هشدار فوق تخصص ریه: ایجاد عوارض شبیه آسم بر اثر استفاده زیاد از “وایتکس”

0

محمدمهدی زحمتکش در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم در پاسخ به این سؤال که آیا گذر زمان و گرم‌تر شدن هوا در شیوع و گسترش ویروس کرونا تاثیری دارد یا خیر؟ اظهار کرد: پیش‌بینی ما این است هر سال وقتی آنفلوانزا شایع می‌‌شود تا نزدیکی‌های فصل تابستان، این ویروس را داریم و شیوع آن با گرم شدن هوا کمتر می‌شود؛ بر همین اساس به نظر می‌رسد شیوع ویروس کرونا نیز با گرم شدن هوا کمتر شود اما این به معنای آن نیست که گرم شدن هوا روی آن تاثیر می‌گذارد زیرا گرمای بالای ۶۰ درجه برای از بین بردن این ویروس نیاز است در حالی که گرمای بالای ۶۰ درجه را در استوا نیز تجربه نمی‌کنیم.

وایتکس چیست نحوه انتقال ویروس کرونا مواد حساسیت زا برای ریه مضرات وایتکس مجله سلامت کرونا در ایران فوق تخصص ریه عوارض وایتکس بر ریه عوارض استفاده از وایتکس ضدعفونی کننده سطوح ضدعفونی کننده سلامت نیوز ریه کجاست ریه چیست ترکیبات وایتکس پیشگیری از کرونا پیشگیری از آسم اخبار کرونا ویروس

این فوق تخصص بیماری‌های ریه افزود: علت کاهش شیوع ویروس در هوای گرم این است که ازدحام مردم کمتر شده و مردم بیشتر در معرض هوای آزاد قرار می‌گیرند.

زحمتکش همچنین در پاسخ به این سؤال که چند درصد مبتلایان به ویروس کرونا در پی مشخص شدن ابتلا به این ویروس نیاز به بستری دارند؟ و آیا با استراحت و رعایت تدابیر تغذیه‌ای، بهبود پیدا می‌کنند؟ تصریح کرد: تعداد زیادی از بیمارانی که گرفتار ویروس کرونا هستند و حتی کسانی که ریه‌شان نیز درگیر است و در سی تی اسکن درگیری ریه نشان داده می‌شود، نیازی به بستری ندارند.

این فوق تخصص بیماری‌های ریه افزود: اگر فرد مبتلا به ویروس کرونا، میزان اکسیژن خون پایین و تنگی نفس شدید نداشته باشد بهتر است در منزل خود تحت قرنطینه و درمان باشند؛ با توجه به اینکه درمان خیلی واضح و مشخصی هم برای این بیماری وجود ندارد، عمدتاً درمان‌هایی که در کشورهای دیگر تجربه شده را به بیماران توصیه می‌کنیم.

زحمتکش تأکید کرد: مهمترین مسئله‌ای که بیماران باید رعایت کنند این است که تماس با دیگران نداشته باشند زیرا کسانی که به این ویروس مبتلا می‌شوند مثل بمب خوشه‌ای شده و به راحتی می‌‌توانند تعداد زیادی را مبتلا کنند بنابراین باید در اتاق خود قرنطینه و پنجره اتاق‌شان به سمت بیرون باز باشد و خودشان و کسانی که با آنها در ارتباط هستند، ماسک بزنند و ظروف و وسایل‌شان با الکل بالای ۶۰ درصد ضدعفونی شود.

این پزشک فوق تخصص ریه در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه  این روزها شاهد استفاده حجم زیادی از مواد ضدعفونی‌کننده مانند الکل و وایتکس توسط مردم هستیم و اینکه آیا استفاده بیش از حد از این مواد می‌تواند موجب بروز مشکلات ریوی و تنفسی شود، گفت: الکل خیلی زود تبخیر می‌‌شود و آسیب ریوی زیادی نمی‌رساند اما ممکن است مردم به صورت استاندارد از وایتکس استفاده نکنند و بیشتر از غلظت‌های توصیه شده و همچنین زیادتر از حد معمول از مقادیر توصیه شده، استفاده کنند که حتی همان مقادیر وقتی استشناق شود باعث عوارض ماندگار در ریه می‌‌شود.

وی متذکر شد: بسیاری از بیمارانی را داشتیم که با وایتکس مسموم شدند و سال‌ها علائم شبیه آسم داشتند؛ به همین علت باید موقع استفاده از محلول‌هایی که وایتکس دارند با احتیاط عمل شود و غلظت بالا نداشته باشد، ماسک استفاده شود و  حتماً در و پنجره باز باشد تا وایتکس در فضا نماند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ