ای، دوست یا غیره اجاره می کند و با پول های ده ها میلیونی به خوش‌گذرانی می پردازد.

به گزارش اختصاصی خراسان با ادامه تحقیقات میدانی کارآگاهان که با دستورات ویژه سردار محمد کاظم تقوی (فرمانده انتظامی خراسان رضوی) برای دستگیری عاملان کلاهبرداری های مذکور همراه بود، مشخص شد که مرد کلاهبردار برای جلب اعتماد مستاجران و مالکان منازل مسکونی با خودروهای لوکس و گران قیمت در محل های قرار و بنگاه های املاک حضور می یابد بنابراین شاخه ای از عملیات ردزنی، به سوی مالکان خودروهای لوکس کشید تا این که پس از چند ماه فعالیت های اطلاعاتی، بالاخره کارآگاهان موفق شدند مخفیگاه متهم را در بولوار شهید فکوری مشهد در حالی شناسایی کنند که او ماهیانه بیش از پنج میلیون تومان اجاره برای مخفیگاهش می پرداخت و با زن صیغه ای ۲۰ ساله اش در آن زندگی می کرد.

این گزارش حاکی است، کارآگاهان اداره عملیات ویژه آگاهی موفق شدند، در یک عملیات ضربتی و هماهنگ این متهم فراری را با قیافه ای دیگر در چنگ قانون گرفتار کنند.

در بازرسی از منزل متهم «ع-ک» تعداد زیادی برگ سفید مبایعه نامه، قولنامه، چندین دسته چک، تصویر جواز کسب بنگاه معاملاتی املاک، ۷۶ میلیون ریال وجه نقد، تعدادی گوشی تلفن همراه و همچنین در بازرسی از درون خودرو دنای وی کلاه گیس، ۸۰۰ میلیون تومان اوراق مشارکت، دو قبضه قمه و داس کشف شد که متهم در این باره اعتراف کرد به دلیل فرار از چنگ قانون و تهدیدات شاکیان، قمه و داس را به همراه داشته است.

در ادامه این عملیات و با اعترافات مرد هزار چهره سه همدست او نیز درحالی دستگیر شدند که طبق بررسی های پلیس، او روزی حدود یک میلیون تومان فقط برای اجاره خودروهای لوکس می پرداخت و با پول های میلیاردی درحال خوش گذرانی بود!

متهم ۵۰ ساله این پرونده حساس که دارای سوابق سرقت مسلحانه خودرو و جعل عناوین است، با صدور دستوراتی از سوی قاضی جوادی مورد بازجویی های تخصصی قرار گرفت و راز صدها فقره کلاهبرداری از مستاجران منازل مسکونی درحالی فاش شد که تحقیقات نشان می دهد تاکنون بیش از پنج میلیارد تومان از طعمه ها کلاهبرداری شده است.

بنابراین گزارش، بررسی های مقدماتی و بازجویی ها از متهمان بیانگر آن است که تاکنون دو نفر از مال باختگان به دلیل استرس های ایجاد شده در این ماجرا دچار سقط جنین شده اند و در مواردی نیز خانواده هایی به دلیل از دست دادن سرمایه های زندگی از هم پاشیده اند. در میان مال باختگان از افراد کارگر، زنان سرپرست خانوار تا پزشک و خلبان نیز به چشم می خورد.
از سوی دیگر نیز با صدور دستورات خاص و محرمانه ای از سوی قاضی رحمانی (معاون دادستان مرکز خراسان رضوی) تحقیقات گسترده ای برای ریشه یابی این پرونده و شناسایی دیگر عوامل مرتبط با کلاهبرداری های مذکور، زیر نظر قاضی جوادی (قاضی پرونده) آغاز شده است.

شایان ذکر است، تحقیقات بیشتر برای کشف زوایای پنهان این ماجرا، در حالی توسط سروان همتی (افسر پرونده) و با هدایت رئیس پلیس آگاهی خراسان رضوی ادامه دارد که متهم مذکور بیشتر در بولوار سرافرازان، هاشمیه و شهرک غرب منازل را اجاره می کرد و تاکنون بیش از ۱۴۰ شاکی به دادسرا مراجعه کرده اند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ