آدامس؛ متناسب‌کننده اندام و البته علیه روده

0

بسیاری از افراد معتقدند که جویدن آدامس باعث لاغری می‌شود. عده‌ای هم معتقدند آدامس به هضم غذا کمک می‌کند، برخی هم می‌گویند آدامس جویدن جلوی اشتهایشان رامی‌گیرد و از ریزه‌خواری جلوگیری می‌کند. خیلی از مردم از  آدامس به‌عنوان اقدامی کمکی برای کاهش وزن استفاده می‌کنند. به گفته آنها، این کار به کنترل هوس‌های غذایی کمک می‌کند.

اما بحث در مورد این که آدامس جویدن راهبردی قابل قبول و سالم برای کاهش وزن محسوب می‌شود یا خیر همچنان ادامه دارد و نتایج پژوهش‌ها در این زمینه یکدست نیستند. امروز در این مطلب می‌خواهیم به موضوع آدامس و نقش آن در لاغری بپردازیم. با ما همراه باشید.

مضرات آدامس متخصص تغذیه لانولین چیست لاغری شکم فواید جویدن آدامس رژیم غذایی تناسب اندام راههای کاهش اشتها راههای تناسب اندام راز تناسب اندام خواص آدامس تناسب اندام بهترین متخصص تغذیه آدامس نعنایی

آیا آدامس جویدن برای سلامتی مفید است؟

جویدن آدامس باعث به کار افتادن غدد بزاقی می‌شود. بزاق می‌تواند به خنثی کردن اسید کمک کند. عادت به جویدن آدامس می‌تواند سوزش سر دل را تسکین و باعث هضم خوب غذا شود. متخصصان می‌گویند جویدن آدامس حتی می‌تواند به تمرکز کردن نیز کمک کند. برخی دندان پزشکان می‌گویند روزانه ۱۰ دقیقه جویدن آن می‌تواند باعث نابودی ۱۰۰ میلیون باکتری از دهان شود. تنها توصیه‌ای که برای جویدن آن لازم است بکنیم مدت زمان جویدن است. اگر به مدت طولانی این کار را ادامه دهید هم فک خسته می‌شود هم دندان‌ها آسیب می‌بینند.

ممکن است به شما در کاهش اشتها و احساس گرسنگی کمک کند

عمل جویدن آدامس ممکن است سبب احساس سیری بیشتر و کاهش گرسنگی شود و به کاهش اشتهای شما، به‌ویژه برای خوردن میان وعده کمک کند. در مطالعه‌ی اخیرا انجام شده، نشان داده شد که جویدن آدامس، گرسنگی و اشتها را به اندازه‌ی یک نوشیدنی سرشار از کالری کاهش داد. در مطالعه‌ی دیگر، از بعضی از شرکت کنندگان خواسته شد ۳۰ دقیقه بعد از صرف غذا، آدامس بدون قند بجوند. به محض گذشت پنج دقیقه از جویدن آدامس، شرکت کنندگانی که آدامس جوید‌ه بودند، در مقایسه با سایر شرکت‌کنندگان که آدامس نجویده بودند، احساس سیری بیشتری داشتند.

ممکن است به شما در مصرف کالری کمتر کمک کند

بعضی از افراد دوست دارند بین وعده‌های غذایی آدامس بجوند، چون باور دارند این کار از طریق کمک به مصرف کالری کمتر در طول روز، به کاهش وزن کمک می‌کند. در یک مطالعه، شرکت‌کنندگانی که بین وعده‌ی صبحانه و ناهار آدامس جویدند، نسبت به شرکت کنندگانی که آدامس نجویدند، نه تنها بین وعده‌های غذایی احساس گرسنگی کمتری کردند، بلکه در وعده‌ی ناهار هم ۶۸ کالری کمتر مصرف کردند. این میزان کالری، تقریبا برابر با دو قاشق چای‌خوری (۱۰ گرم) کره‌ی بادا‌م زمینی یا یک تکه‌ی کوچک از میوه است.

مضرات آدامس متخصص تغذیه لانولین چیست لاغری شکم فواید جویدن آدامس رژیم غذایی تناسب اندام راههای کاهش اشتها راههای تناسب اندام راز تناسب اندام خواص آدامس تناسب اندام بهترین متخصص تغذیه آدامس نعنایی

ممکن است به کالری سوزی کمی بیشتر کمک کند

چند مطالعه‌ی کوچک نشان داده‌اند که عمل جویدن آدامس ممکن است به مقداری کالری‌سوزی کمک کند. در یک مطالعه‌ی کوچک، شرکت‌کنندگانی که قبل و بعد از صبحانه آدامس جویدند، نسبت به افرادی که آدامس نجویدند، سه ساعت بعد از غذا تقریبا ۳ تا ۵ درصد بیشتر کالری سوزاندند. در مطالعه‌ی دیگر نشان داده شد که جویدن آدامس بعد از وعده‌ی غذایی، ترموژنزیس ناشی از رژیم غذایی (DIT) را افزایش داد. ترموژنزیس فرآیندی در بدن است که با تولید گرما باعث افزایش چربی‌سوزی در بدن می‌شود و افزایش متابولیسم بدن را هم به همراه دارد. تعداد کالری بیشتری که شرکت‌کنندگان سوزاندند، ناچیز بود. در واقع نتایج نشان می‌دهند که تاثیر آهسته‌تر غذا خوردن بر افزایش DIT، حتی از جویدن آدامس بیشتر است.

تحقیقات بیشتر نشان می‌دهند که جویدن آدامس هنگام راه رفتن ممکن است به کاهش وزن کمک کند. باور بر این است که این موضوع از طریق افزایش ضربان قلب و سرعت پیاده روی، احتمالا منجر به افزایش کالری‌سوزی و چربی‌سوزی می‌شود. با این وجود، این احتمال وجود ندارد که این کار به تنهایی و بدون دخالت تغییرات غذایی و سبک زندگی، سبب نتایج قابل توجه در کاهش وزن شود. علاوه بر این، بعضی از افراد ادعا می‌کنند که جویدن آدامس ممکن است از طریق تقویت عضلات صورت، سبب شکل گرفتن بهتر صورت شود.

تأثیرات جویدن آدامس برای لاغری جزئی و ناچیز است اما در مجموع، جویدن آدامس برای لاغری موثر بوده و ممکن است به کاهش گرسنگی و اشتها، افزایش احساس سیری و کمتر خوردن کمک کند. همچنین ممکن است به کالری‌سوزی کمی بیشتر در طول روز کمک کند. هرچند، اینکه آیا این تأثیرات منجر به کاهش وزن در بلند مدت می‌شوند یا نه، نامشخص است.

عوارض آدامس جویدن

هر چند جویدن آدامس می‌تواند به کاهش وزن کمک کند، اما ممکن است دارای برخی جنبه‌های منفی نیز باشد. بنا بر نتایج یک مطالعه، آدامس‌جویدن ممکن است به‌طور بالقوه فرد را از مصرف میوه و سبزی‌های تازه باز دارد و کیفیت رژیم غذایی او را کاهش دهد. همچنین، پرهیز از مصرف وعده‌های غذایی روزانه به این امید که آدامس جویدن به نوعی گرسنگی شما را تسکین دهد نیز یک راهبرد کاهش وزن سالم محسوب نمی‌شود.

مضرات آدامس متخصص تغذیه لانولین چیست لاغری شکم فواید جویدن آدامس رژیم غذایی تناسب اندام راههای کاهش اشتها راههای تناسب اندام راز تناسب اندام خواص آدامس تناسب اندام بهترین متخصص تغذیه آدامس نعنایی

برای برخی افراد جویدن آدامس بین وعده‌های غذایی می‌تواند از مصرف تنقلات پیشگیری کرده و هوس‌های غذایی را مدیریت کند. با این وجود، افراد بسیاری نیز از فواید مصرف برنامه‌ریزی‌شده خوراکی‌های سالم بین وعده‌های غذایی به عنوان روشی برای تثبیت سطوح انرژی و پرهیز از هوس‌های غذایی استفاده می‌کنند. از این رو باید اطمینان حاصل شود که آدامس جویدن جایگزین مصرف میان وعده‌های سالم نمی‌شود، زیرا ممکن است در بلندمدت تلاش‌های فرد برای کاهش وزن را مختل کند.

همچنین، آدامس می‌تواند با روده شما نامهربان باشد. برای افرادی که از مشکلات گوارشی مانند نفخ یا گاز معده شکایت می‌کنند، آدامس جویدن ممکن است بهترین گزینه برای کمک به کاهش وزن نباشد. آدامس جویدن مکرر موجب ورود هوای بیشتر به دستگاه گوارش می‌شود.

آدامس به دلیل این که بیشتر مواقع در یک طرف دهان جویده می شود، می تواند به عدم توازن ماهیچه فک و حتی اختلال مفصل فک منجر شود که شرایط مزمن دردناکی است. هرگاه مجموعه ای از ماهیچه ها بشدت به کار گرفته شوند، پس از مدتی انقباض ماهیچه ها و درد ناشی از آن را به دنبال خواهند داشت. دردهایی مانند سردرد، گوش درد و دندان درد.

همراه جویدن آدامس مقدار زیادی نیز هوا بلعیده می شود که باعث تولید نفخ و دردهای شکمی می شود و حتی سندرم روده تحریک پذیر به وجود می آورد. همچنین هنگام جویدن آدامس به مغزتان علائمی مبنی بر ورود غذا ارسال می شود و آنزیم و اسیدهای معده شروع به ترشح می کنند، اما غذایی حقیقتا وجود ندارد که هضم شود و تولید اسید غیرضروری به معده تان صدمه می رساند و تولید نفخ می کند.

در شرایطی که آدامس‌های بدون قند، کالری کمی دارند، زمانی که موضوع سلامت روده مطرح می‌شود، شیرین‌کننده‌های مصنوعی موجود در بیشتر آن‌ها به مساله‌ای بحث‌برانگیز تبدیل می‌شوند.

بیشتر آدامس‌ها حاوی شیرین‌کننده‌های مصنوعی هستند که می‌توانند در میکروبیوم روده اختلال ایجاد کرده و احتمالا به افزایش سیگنال‌های گرسنگی و ذخیره چربی بیشتر منجر شود. اگر واقعا کاهش وزن خود را هدفگذاری کرده‌اید، آدامس جویدن به تنهایی تاثیر چشمگیری در بلندمدت بر وزن شما نخواهد داشت.

مضرات آدامس متخصص تغذیه لانولین چیست لاغری شکم فواید جویدن آدامس رژیم غذایی تناسب اندام راههای کاهش اشتها راههای تناسب اندام راز تناسب اندام خواص آدامس تناسب اندام بهترین متخصص تغذیه آدامس نعنایی

چه آدامسی بهتر است؟

اگر در پی گزینه‌ای معقول بین یا پس از وعده‌های غذایی هستید، آدامس نعناعی را انتخاب کنید. آدامس‌های نعناعی از خواص پاک‌کنندگی دهان و کاهش تمایل به مصرف غذا برخوردار هستند که می‌تواند به کاهش هوس‌های غذایی کمک کند.

آدام‌های بدون قند گزینه‌ی مناسبی هستند. آدامس‌های طبیعی که دارای کمترین میزان قند افزوده هستند نیز در بازار وجود دارند.

نکاتی جالب که درباره‌ آدامس‌ها باید بدانیم

۱. بخش اعظم آدامس متشکل از نوعی لاستیک به نام «بوتیل» بوده که در ساخت «توپ بسکتبال» نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۲. دانشمندان آدامس را بدهضم‌ترین خوردنی دنیا می‌دانند و کولونوسکوپی روده نشان داده که آدامس قورت داده شده حداقل یک هفته بعد می‌تواند از بدن دفع شود.

۳. استحکام آدامس باعث محبوبیتش شده، البته همین استحکام آدامس را به یک آلاینده‌ی زیستی تبدیل کرده است.

۴. یکی از پلیمر‌هایی که در ساخت آدامس استفاده می‌شود، پلیزوبیوتیلن است که:

  • از این ماده در صنعت، به‌عنوان روان‌کننده در موتور‌ها استفاده می‌کنند.
  • این پلیمر همان ماده‌ای است که بعد از نشت نفت، روی پرندگان دریایی می‌نشیند.

۵. آدامس معمولی قابل بازیافت و بازگشت به طبیعت نیست، چون از نوعی پلیمر ساخته می‌شود که در واقع پلاستیک مصنوعی است.

۶. آدامس در بدن ماهی‌هایی که آن‌ها را می‌بلعند، به مرور تولید نوعی سم می‌کنند. پلمیر موجود در آدامس، بعدا وارد چرخه غذایی ما می‌شود. پس لطفا آدامس خود را در طبیعت رها نکنید.

مضرات آدامس متخصص تغذیه لانولین چیست لاغری شکم فواید جویدن آدامس رژیم غذایی تناسب اندام راههای کاهش اشتها راههای تناسب اندام راز تناسب اندام خواص آدامس تناسب اندام بهترین متخصص تغذیه آدامس نعنایی

۷. اغلب سازندگان آدامس به منظور نرم کردن آدامس، در مواد آن از مومی به نام لانولین که از پشم گوسفند گرفته می شود، استفاده می کنند. این ماده در صابون و مواد آرایشی نیز به کاربرده می شود. اگرچه لانولین برای بدن و سلامتی ضرری ندارد، اما جویدن ماده ای از پشم چندان اشتها آور نیست.

منبع : برترین ها

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ