راهکار‌های پیشگیری از سندروم بینایی رایانه

0

در میان ما چه کسی پس ازساعت‌ها کار یا گشتن در اینستاگرام با چشمانی خشک، خسته و قرمز سرش را بلند نکرده است؟ به طور طبیعی سندروم بینایی رایانه موجب نگرانی افراد زیادی شده است. از جمله افرادی که برای دیدن فیلم به نمایشگر‌ها اعتماد می‌کنند یا والدینی که برای تماشای فیلم چشم از نمایشگر‌ها بر نمی‌دارند. به همین دلیل عینک‌های فیلتر کننده نور آبی با مارک‌های متنوعی به بازار می‌آید که محافظت از ما در برابر بیماری تخریب لکه زرد (دژنراسیون ماکولا) و فشار چشم را وعده می‌دهد.

سندروم چشم سندروم بینایی کامپیوتر سلامت نیوز خستگی چشم پیشگیری خشکی چشم

مارک روزنفیلد، استاد کالج بینایی سنجی سانی بیان می‌کند که هیچ شواهدی مبنی بر این‌که این لنز‌های فیلتر کننده نور آبی، فشار چشم را کاهش دهند وجود ندارد. مسئله این است که نمایشگر‌ها نور آبی را ساطع می‌کنند، اما هیچ مدرکی مبنی بر این‌که نور آبی باعث ایجاد آن مشکلات چشمی شود، وجود ندارد.

سندروم بینایی رایانه

تا آن‌جا که تحقیقات نشان داده است، سندروم بینایی رایانه چیزی بیش از مجموعه علایم کوتاه مدت نیست. روزنفیلد اظهار می‌کند که هیچ شواهدی وجود ندارد که باعث آسیب طولانی مدت به چشم یا تغییر در شماره چشم شود. با وجود این، ساعت‌ها استفاده از رایانه قطعاً چشم را خسته می‌کند. این خستگی واقعاً به خود این فناوری کمتر مربوط می‌شود و بیشتر به نوع کار‌هایی مربوط است که ما روی نمایشگر انجام می‌دهیم.

کار نزدیک فعالیتی است که با نگاه کردن از فاصله نزدیک به آن، آن را انجام می‌دهیم. در انجام این فعالیت‌ها برای این‌که بتوانیم تمرکز کنیم، چشمان ما به سمت داخل می‌چرخد؛ بنابراین خواندن یا تمرکز روی چیزی که در مقابل ماست، به چشم ما فشار می‌آورد. ما همچنین اغلب در هنگام انجام چنین کار‌هایی کمتر پلک می‌زنیم. مشکل این است که ما غالباً به صفحه نمایش طولانی‌تر از مطالب چاپی نگاه می‌کنیم.

سندروم چشم سندروم بینایی کامپیوتر سلامت نیوز خستگی چشم پیشگیری خشکی چشم

قانون ۲۰-۲۰-۲۰ را دنبال کنید

بعد از ۲۰ دقیقه کار، به چیزی در ۲۰ فوتی (۶ متر) خود به مدت ۲۰ ثانیه نگاه کنید تا چشمانتان استراحت کنند.

در حالی که این کار را انجام می‌دهید، به وضعیت پنجره در دفتر کار خود توجه کنید. آیا صفحه رایانه شما روبه روی یک پنجره روشن است؟ این موضوع باعث می‌شود تمرکز چشم شما بیشتر شود.

روزنفیلد می‌گوید: «ما به طور کلی توصیه می‌کنیم تفاوت بین روشن‌ترین و تاریک‌ترین منطقه اتاق بیشتر از نسبت سه به یک نباشد.» پرده‌ها را بالا بکشید یا بعضی از لامپ‌ها را روشن کنید.

فاصله صفحه نمایش

چشمان ما باید روی چیز‌های نزدیک و البته روی متن‌های کوچک‌تر تمرکز بیشتری داشته باشند. به همین دلیل است که ساعت‌ها نگاه کردن به تلفن همراه احتمالاً احساس خستگی بیشتری نسبت به نگاه کردن به لپ تاپ برای همان مدت زمان در پی دارد چرا که با رایانه ها، متن احتمالاً بزرگ‌تر و صفحه نمایش دورتر است (فاصله ایده آل حدود ۴۰ سانتی متر است). اگر عینک به چشم می‌زنید بدون هیچ ترسی به چشم پزشک بگویید که چه مدت زمان از روی صفحه نمایش مطالعه می‌کنید، در چه فاصله‌ای از نمایشگر می‌نشینید و اگر از چندین مانیتور رایانه استفاده می‌کنید، این بدان معنی است که برای خواندن یک مساحت گسترده‌تر به لنز پهن تری نیاز دارید.

سندروم چشم سندروم بینایی کامپیوتر سلامت نیوز خستگی چشم پیشگیری خشکی چشم

منبع : روزنامه خراسان

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ