در سرما برای تقویت گردش خون چی بخوریم

0

گردش خون ضعیف می‌تواند به دلیل شرایط مختلف مانند دیابت، چاقی، سیگار کشیدن، بیماری رینود (کاهش جریان خون در دست و پا) و بیماری شریان محیطی ایجاد شود. کاهش جریان خون باعث درد و گرفتگی عضلات، بی حسی و احساس یخ زدگی در دست و پا می‌شود. ورزش، غذا‌های سالم، مصرف زیاد میوه و سبزیجات (حداقل ۵ بار در روز)، آب رسانی مناسب و مدیریت استرس، همگی به سیستم گردش خون سالم کمک می‌کند. غذا‌های خاصی وجود دارد که هم گردش خون را تقویت می‌کند و هم متابولیسم را افزایش می‌دهد.

علایم گردش خون ضعیف عبارت اند از:تورم شکم یا تورم در پا، مچ پا و ران، احساس خستگی، بی حسی، مور مور شدن و سردی دست و پا، مشکلات گوارشی، گرفتگی عضلات، درد مفاصل، رنگ پریدگی پوست، در آقایان با مشکلات جنسی، درد قفسه سینه و گیجی. ادامه مطلب را در این زمینه مطالعه کنید:

گردش خون ضعیف غذا افزایش گردش خون علائم گردش خون ضعیف سلامت نیوز خواص گردو خواص دارچین تقویت گردش خون

مواد غذایی که به تقویت گردش خون کمک می‌کند

چغندر
چغندر سرشار از نیترات است که بدن ما آن را به اکسید نیتریک تبدیل می‌کند.
اکسید نیتریک رگ‌های خونی شما را باز می‌کند و یک گشاد کننده عروق طبیعی است که می‌تواند به کاهش فشار خون و کاهش پلاکت‌های چسبیده به هم در خون شما کمک کند. بسیاری از ورزشکاران فقط برای افزایش جریان خون و افزایش عملکرد ورزشی، آب چغندر را قبل از حرکت‌های ورزشی می‌نوشند.

پیاز و سیر
پیاز و سیر نیز برای گردش خون فوق العاده هستند. هر دو سطح اکسید نیتریک را بهبود می‌بخشند، بنابراین به رگ‌های خونی شما کمک می‌کنند تا جریان خون افزایش یابد و شل شود و هر دو ضد التهاب هستند. پیاز منبع غنی از فلاونوئیدهاست که آنتی اکسیدان و به ویژه محافظ قلب است. سیر ترکیبی به نام آلیسین دارد که نشان داده شده است به دلیل تأثیر آرام بخشی که بر رگ‌های خونی شما دارد، جریان خون را به بافت‌های
شما افزایش و فشار خون را کاهش می‌دهد.

دارچین
یکی دیگر از ادویه‌های جذاب و باستانی دارچین است که به عنوان یک داروی طبیعی برای بسیاری از بیماری‌ها شناخته می‌شود. تاثیر گرم کننده دارچین به دلیل توانایی آن در افزایش جریان خون است. اجزای فعال دارچین سینامالدئید و اسید سینامیک هستند که به دلیل توانایی تولید اکسید نیتریک و همچنین ضد التهاب از قلب محافظت می‌کنند. مطالعات حیوانی نشان می‌دهد که اتساع عروق خونی و جریان خون در عروق کرونر بهبود یافته است؛ شریانی که خون را به قلب می‌رساند.

گردو
ترکیبات موجود در گردو (ویتامین E، آلفا لیپوئیک اسید و ال آرژنین) همگی تولید نیتریک اکسید را تحریک می‌کنند تا به بهبود جریان خون کمک کنند.

فلفل تند
فلفل قرمز به سرعت با کاهش فشار خون و تحریک ترشح اکسید نیتریک برای تقویت جریان خون کار می‌کند. همچنین به افزایش تولید فیبرینولیتیک‌ها و در پی آن حل شدن لخته‌های خون کمک می‌کند.

سبزی‌های برگ دار
سبزی‌های برگ دار مانند اسفناج، کلم پیچ و کلم غنی از نیترات هستند و با گشاد شدن رگ‌های خونی بر اثر بهبود تولید اکسید نیتریک، گردش خون را بهبود می‌بخشند.

منبع : خراسان

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ