باور‌هایی اشتباه درباره کرونا ویروس

0

کروناویروس جدید که به نام SARS-CoV-۲ شناخته می‌شود از شهر ووهان در چین به هر قاره‌ای در جهان به استثنای قطب جنوب گسترش یافته است.

با ظاهر شدن واژه «همه گیری» در تیتر اخبار، میزان ترس مردم نیز افزایش یافته و به واسطه این شرایط اطلاعات نادرست و شایعات نیز شکل می‌گیرند.

در ادامه برخی باور‌های اشتباه درباره کروناویروس جدید ارائه شده اند.

اسپری الکل یا کلر روی پوست موجب از بین رفتن ویروس‌ها در بدن می‌شود؟

فهرست مطالب

استفاده از الکل یا کلر روی بدن می‌تواند مضر باشد، به ویژه اگر این مواد وارد چشم‌ها یا دهان شوند. افراد می‌توانند از این مواد شیمیایی برای ضد عفونی کردن سطوح استفاده کنند، اما استفاده از آن‌ها روی پوست توصیه نمی‌شود. این کار موجب از بین رفتن ویروس‌های وارد شده به بدن نمی‌شود.

تنها افراد مسن و افراد جوان در معرض خطر قرار دارند؟

ویروس SARS-CoV-۲ همانند کروناویروس‌های دیگر می‌تواند افراد در هر سنی را آلوده کند. با این وجود، افراد مسن یا آن‌هایی که به بیماری‌هایی مانند دیابت یا آسم مبتلا هستند، احتمال بیشتری دارد بیماری شدید را تجربه کنند.

کودکان به بیماری کووید-۱۹ مبتلا نمی‌شوند؟

تمام گروه‌های سنی می‌توانند با ویروس SARS-CoV-۲ آلوده شوند. بیشتر موارد ابتلا به بیماری تاکنون بین بزرگسالان بوده است، اما این گونه نیست که کودکان در برابر آن مصون باشند. در حقیقت، شواهد اولیه نشان می‌دهند که کودکان نیز احتمال دارد به اندازه بزرگسالان در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار داشته باشند، اما به نظر می‌رسد علائم بیماری در آن‌ها شدت کمتری دارد.

بیماری کووید-۱۹ همانند آنفلوآنزا است؟

ویروس SARS-CoV-۲ موجب بیماری با علائم شبه آنفلوآنزا مانند تب، درد، و سرفه می‌شود. کووید-۱۹ و آنفلوآنزا می‌توانند خفیف، شدید یا در موارد نادر مرگبار باشند. هر دو بیماری می‌توانند به ذات الریه منجر شوند.

با این وجود، مشخصات کلی بیماری کووید-۱۹ جدی‌تر است. برآورد‌ها متفاوت هستند، اما نرخ مرگ و میر ناشی از آن بین ۱ تا ۳ درصد به نظر می‌رسد.

اگرچه دانشمندان در حال بررسی میزان دقیق مرگ و میر ناشی از این بیماری هستند، اما احتمالا این میزان چند برابر بیشتر از آنفلوآنزای فصلی است.

هر فرد مبتلا به بیماری کووید-۱۹ جان خود را از دست می‌دهد؟

این گفته درست نیست. همانگونه که پیشتر اشاره شد، کووید-۱۹ برای درصد کوچکی از افراد مرگبار است.

در گزارشی که اخیرا منتشر شد، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری چین این گونه نتیجه گیری کرد که شدت ۸۰/۹ درصد از موارد بیماری کووید-۱۹ خفیف بوده است.

ماسک از فرد در برابر کروناویروس محافظت می‌کند؟

کادر بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها از ماسک‌های حرفه‌ای استفاده می‌کنند که به خوبی صورت را پوشانده تا از آن‌ها در برابر عفونت محافظت کند. با این وجود، ماسک‌های یک بار مصرف احتمالا چنین محافظتی را ارائه نمی‌کنند.

از آنجایی که این ماسک‌ها به خوبی صورت را پوشش نمی‌دهند، قطرات همچنان می‌توانند وارد دهان و بینی شوند. همچنین، ذرات ریز ویروسی می‌توانند مستقیما از ماسک عبور کنند.

با این وجود اگر فردی به یک بیماری تنفسی مبتلا است، پوشیدن ماسک می‌تواند به محافظت در برابر آلوده شدن دیگران کمک کند و همچنین از تماس دست آلوده با دهان و بینی در افراد سالم جلوگیری کند.

افزون بر این، پوشیدن ماسک می‌تواند موجب یک اطمینان خاطر کاذب شده و ممکن است فرد انجام دیگر اقدامات لازم برای کنترل عفونت مانند رعایت بهداشت دست‌ها را نادیده بگیرد.

دستگاه‌های دست خشک کن کروناویروس را از بین می‌برند؟

شستشوی مکرر دست‌ها با آب و صابون یا محصولات ضد عفونی کننده دست مبتنی بر الکل بهترین روش برای محافظت از خود و دیگران در برابر ویروس است.

ویروس SARS-CoV-۲ شکلی جهش یافته از سرماخوردگی است؟

کروناویروس‌ها خانواده‌ای بزرگ از ویروس‌ها هستند که همگی آن‌ها دارای پروتئین‌های میخ مانند روی سطح خود هستند. برخی از این ویروس‌ها از انسان‌ها به عنوان میزبان اصلی خود استفاده می‌کنند و موجب سرماخوردگی می‌شوند. کروناویروس‌های دیگر، مانند SARS-CoV-۲ در ابتدا حیوانات را آلوده می‌کنند.

سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS) و سندرم حاد تنفسی وخیم (SARS) هر دو در حیوانات آغاز شده و سپس به انسان‌ها منتقل شدند.

برای انتقال ویروس باید برای ۱۰ دقیقه با فرد آلوده باشید؟

هرچه مدت زمانی که با یک فرد آلوده در ارتباط باشید، طولانی‌تر باشد، احتمال ابتلا به ویروس نیز بیشتر می‌شود، اما همچنان این احتمال وجود دارد که در کمتر از ۱۰ دقیقه نیز با ویروس آلوده شوید.

شستشوی بینی با محلول سالین از شما در برابر کروناویروس محافظت می‌کند؟

هیچ مدرکی مبنی بر این که شستشوی بینی با محلول سالین در برابر عفونت‌های تنفسی از انسان محافظت می‌کند، وجود ندارد. برخی پژوهش‌ها نشان داده اند که این تکنیک ممکن است علائم عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی را کاهش دهد، اما دانشمندان مدرکی درباره توانایی آن برای کاهش خطر عفونت نیافته اند.

شما می‌توانید با غرغره کردن مایع سفید کننده از خود محافظت کنید؟

غرغره مایع سفید کننده در هیچ شرایطی نمی‌تواند به سود سلامت شما باشد. مایع سفید کننده محصولی خورنده است و می‌تواند موجب آسیب جدی شود.

آنتی بیوتیک‌ها کروناویروس را از بین می‌برند؟

آنتی بیوتیک‌ها تنها باکتری‌ها را از بین می‌برند و تاثیری در کشتن ویروس‌ها ندارند.

اسکنر‌های حرارتی می‌توانند کروناویروس را تشخیص دهند؟

اسکنر‌های حرارتی می‌توانند به شناسایی افراد مبتلا به تب کمک کنند. با این وجود، بیماری‌های دیگر مانند آنفلوآنزای فصلی نیز می‌توانند موجب تب شوند.

افزون بر این، علائم بیماری کووید-۱۹ می‌تواند ۲ تا ۱۰ روز پس از عفونت ظاهر شوند. از این رو، فرد آلوده به ویروس پیش از آغاز تب می‌تواند برای چند روز دارای دمای بدن عادی باشد.

سیر در برابر کروناویروس‌ها از انسان محافظت می‌کند؟

برخی پژوهش‌ها نشان داده اند که سیر ممکن است دارای خواص آنتی بیوتیک باشد. با این وجود، مدرکی مبنی بر این که سیر می‌تواند در برابر بیماری کووید-۱۹ از انسان محافظت کند، وجود ندارد. مصرف این ماده غذایی می‌تواند در تقویت سیستم ایمنی نقش داشته باشد.

بسته‌های ارسالی از چین می‌توانند موجب پخش شدن کروناویروس شوند؟

با توجه به پژوهش‌های پیشین در مورد کروناویروس‌های مشابه، از جمله آن‌هایی که موجب سارس و مرس شدند، دانشمندان بر این باورند که ویروس نمی‌تواند روی نامه‌ها یا بسته‌های پستی برای مدت زمانی طولانی باقی بماند.

با توجه به شرایط دمایی و مدت زمانی که طول می‌کشد تا نامه‌ها یا بسته‌های پستی به مقصد برسند، خطر پخش شدن کروناویروس جدید از طریق آن‌ها بسیار کم به نظر می‌رسد.

درمان‌های خانگی می‌توانند به درمان و محافظت در برابر کووید-۱۹ کمک کنند

هیچ درمان خانگی مانند استفاده از روغن‌های اساسی، روغن کنجد، سیر، ویتامین C و نوشیدن آب هر ۱۵ دقیقه یک بار نمی‌تواند در برابر کووید-۱۹ محافظت ایجاد کند.

بهترین رویکرد اتخاذ یک رژیم بهداشتی و شستشوی منظم دست‌ها و پرهیز از حضور در مکان‌هایی است که افراد بیمار ممکن است در آن‌ها حضور داشته باشند.

شما می‌توانید به واسطه خوردن غذای چینی در کشوری دیگر به کروناویروس مبتلا شوید؟

خوردن غذای چینی موجب انتقال بیماری به شما نمی‌شود مگر این که غذا به ویروس آلوده باشد.

کروناویروس می‌تواند از ادرار و مدفوع به انسان منتقل شود؟

بعید است که این مساله درست باشد. هر زمان که عمل بلع را انجام می‌دهید، مخاط را از دستگاه تنفسی فوقانی می‌بلعید. در حقیقت، این یک مکانیزم دفاعی مهم است. با این کار ویروس‌ها و باکتری‌ها به سمت پایین دستگاه گوارش هدایت می‌شوند و شرایط اسیدی معده می‌تواند آن‌ها را از بین ببرد.

با مکانیسم‌های تشخیصی مدرن و بسیار حساس می‌توانیم این ویروس‌ها را در مدفوع تشخیص دهیم. ویروس‌هایی که به این روش شناسایی می‌شوند معمولا برای دیگران عفونی نیستند، زیرا توسط دستگاه گوارش از بین رفته اند.

ویروس با افزایش دما در فصل بهار از بین می‌رود؟

شیوع برخی ویروس ها، مانند ویروس‌های سرماخوردگی و آنفلوآنزا در ماه‌های سردتر سال راحت‌تر صورت می‌گیرد، اما این به معنای آن نیست که در دما‌های بالاتر فعالیت آن‌ها به طور کامل متوقف می‌شود. دانشمندان همچنان نمی‌دانند که تغییرات دمایی چه تاثیری بر رفتار ویروس SARS-CoV-۲ خواهد داشت.

کروناویروس مرگبارترین ویروس شناخته شده برای انسان است؟

اگرچه ویروس SARS-CoV-۲ جدی‌تر از آنفلوآنزا به نظر می‌رسد، اما مرگبارترین ویروسی نیست که انسان تاکنون با آن مواجه شده است. نمونه‌های دیگر مانند ابولا از میزان مرگ و میر بالاتر برخوردار هستند.

واکسن‌های آنفلوآنزا و ذات الریه از انسان در برابر بیماری کووید-۱۹ محافظت می‌کنند؟

از آنجایی که ویروس SARS-CoV-۲ با ویروس‌های دیگر متفاوت است، در حال حاضر، واکسنی برای محافظت در برابر آن وجود ندارد.

ویروس از آزمایشگاهی در چین به بیرون راه یافته است؟

به رغم شایعاتی که در اینترنت وجود دارند، مدرکی برای تایید این ادعا وجود ندارد. برخی پژوهشگران بر این باورند که ویروس SARS-CoV-۲ ممکن است از پانگولین‌ها به انسان‌ها منتقل شده باشد. برخی دیگر فکر می‌کنند که همانند مورد سارس، این ویروس ممکن است از خفاش‌ها به انسان منتقل شده باشد.

شیوع بیماری به دلیل مصرف سوپ خفاش بوده است؟

اگرچه دانشمندان اطمینان دارند که ویروس جدید در حیوانات وجود داشته است، هیچ مدرکی مبنی بر این که از مصرف سوپ خفاش به انسان منتقل شده باشد، وجود ندارد.

منبع : عصر ایران

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ