آنچه در بازار سرمایه یکشنبه ۱۰ فروردین گذشت

0

یکشنبه دهم فروردین سرانجام روند نزولی حاکم بر بازار کمی فروکش کرد وشاهد رونق نسبی معاملات در تعداد محسوسی از گروه ها بودیم . در این معاملات اقبال سرمایه گذاران به بسیاری از گروه ها به ویژه نفتی، خودرویی و تعداد محسوسی از نمادهای سرمایه گذاری، سیمانی، ساختمانی و غذایی در رشد شاخص ها بسیار موثر بود .

روز جاری شاخص کل بورس تهران با ثبت افزایشی ۲۲۹ واحدی به ۷۸۴۶۹ واحد رسید. دو نماد “خگستر” و “خنصیر” بیشترین افزایش قیمت و “کسرا” و “ثاژن” نیز بالاترین افت قیمت را تجربه کردند. همچنین “شبندر” بیشترین تاثیر مثبت و “فارس” بالاترین اثر مثبت را بر شاخص گذاشتند.

 با بازگشایی بازار در روز یکشنبه شاهد بودیم که شاخص کل بورس تهران به لطف رونق نسبی معاملات در بسیاری از گروه های کوچک و بزرگ به ویژه نفتی و خودرویی به مدار صعود بازگشت. در ادامه نیز ورود بسیاری از نمادهای پتروشیمی به محدوده مثبت بر این روند دامن زد. رونق معاملات در گروه ساختمانی و تعداد محسوسی از نمادهای سرمایه گذاری، بانکی، فلزی، سیمانی و … نیز به سیر صعودی شاخص کمک نمود. روند حرکتی شاخص اما با آرام تر شدن فضای معاملات از اوسط ساعت بازار کمی آرام شد اما گروه پالایشی و خودرویی در این برهه با اقبال بیش از پیش سرمایه گذاران مواجه شده و صف های خرید در بسیاری از نمادهای از گروه های مذکور تشکیل شد. در ساعت پایانی معاملات نیز شاهد ادامه روند رو به رشد اما بسیار ارام شاخص کل بودیم تا بدین ترتیب این نماگر در یک قدمی رسیدن به نیمه کانال ۷۸ هزار واحدی قرار بگیرد.

امروز مرکز آمار ایران از کاهش مجدد نرخ تورم در آخرین ماه از سال گذشته خبر داد. بر اساس گزارش منتشر شده از سوی این نهاد، ﺷﺎﺧﺺ ﻛﻞ بر مبنای سال پایه ۹۰ در ﺍﺳﻔﻨﺪ ﻣﺎﻩ ﺳﺎﻝ ۹۲ ﻋﺪﺩ ۸/۱۷۹ ﺭﺍ ﻧﺸﺎﻥ ﻣﻲ‌ﺩﻫﺪ ﻛﻪ ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ ﻣﺎﻩ ﻗﺒﻞ ۷/۰ ﺩﺭﺻﺪ ﺍﻓﺰﺍﻳﺶ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺍﺳﺖ. ﺍﻓﺰﺍﻳﺶ ﺷﺎﺧﺺ ﻛﻞ ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ ﻣﺎﻩ ﻣﺸﺎﺑﻪ ﺳﺎﻝ ﻗﺒﻞ ( ﺗﻮﺭﻡ ﻧﻘﻄﻪ ﺑﻪ ﻧﻘﻄﻪ ۶/۱۹) ﺩﺭﺻﺪ ﻣﻲ‌ﺑﺎﺷﺪ ﻛﻪ ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ ﻫﻤﻴﻦ ﺍﻃﻼﻉ ﺩﺭ ﻣﺎﻩ ﻗﺒﻞ یعنی ۲۲ درصد، ﻛﺎﻫﺶ ﻳﺎﻓﺘﻪ ﺷﺪﻳﺪﻱ ﺍﺳﺖ. ﺩﺭﺻﺪ ﺗﻐﻴﻴﺮﺍﺕ ﺷﺎﺧﺺ ﻛﻞ یا همان ﻧﺮﺥ ﺗﻮﺭﻡ ﺷﻬﺮﻱ ﺩﺭ ﺩﻭﺍﺯﺩﻩ ﻣﺎﻩ ﻣﻨﺘﻬﻲ ﺑﻪ ﺍﺳﻔﻨﺪ ﻣﺎﻩ ﺳﺎﻝ ۹۲ ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ ﺩﻭﺭﻩ ﻣﺸﺎﺑﻪ ﺳﺎﻝ ﻗﺒﻞ ۳۲،۱ ﺩﺭﺻﺪ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ ﺗﻮﺭﻡ ﺩﻭﺍﺯﺩﻩ ﻣﺎﻫﻪ ﻣﻨﺘﻬﻲ ﺑﻪ ﺑﻬﻤﻦ ﻣﺎﻩ ۱۳۹۲ که برابر با ۳۳،۷ درصد بوده، ﻛﺎﻫﺶ ﻳﺎﻓﺘﻪ ﺍﺳﺖ.

همچنین روز جاری فولادگر، از اعضای کمسیون صنایع مجلس در گفتگو با خبرگزاری ایرنا داخلی در تشریح برخی از جزئیات اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها اعلام کرد که مقرر است افزایش قیمت بنزین در نیمه دوم ماه جاری اجرا شود که البته هنوز از میان گزینه های قیمتی مطرح شده برای این نهاده انرژی، هیچ گزینه ای نهایی نشده است.

امروز همچنین می توان به کاهش جزئی قیمت طلا و افت ارزش دلار در بازار داخلی اشاره کرد. طلا هم اکنون به قیمت هر گرم ۹۶ هزار و پانصد تومان رسیده و دلار نیز در بازار آزاد در قیمت ۳۰۱۸ تومان در حال معامله است.

 روز یکشنبه جو مثبت و بعضا مبهمی بر بسیاری از گروه ها حاکم بود. درگروه معدنی ۵ نماد در محدوده مثبت به کار خود پایان داده اند. در این گروه صف خرید و فروش خاصی دیده نمی شود. در گروه محصولات شیمیایی ۲۵ نماد رشد کرده اند. در این گروه “پاکشو” باز هم بالاترین صف خرید را تجربه می کند. درگروه فلزات اساسی تنها ۸ نماد افت کرده اند.در این گروه همانند روز گذشته “ارفع” با صف خرید ملموسی روبروست و “فولاژ” صف فروش دارد. در بخش مخابرات “اخابر” در آخرین معاملات منفی بوده و معاملات متعادل است. در بخش فنی مهندسی “رمپنا” منفی بوده و صف فروش قابل ملاحظه خود را حفظ کره است. در بخش خودرو تنها ۲ نماد در معاملات پایانی در محدوده منفی باقی مانده اند. در این بخش “خساپا” حجیم ترین صف خرید را داشته و “خعتبار” ملموس ترین صف فروش را دارد. در بخش شرکت های چند رشته ای تنها “وبانک” مثبت بوده است. در گروه بانکی ۶ نماد در محدوده منفی بوده اند. در این گروه “وزمین” صف خرید محدودی دارد. در گروه سرمایه گذاری ۸ نماد افت کرده اند. در این گروه “وساپا” صف خرید قابل ملاحظه ای دارد. در بخش محصولات نفتی همه نمادها مثبت بوده اند. در این گروه صف خرید بسیاری از نمادها به ویژه “شبندر” دیده می شود. در گروه دارویی ۵ نماد کاهش ارزش سهام را پشت سر گذاشته که البته ۲ نماد از میان آنها در آخرین معاملات مثبت شده اند. در این گروه ” دزهراوی” بالاترین صف خرید را داد. در معاملات بخش غذایی تنها ۴ نماد افت کرده اند. در این گروه در نماد “غمارگ” برترین صف خرید را به خود می بیند. در میان قندی ها ۴ نماد سقوط ارزش سهام را پشت سر گذاشته اند. در معاملات صنعت لاستیک و پلاستیک تنها یک نماد در درصدهای منفی به کار خود پایان داده است. در گروه ساختمانی ۴ نماد کاهش ارزش سهام را پشت سر گذاشته که ۲ نماد از میان آنها در آخرین معاملات به محدوده مثبت باز گشته اند. در این گروه “ثتران” بالاترین صف خرید را تجربه می کند. در این میان در گروه سیمانی ۹ نماد کاهش ارزش سهام را پشت سرگذاشته اند. در این گروه “سفارس” با بالاترین صف خرید به کار خود پایان داده است.

در پایان گفتنی است امروز بیش از ۲۳۵ میلیون سهم در بورس مورد معامله قرار گرفت که دو نماد “وبصادر” و”والبر” بیشترین حجم معاملاتی را به خود اختصاص دادند.

همچنین در فرابورس نیز بیش از ۴۳ میلیون سهم مورد معامله قرار گرفت که دو نماد”ثتران” و”دی” بیشترین حجم معاملاتی را تجربه کردند.

نمابورس

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ