فواید بی نظیر گلابی برای سلامت قلب و دستگاه گوارش

0

گلابی از زمان‌های قدیم به دلیل طعم دل چسبش، طرفداران زیادی داشته است. با این حال، علاوه بر خوشمزگی این میوه، گلابی دارای خواص بی شماری است. شواهد متقن نشان داده است این میوه می‌تواند به کاهش وزن، بهبود هضم غذا، افزایش سلامت قلب و تنظیم فشار خون کمک کند همچنین گلابی یکی از بهترین منابع فیبر رژیمی و آنتی اکسیدان‌های مختلف است.

منابع غذایی ویتامین C فواید آنتی اکسیدان سلامت نیوز سلامت قلب دستگاه گوارش بدن انسان خواص میوه گلابی خواص گلابی برای قلب تنظیم فشار خون آنتی اکسیدان طبیعی آنتی اکسیدان

براساس اعلام مرکز اطلاعات غذایی آمریکا، یک گلابی متوسط دارای ۱۰۱ کالری انرژی، ۲۷ گرم کربوهیدرات، و ۵.۵ گرم فیبر است. این میوه سرشار از پتاسیم، ویتامین‌های K، C و ویتامین‌های خانواده B، فولات، فیبر رژیمی، مس، منگنز، و منیزیم است.

تحقیقات در سال ۲۰۱۵ نشان داد فنولیک موجود در پوست گلابی می‌تواند باعث ارتقای سلامت دستگاه گوارش شود همچنین مصرف این میوه می‌تواند روند رشد باکتری‌های مخرب در دستگاه گوارش را کُند کند.

پژوهشی دیگر در دانشگاه مینه سوتا نشان داد مصرف یک گلابی متوسط می‌تواند ۱۸ درصد نیاز روزانه بدن به فیبر را تامین کند. فیبر باعث تسهیل حرکت مواد غذایی در روده می‌شود و به طور همزمان از وقوع یبوست و اسهال جلوگیری می‌کند.

گلابی یکی از میوه‌های کم کالری است. تحقیقات آزمایشگاهی روی زنان ۳۰ تا ۵۰ ساله نشان داد مصرف گلابی به مدت ۱۰ هفته باعث کمک به کاهش وزن آن‌ها شده است. از این رو، افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند می‌توانند به گلابی به عنوان یکی از گزینه‌ها برای گنجاندن در رژیم غذایی خود فکر کنند.

منابع غذایی ویتامین C فواید آنتی اکسیدان سلامت نیوز سلامت قلب دستگاه گوارش بدن انسان خواص میوه گلابی خواص گلابی برای قلب تنظیم فشار خون آنتی اکسیدان طبیعی آنتی اکسیدان

همچنین تحقیقات دانشمندان آمریکایی نشان می‌دهد ویتامین C موجود در گلابی می‌تواند باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شود. این میوه سرشار از ویتامین C و آنتی اکسیدان‌های مختلف است که می‌تواند منجر به تحریک برای تولید بیشتر گلبول‌های سفید خون که مسئول مبارزه با عوامل بیماری زا هستند، شود.

تاثیر مثبت مصرف گلابی در از بین بردن علائم بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی، آنفلوآنزای فصلی و دیگر بیماری‌های ملایم تایید شده است.

یک تحقیق در سال ۲۰۱۹ نشان داد میان مصرف گلابی و کاهش بیماری‌های قلبی – عروقی و دیابت ارتباط مستقیمی وجود دارد. این میوه سرشار از پتاسیم است که به طور طبیعی باعث کاهش اثرگذاری سدیم و در نتیجه کاهش فشار خون می‌شود.

فشار خون به طور مستقیم در سکته قلبی و مغزی نقش دارد. تحقیقات دانشمندان سوئدی ارتباط معکوس میان مصرف سبزیجات و میوه‌ها با خطر وقوع سکته مغزی را نشان داده است.

خواص ضدالتهابی، از دیگر فواید مصرف گلابی است. می‌توانید گلابی را به صورت تازه  یا کنسرو شده مورد استفاده قرار دهید و علاوه بر لذت شیرینی یک میوه دلچسب، از خواص بی شمار آن برای بدن خود بهره‌مند شوید.

منبع: باشگاه خبرنگاران

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ