بهبود یافتگان کرونا این نکات را رعایت کنند

0

یک متخصص بیماری‌های ریه گفت: ملاک ما قرنطینه دو هفتگی نیست به همین دلیل به افرادی که بهبود پیدا کرده‌اند توصیه می‌شود تا مدت‌ها پس‌از حضور در ‌محیط کار، پس از استفاده از سرویس بهداشتی آن مکان را ضدعفونی کرده و از ماسک هم به خوبی استفاده کنند. ‌

ویروس کرونا مجله سلامت متخصص عفونی مبتلایان به کرونا ماسک کرونا کرونا در ایران کرونا سلامت نیوز درمان شدگان کرونا بیماری کرونا اخبار کرونا ویروس

مسعود امیری در رابطه با استفاده از دو ماسک در راستای جلوگیری از انتقال ویروس کرونا، اظهار کرد: ماسک‌های پرستاری و جراحی باید سه لایه بوده و وزن و جنس خاصی هم داشته باشند.

وی با بیان این‌که افراد با توجه به شغلی که دارند باید از ماسک‌های مختلف استفاده کنند، ادامه داد: استاندارد ماسک‌های مورد استفاده جراحان با افراد عادی متفاوت است، اگر شک داریم ماسک ما استاندارد نیست و می‌خواهیم از بیمار کرونایی مراقبت کنیم می‌توانیم از دو ماسک به همراه هم استفاده کنیم اما اگر ماسک استاندارد باشد همان یک عدد کافیست.

امیری در رابطه با عوارض ماندگار کرونا، گفت: ماندگاری عوارض این بیماری به سن فرد و بیماری زمینه‌ای که دارد بستگی دارد، افرادی که بیماری شدید داشته به ویژه اینکه وارد فاز التهابی شده باشند ممکن است دچار فیبروز ریه شوند بنابراین باید تحت نظر متخصص فیزیوتراپ مطمئن، ورزش‌های ریوی را برای بازگشت به حالت عادی انجام دهند تا از فیبروز ریه جلوگیری شده و ظرفیت ریه آنان کاهش پیدا نکند.

این متخصص بیماری‌های ریه تأکید کرد: مسلماً بازگشت ظرفیت ریه در فردی جوان و مسن‌تر متفاوت است.

وی در رابطه با کاهش اکسیژن به واسطه استفاده از ماسک، گفت: ماسک استاندارد برای فعالیت معمولی موجب کاهش اکسیژن نمی‌شود ولی برای فعالیت‌هایی مانند کوهنوردی وجود ماسک می‌تواند در عمق تنفس ما تأثیر داشته و دریافت هوا را کمی با محدودیت مواجه کند.

امیری با اشاره به اینکه کوید ۱۹ به علت وجود ویروس کرونا به وجود می‌آید، تصریح کرد: کروناها خانواده‌ای از ویروس‌ها هستند که معمولاً در فصول سرد باعث سرماخوردگی می‌شوند، حتی ویروس بیماری سارس هم در این خانواده قرار دارد.

این متخصص بیماری‌های ریه عنوان کرد: ویروس‌ها با تغییر ژنوتیپی می‌توانند باعث ابتلای انسان به بیماری جدید شوند اما تغییرات آن‌ها آنقدر زیاد نیست.

وی در رابطه با خرید غذاهای طبخ شده مانند سبزی‌های سرخ کرده، گفت: اگر آماده‌سازی این غذاها کاملاً بهداشتی باشد، خرید آن موردی ندارد این مواد باید از کارخانه‌های معتبر تهیه شوند.

امیری با تأکید بر اینکه ممکن است افراد مبتلا به کرونا به ویژه کسانی‌که عوارضی همچون اسهال را داشته‌اند حتی تا چند هفته ویروس را از مجاری تنفسی و گوارشی دفع کنند، ادامه داد: ملاک ما قرنطینه دو هفتگی نیست به همین دلیل به افرادی که بهبود پیدا کرده‌اند توصیه می‌شود تا مدت‌ها پس‌از حضور در محیط کار، پس از استفاده از سرویس بهداشتی آن مکان را ضدعفونی کرده و از ماسک هم به خوبی استفاده کنند.

منبع : ایسنا

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ