آنچه در بازار سرمایه چهارشنبه ۲۰ فروردین گذشت

0

چهارشنبه بیستم فروردین بازار بار دیگر وارد فاز نزولی شد و جو مثبت حاکم بر معاملات در روز گذشته نتوانست پا برجا بماند و شاخص های اصلی بورس و فرابورس از مواضع پیشین خود عقب نشستند. طی این معاملات افول ارزش سهام در بسیاری از نمادها به ویژه در گروه هایی همچون خودروسازی، بانک و سرمایه گذاری و سایر نمادهای مالی، پتروشیمی و پالایشی و معدنی در افت شاخص ها بسیار موثر بودند و در مقابل شاهد رونق معاملات در گروه قندی و تعداد محسوسی از نمادهای غذایی بودیم.

روز جاری شاخص کل بورس تهران با ثبت افت ۳۹۳  واحدی به ۷۷۴۲۳ واحد رسید. دو نماد “خکمک” و “غسالم” بیشترین افزایش قیمت و “خرینگ” و “کسرام” نیز بالاترین افت قیمت را تجربه کردند. همچنین “رمپنا” بیشترین تاثیر منفی و “وغدیر” بالاترین اثر مثبت  را بر شاخص گذاشتند.

 با شروع بازار در آخرین روز معاملاتی این هفته شاخص کل بورس تحت تاثیر جو مبهم و بعضا منفی حاکم بر بسیاری از گروه ها در مسیر نزولی قرار گرفت. جو منفی حاکم بر نمادهای خودروسازی، بانکی، پتروشیمی، پالایشی و معدنی فشار قابل ملاحظه ای را بر شاخص پدید آورد اما رونق معاملات در گروه مخابرات، غذایی و تعدادی از نمادهای فلزی، قطعه سازی و سرمایه گذاری، از سقوط قابل ملاحظه شاخص جلوگیری کرد. در ادامه با منفی تر شدن فضای معاملات در گروه هایی همچون خودروسازی، نفتی، ساختمانی، معدنی و سرمایه گذاری شاخص بیش از پیش سقوط کرد اما معاملات پرحجم در برخی نمادهای پیشرو همچون “وغدیر” در محدوده مثبت کمی از این سیر منفی را خنثی نمود. عرضه برخی از صف های خرید به ویژه در نماد “رمپنا” و “خودرو” شاخص را بیش از پیش پایین آورد.در ادامه بسیاری از گروه ها فضای منفی تری را نسبت به ساعات پیشین تجربه کردند و بدین ترتیب شاخص بار دیگر از نیمه کانال ۷۷ هزار واحد فرو افتاد و به روند رو به افول خود تا پایان معاملات روزانه ادامه داد.

امروز وزیر نفت در گفتگویی با خبرگزاری مجلس شورای اسلامی به ابهامات موجود پیرامون نرخ خوراک گازی پتروشیمی ها پرداخت. زنگنه در این رابطه اظهار داشت تعیین قیمت معادل ۱۰ سنت برای خوراک گاز پتروشیمی‌ها خلاف قانون نیست. وی افزود قانون بودجه سال ۹۳ در این رابطه قیمت گاز خوارک پتروشیمی‌ها را معادل ۱۳ سنت تعیین کرده است، اما دولت تنها قیمت گاز مصرفی پتروشیمی‌ها را معادل ۱۰ سنت معین نموده بنابر این این دو موضوع با هم متفاوت هستند و اگر وقتی قیمت خوراک و سوخت را برای انجام امور محاسباتی و عملیاتی تلفیق کنیم، قیمت همان ۲۶۵ تومان یا ۱۰ سنت تعیین می‌شود.

مدیر عامل صندوق بازنشستگی سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح (ساتا) نیز از واگذاری ۵۰۰ میلیارد تومان سهام به بازنشستگان این سازمان در سال جاری صورت یک جا و با باز پرداخت اقساطی خبر داد.

همچنین رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در گفتگو با یکی از خبرگزاری های داخلی ضمن اشاره به تشکیل کارگروه بررسی عملکرد دستگاه در اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی عنوان کرد که کارگروه مذکور با بررسی و جمع آوری اطلاعات از شرکت های فروخته شده و همچنین سازمان خصوصی سازی در حال ارائه گزارشی در این رابطه طی دو فصل ابتدایی سال جاری می باشد.

در عین حال دبیر انجمن صنایع لبنی نیز در مصاحبه ای عنوان کرد افزایش نرخ حامل های انرژی و تشدید هزینه های تولید پس از اجرایی شدن فاز دوم هدفمندی یارانه ها بر قیمت محصولات تولیدی به ویژه شیرخام و سایر فرآورده های لبنی تاثیر خواهد داشت .باکری در این زمینه اظهار داشت در حال حاضر منتظر اعلام نرخ حامل های انرژی از سوی دولت هستیم تا پس از این امر میزان افزایش نرخ محصولات لبنی بررسی و اعلام شود.

امروز همچنین می توان به رشد قیمت طلا و افزایش ارزش دلار در بازار داخلی اشاره کرد. طلا هم اکنون به قیمت هر گرم ۹۹ هزار و صد تومان رسیده و دلار نیز در بازار آزاد در قیمت ۳۱۰۵ تومان در حال معامله است.

 روز چهارشنبه جو مبهم و بعضا منفی بر بسیاری از گروه ها حاکم بود.درگروه معدنی تنها “کنور” مثبت بوده است.در این گروه “کبافق” صف فروش دارد.درگروه محصولات شیمیایی تنها ۵ نماد در محدوده مثبت به کار خود پایان داده اند. در این گروه امروز نیز “پاکشو”صف خرید خود را حفظ کرده و “شپلی” صف فروش را تجربه می کند. درگروه فلزات اساسی نیز۵ نماد رشد کرده اند. در این گروه بار دیگر”ارفع” با ملموس ترین صف خرید روبرو بوده و “وسدید” صف فروش محدودی دارد. در بخش مخابرات “اخابر” در معاملات پایانی منفی شده است. در بخش فنی مهندسی هر دو نماد منفی بوده و “رمپنا” با صف فروش سبکی به کار خود پایان داد. در بخش خودرو ۹ نماد در درصدهای مثبت به معاملات روزانه پایان داده اند. در این بخش “خنصیر” صف فروش سبکی را داشته و “خمهر” بالاترین صف خرید را تجربه می کند. در بخش شرکت های چند رشته ای تنها “وغدیر” مثبت بوده و معاملات متعادل گزارش می شود. در گروه بانکی ۲ نماد مثبت بوده اند. در گروه سرمایه گذاری ۵ نماد رشد کرده اند.در این گروه “وساپا” صف فروش را تجربه می کند. در بخش محصولات نفتی تنها “شراز” در محدوده مثبت قیمتی معاملات روزانه را به انتها برده است. در این گروه “شنفت” بار دیگر صف فروش محدودی دارد. در گروه دارویی ۵ نماد افزایش ارزش سهام را پشت سر گذاشته و ۴ نماد نیز در آخرین معاملات مثبت شده اند. در این گروه باز هم”دزهراوی ” بالاترین صف خرید را دارد و “کی بی سی” صف فروش را تجربه می کند.در معاملات بخش غذایی ۱۱ نماد رشد کرده اند. در این گروه نماد “غمارگ” برترین صف خرید را به خود می بیند. در میان قندی ها همه نمادها در درصدهای مثبت به کار خود پایان داده اند.در معاملات صنعت لاستیک و پلاستیک تنها “پکرمان” با رشد قیمت مواجه شده است. در گروه ساختمانی ۴ نماد افزایش ارزش سهام را تجربه کرده اند. در این گروه صف های خرید و فروش مهمی به چشم نمی خورد. در این میان در گروه سیمانی ۹ نماد مثبت بوده اند. در این گروه صف های خرید و فروش محدودی دیده می شود.

در پایان گفتنی است امروز بیش از ۷۶۱ میلیون سهم در بورس مورد معامله قرار گرفت که دو نماد”فولاد” و”ونیکی” بیشترین حجم معاملاتی را به خود اختصاص دادند.

همچنین در فرابورس نیز بیش از ۴۳۸ میلیون سهم مورد معامله قرار گرفت که دو نماد”زغال سنگ البرز۴″ و”بپاس۲″ بیشترین حجم معاملاتی را تجربه کردند.

نمابورس

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ