آمار اقتصادی شگفت انگیز از ثروتمندترین باشگاه ورزشی دنیا

0

رئال مادرید را دیگر نمی توان صرفا یک تیم فوتبال به حساب آورد رئال مادرید یک پدیده اقتصادی است. رئال برندی است که صاحبانش از هر آنچه در حول و حوش این باشگاه واین تیم و بازیکنانش است پول در می آورند.

نگاهی انداخته ایم به کسب و کار اقتصادی مدیران این باشگاه و پول هایی که در این میان رد و بدل می شود.
مدیرعامل رئال مادرید فلورنتینو پرز کیست سود رئال مادرید درآمد رئال مادرید دارایی رئال مادرید ثروت رئال مادرید باشگاه رئال مادرید
۱ – رئال مادرید ثروتمندترین باشگاه دنیاست. باشگاهی که در سال ۱۹۰۲ تاسیس شد و در دهه ۵۰ میلادی خودش را به عنوان یکی از قدرت های فوتبال دنیا تثبیت کرد. مادریدی‌ها که تا امروز ۳۲ بار قهرمان لالیگا و ۹ بار قهرمان جام باشگاه ها و لیگ قهرمانان اروپا شده اند، به عنوان کهکشانی ها هم در زمین فوتبال تیم موفقی هستند هم در بیرون آن. بهترین باشگاه فوتبال قرن بیستم دنیا به انتخاب فیفا برندی است که ۲۶۴ میلیون دلار می ارزد.
۲ – فلورنتینو پرز که از سال ۲۰۰۰ مدیرعامل رئال شده ثروتی معادل ۹/۱ میلیارد دلار دارد و از زمانی که پشت میز مدیریت رئال نشسته تا امروز با ۳۰ بازیکن قرارداد بسته که گرانترین‌شان کریستیانو رونالدو بوده. پرز برای به خدمت گرفتن ستاره پرتغالی منچستر یونایتد ۹۴ میلیون یورو به فرگوسن پرداخت کرد و هر سال ۱۲ میلیون یورو به بازیکن مغرور تیمش حقوق می دهد و ارزان ترین آنها توماس گراوسن دانمارکی بود که در سال ۲۰۰۵ با ۶/۳ میلیون یورو از اورتون به مادرید آمد. پرز یک تاجر و مدیر اقتصادی است و با وعده تبدیل رئال به تیمی ثروتمند، جایگزین لورنزو سانز، مدیر پیشین رئال شد. او به وعده اش عمل کرده است. پرز در تازه ترین خریدش لوکا مودریچ کروات را با رقمی نزدیک به ۳۰ میلیون پوند از تاتنهام به مادرید آورد.

۳ – گروه تجارت ورزش اروپا در فوریه سال ۲۰۱۲ گزارشی از وضعیت اقتصادی باشگاه های اروپایی را بر اساس درآمدهای آنها در فصول گذشته منتشر کرد. بر مبنای این گزارش رئال در فصل ۲۰۱۰، ۵/۴۷۹ میلیون یورو درآمد داشته تا با ۹ درصد سود نسبت به فصل ۲۰۰۹، برای هفتمین فصل متوالی در صدر جدول ثروتمندترین باشگاه های اروپایی قرار گیرد. خوزه مورینیو در این درآمدزایی سهم موثری داشته چرا که عملکرد رئالی ها در زمین مسابقه باعث افزایش درآمدشان شده است. رئال در زمینه کاهش بدهی هایش هم تیم موفقی بوده و میزان بدهی هایش از ۲۴۴ میلیون یورو در فصل ۲۰۰۹ را به ۷/۱۶۹ میلیون یورو رسانده است.

۴ – درآمد سالانه کهکشانی ها طی ۵ سال گذشته ۲۰۰ میلیون یورو بیشتر شده. این تیم در فصل ۲۰۱۰، ۵/۱۸۳ میلیون پوند از حق پخش بازی هایش به دست آورده که ۱۶ درصد نسبت به فصل قبل بیشتر شده و دلیل آن صعود این تیم به مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا بود. بیشتر درآمد رئال از حق پخش مسابقاتش بابت قراردادی است که آنها با شرکت مدیا پرو امضا کرده اند و تا پایان فصل آینده اعتبار دارد.

مدیرعامل رئال مادرید فلورنتینو پرز کیست سود رئال مادرید درآمد رئال مادرید دارایی رئال مادرید ثروت رئال مادرید باشگاه رئال مادرید

۵ – مادریدی ها در زمینه قراردادهای تبلیغاتی و اسپانسر هم موفق عمل کرده اند. آنطوری که گزارش مالی سالانه این باشگاه نشان می دهد، شاگردان خوزه مورینیو در فصل ۲۰۱۱، ۴/۱۷۲ میلیون یورو وبابت تبلیغ روی لباسشان و سایر موارد اسپانسرینگ دریافت کرده اند که ۶/۲۱ میلیون یورو نسبت به فصل قبل بیشتر شده. در این زمینه فقط بایرن مونیخ جلوتر از رئال است. اگر به سایت رئال مادرید سر می‌زنید متوجه تعدد اسپانسرهای این تیم می شوید که آدیداس و bwin اسپانسرهای اصلی رئال محسوب می شوندو آئودی، کوکاکولا، هواپیمایی امارات و شرکت اتصالات عربستان هم حامی مالی رئال هستند. این اسپانسرها تنها شامل فوتبال رئال می شوند و بسکتبال رئال اسپانسرهای مخصوص به خودش را دارد. مادرید از قراردادش با bwin که فصل بعد تمام می شود سالی ۲۰ میلیون دلار درآمد داشته و حالا با هواپیمایی امارات قرارداد بسته تا خیالش از این بابت راحت باشد. آنطور که رسانه های اسپانیایی گزارش داده اند، عرب ها سالی ۲۲ میلیون یورو به فلورنتینو پرز می دهند تا نام هواپیمایی شان روی پیراهن کهکشانی ها بخورد.

۶ – ورزشگاه ۸۵ هزار نفری سانتیاگو برنابئو یکی از منابع درآمدزایی رئال محسوب می شود و آنها از فروش بلیت‌های مسابقاتشان به پول قابل توجهی رسیده اند. میانگین تماشاچیان بازی های خانگی رئال در فصل ۲۰۱۰، ۶۶ هزار نفر بود که درآمد این باشگاه از بازی های خانگی اش را به ۱۲۳ میلیون یورو رساند. در سایت این باشگاه قیمت بلیت‌های این فصل لالیگا برای تمام بازی ها از۶۷۰ یورو تا ۱۹۳۲ یورو تعیین شده که اعضای باشگاه تخفیف خواهند گرفت اما اگر به کانون هواداردان رئال بپیوندید و با پرداخت تنها ۲۰ یورو کارت هواداری این باشگاه را بگیرید صاحب تخفیف ویژه‌ای خواهید شد و برای دیدن لالیگا بین ۶۰۳ تا ۱۷۳۹ یورو پرداخت خواهید کرد. پکیج لالیگا، جام حذفی و لیگ قهرمانان اروپا به مراتب قیمت بالاتری دارد و یک فرد عادی باید حداقل ۹۰۳ یورو برای نشستن روی صندلی های سانتیاگو برنابئو پرداخت کند اگر هم بخواهید که از بهترین نقطه استادیوم بازی را ببینید باید ۲ هزار و ۶۴۰ یورو بپردازید. همینطور قیمت تورهای بازدید از استادیوم بین ۱۱ تا ۱۶ یورو اعلام شده است.

۷ – رئال مادرید آنقدر در سراسر دنیا هوادار دارد که روی درآمد حاصل از فروش پیراهن هایش هم حساب کند. لباس های خانگی رئال در ۲ قیمت ۸۹ و ۹۶ یورو عرضه می شود که این تفاوت قیمت به خاطر نوع آستین آن است و آنهایی که عشق ایکر کاسیاس هستند باید ۹۶ یورو برای لباس او بدهند. این قیمت فقط برای لباس است و شورت رئال ۴۱ یورو و جوراب این تیم ۷۴/۱۳ یورو به فروش می رسد. رئال به هوادارانش پیشنهاد داده که می توانند لباس رونالدو، کاکا و بنزما – که روی آن امضای این سه بازیکن وجود دارد – را با ۱۰۳ یورو خریداری کنند ضمن آنکه رئالی ها تخفیف ویژه ای برای آنهایی که دنبال پیراهن فصل قبل این تیم هستند در نظر گرفته اند و می توان با پرداخت تنها ۴۵ یورو صاحب پیراهن اورجینال این تیم شد. احتمالا خیلی ها سراغ این کار بروند چون پیراهن جدید رئال تفاوت آنچنانی با فصل قبل ندارد.
۸ – گزارش سایت scribd در مورد درآمدزایی باشگاه رئال حاوی نکات جالبی است، به نوشته این سایت در جولای سال ۲۰۰۳ رئال با داشتن نزدیک به ۱۰۰ میلیون هوادار در سراسر دنیا دیوید بکهام ۲۸ ساله را از منچستر به خدمت گرفت تا از جدیدترین ستاره کهکشانی های مادرید رونمایی شود. پخش مراسم حضور بکهام در رئال بعد از مراسم تدفین پرنسس دایانا تبدیل به پرمخاطب ترین برنامه زنده دنیا شده بود و یک روزنامه نگار اسپانیایی انتقال ۳۵ میلیون پوندی بکهام به رئال را یکی از مهمترین اتفاقات اسپانیا طی ۱۰ سال گذشته عنوان کرد. در روز معرفی بکهام به عنوان بازیکن جدید رئال، ۸ هزار پیراهن این تیم با نام بکهام به قیمت ۶۲ تا ۷۸ یورو به فروش رسید. یک ماه بعد از این ماجرا مدیران رئال مادرید که از محبوبیت وحشتناک بکهام در قاره آسیا خبر داشتند تور ۱۷ روزه ای را برای تیمشان در نظر گرفتند تا رئال بازی هایی در چین، ژاپن، هنگ کنگ و تایلند انجام دهد. این تور ۸ میلیون یورو برای رئال درآمد داشت.

۹ – کریستیانو رونالدو که شایعات زیادی در مورد جدایی اش از رئال مطرح شده تا پایان سال ۲۰۱۵ با این تیم قرارداد دارد و رئالی ها اگر قصد حفظ او در مادرید را داشته باشند باید حقوق سالانه ۱۲ میلیون یورویی او را به ۱۶ میلیون یورو برسانند. پرز مشکلی با این پرداخت ندارد اما رونالدو اگر چنین حقوقی هم دریافت کند باز تبدیل به گرانترین بازیکن فوتبال دنیا به لحاظ حقوق دریافتی نمی شود زرا بز هم ساموئل اتوئو حقوقش از رونالذو بیشتر است. به جز اتوئو، زلاتان ابراهیموویچ هم پول بیشتری از رونالدو می گیرد و شاید این دلیل اصلی ناراحتی رونالدو است.

۱۰ – رئال مادرید آنقدر ثروتمند است که می خواهد در امارات جزیره ای یک میلیارد دلاری بسازد. قرار است در این جزیره انواع و اقسام مراکز تفریحی ساخته شود. ضمن آنکه در نقشه اولیه آن یک هتل بزرگ و استادیوم ۱۰ هزار نفری هم دیده می‌شود.  قرار است این جزیره ژانویه ۲۰۱۵ آماده بهره برداری شود و پیش بینی شده که در اولین سالش بیش از یک میلیون بازدیدکننده داشته باشد. هدف اقتصادی رئال از ساخت چنین جزیره ای کاملا مشخص است. آنها ۳۰۰ میلیون هوادار دارند که نیمی از آنها آسیایی هستند و امارات به عنوان محلی بین اروپا و آسیای دور می تواند جای خوبی برای گذراندن تعطیلات باشد. این مجموعه اولین مجموعه توریستی تحت برند رئال خواهد بود که عرب ها هم در آن سرمایه گذاری خواهند کرد. رئالی ها اصلا نگران بودجه آن نیستند چون هنوز کار ساخت جزیره به پایان نرسیده خیلی ها برای خرید آن اعلام آمادگی کرده اند!

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ