آیا افراد دیابتی می توانند روزه بگیرند؟

0

فوق تخصص غدد و متابولیسم گفت: گرفتن روزه برای افراد دیابتی بالای ۶۵ سال صلاح نبوده و توصیه نمی‌شود.

شهرام علمداری، فوق تخصص غدد و متابولیسم درباره وضعیت افراد مبتلا به دیابت برای روزه داری، درباره روزه داری بیماران دیابتی که اخیرا سابقه ابتلا به کرونا داشته اند، گفت: اگر علاوه بر قند ناشتای زیر ۱۴۰ و قند سه ماهه زیر ۷ درصد، شش هفته کامل از بهبود عوارض ناشی از کرونا از جمله تنگی نفس و ضعف بدنی نگذشته باشد، روزه گرفتن خطرات زیادی را برای این بیماران دیابتی ایجاد می‌کند.

وی با اشاره به اینکه برای تعیین وضعیت افراد مبتلا به دیابت و امکان روزه داری برای آنها باید چند شاخص را بررسی کرد که سن یکی از مهمترین این شاخصهاست،ادامه داد: بر اساس این شاخص، گرفتن روزه برای افراد دیابتی بالای ۶۵ سال صلاح نیست و توصیه نمی‌شود.

این متخصص غدد و متابولیسم درباره دیابتی‌های زیر ۶۵ سال، توضیح داد: اگر قند خون این افراد با انسولین کنترل می‌شود، معمولا روزه داری باعث افت شدید قند آنها شده و بنابراین گرفتن روزه برای این افراد نیز توصیه نمی‌شود؛ مگر اینکه پزشک معالج با ارزیابی وضعیت دیابت بیمار تشخیص دهد که روزه برای شخص خطری ایجاد نمی‌کند.

علمداری افزود: اما معمولا این مجوز به بیماران دیابتی که انسولین دریافت می‌کنند داده نمی‌شود، زیرا معمولا این افراد برای دریافت انسولین باید غذا بخورند و در چنین شرایطی گرفتن روزه معمولا توصیه نمی‌شود.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره دسته دیگری از بیماران دیابتی که با مصرف قرص، رژیم غذایی و فعالیت بدنی دیابت خود را کنترل می‌کنند، توضیح داد: قند ناشتای این افراد حتما باید زیر ۱۴۰ و قند سه ماهه آنان زیر ۷ درصد باشد تا روزه داری برای آنان مشکلی ایجاد نکند.

وی ادامه داد: بیمار دیابتی که قند خون خود را با قرص کنترل می‌کند اما قند ناشتای بالای ۱۴۰ و یا قند سه ماهه بالای ۷ درصد دارد، صلاح نیست روزه بگیرد.

این متخصص غدد افزود: دسته دیگری از افراد مبتلا به دیابت که قند خون خود را با ورزش، پیاده روی و رژیم غذایی کنترل می‌کنند، برای گرفتن روزه مشکلی نخواهند داشت.

علمداری درباره وضعیت افراد دیابتی که به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند، گفت: این افراد جز گروه‌های پر ریسک برای روزه داری محسوب می‌شوند و حتی اگر قند ناشتای بالای ۱۴۰ و سه ماهه بالای ۷ درصد نداشته باشند، باید از بهبود کامل علائم بالینی خود مطمئن شوند و اگر هرگونه تنگی نفس، ضعف بدنی در خود مشاهده کردند از گرفتن روزه اجتناب کنند.

وی ادامه داد: اگر بیمار بهبود کامل یافته باشد؛ یعنی شش هفته از آخرین علائم ناشی از بیماری از جمله تب، تنگی نفس، ضعف بدنی، سرفه و سایر مشکلات گذشته باشد فرد با مشورت پزشک و در نظر گرفتن موارد گفته شده می تواند روزه بگیرد، اما اگر از آخرین علائم بیماری کمتر از شش هفته گذشته باشد، روزه گرفتن می تواند خطرات زیادی را برای فرد به همراه داشته باشد.

منبع : فارس

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ