دلایل صدور قبوض نجومی برق چیست ؟

0
با افزایش قیمت برق مشترکان خانگی بار مالی قبوض در حالی با روشن نگاه داشتن لامپ‌های اضافی و سایر وسایل برقی در ساعات اوج مصرف به ۷۰ تا ۹۰ هزار تومان افزایش می‌یابد که هر کولر گازی به تنهایی ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومان هزینه مصرف برق مشترکان را افزایش می‌دهد.
 همزمان با گرم شدن هوا در اکثر استان های کشور متوسط مصرف برق هم به صورت چراغ خاموش در حال افزایش است به طوری که گزارش وزارت نیرو از افزایش اوج مصرف برق باری به بیش از ۳۲ هزار مگاوات و افزایش دو تا سه هزار مگاواتی مصرف این انرژی پاک حکایت دارد.
از این رو در کنار ساخت و توسعه نیروگاه های جدید و افزایش ظرفیت تولید برق، یکی از سیاست های در دست اجرای وزارت نیرو برای مدیریت مصرف برق تابستانی، کاهش مصرف برق توسط مشترکان خانگی، تجاری و دولتی است.
محاسبات نشان می دهد که در روزهای گرم سال جاری پیک مصرف برق کشور به حدود ۵۰ هزار مگاوات افزایش می یابد و در صورت ساخت و راه اندازی دوهزار مگاوات ظرفیت جدید بازهم مجموعه صنعت برق برای تابستان پیش روی با کسری حدود دوهزار مگاواتی دست و پنجه نرم می کند.
از سوی دیگر با توجه به افزایش ۲۴ درصدی قیمت برق مشترکان خانگی از اسفند ماه سال جاری یکی از سناریوهای در دستور کار برای مدیریت مصرف برق تابستانی کاهش مصرف برق توسط مشترکان خانگی به منظور پرداخت هزینه کمتری برای برق مصرفی است.
مطابق با تعرفه‌های جدید برق، متوسط قیمت برق در مناطق عادی از ۴۰ تومان آغاز و در نهایت به ۴۱۰ تومان ختم می شود که علاوه بر افزایش قانونی تعرفه های برق، به ازای مصرف هر کیلووات ساعت برق مشترکان خانگی باید معادل ۳۰ ریال عوارض مصرف برق به دولت پرداخت کنند.
علاوه بر این آن دسته از مشترکان خانگی که در ساعات پیک بار مصرف، برق کمتری مصرف کنند قطعا از تعرفه های تشویقی برخوردار می شوند و بهای برق آن دسته از مشترکان که در ساعات اوج بار افزایش یابد به صورت پلکانی جهش می یابد که این موضوع منجر به صدور قبوض نجومی برق مشترکان خانگی خواهد شد.
دلایل صدور قبوض نجومی برق
در شرایط فعلی متوسط مصرف برق مشترکان خانگی کشور بدون احتساب وسایل سرمایشی همچون کولرهای گازی، اسپیلت و کولرهای آبی به طور متوسط برای هر دوره بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ کیلووات ساعت است.
بر این اساس با احتساب تعرفه های جدید آن دسته از مشترکانی که به طور متوسط در هر دوره محاسبه صورتحساب حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلووات ساعت برق مصرف کنند با احتساب مالیات و آبونمان باید معادل ۲۵ هزار تومان تا ۳۸ هزار تومان هزینه مصرف برق پرداخت کنند.
در این بین در صورتی که مصرف برق مشترکان به ۳۱۰ تا ۴۰۰ کیلووات ساعت افزایش یابد هزینه مصرف برق این دسته از مشترکان خانگی به ۷۰ تا بیش از ۹۰ هزار تومان افزایش می یابد.
یکی از مهمترین راهکارهای دولت برای کاهش هزینه مصرف برق به مشترکان استفاده کمتر از لوازم برقی در ساعات پیک مصرف برق کشور است به طوری‌که کل مصرف برق در ساعات اوج بار در هر دوره در عدد ۴۰ تومان ضرب و از صورتحساب مشترکان خانگی کسر خواهد شد.
نقش لامپ اضافی در افزایش بار مالی قبوض
یکی از سیاست‌های کلان دولت برای صرفه جویی در مصرف انرژی در سال های گذشته تاکنون شعار ” لامپ اضافی خاموش” بوده است و به نظر می رسد در سال ۹۳ هم دولت و هم مشترکان خانگی بیش از سال های گذشته تلاش برای تحقق این طرح صرفه‌جویی در مصرف دارند.
بر اساس محاسبات انجام گرفته در صورتی که هر مشترک خانگی روزانه یک لامپ ۱۸ واتی را خاموش نگه دارد با توجه به تعداد ۳۰ میلیون مترک برق در سطح کشور به طور متوسط حدود ۵۵۰ مگاوات در مصرف برق ایران صرفه جویی خواهد شد.
به عبارت دیگر با خاموش شدن یک لامپ ۱۸ واتی توسط مشترکان دیگر نیازی به ساخت یک نیروگاه با ظرفیت ۷۰۰ مگاوات برای تولید تزریق حدود ۵۵۰ مگاوات برق به شبکه سراسری نیست و معادل یک میلایرد دلار صرفه‌جویی اقتصادی برای کشور و دولت ایجاد می کند.
خاموش کردن لامپ‌های اضافی هم در کاهش بار مالی قبوض برق به شدت تاثیر گذار است به طوری‌که چنانچه یک مشترک خانگی در ساعات پیک مصرف یک لامپ ۱۸ تا ۲۰ واتی را به مدت پنج ساعت خاموش نگه دارد ماهانه سه کیلووات مصرف خود را کاهش می‌دهد که منجر به کاهش ۶۰۰ تا ۷۰۰ تومانی بار مالی قبوض (با احتساب تعرفه‌های تشویقی) خواهد شد.
میزان مصرف برق لوازم خانگی مشترکان در ۳۱ روز معادل ۳۵۰ تا ۴۰۰ کیلووات
نام وسلیه خانگی متوسط میزان مصرف روزانه میزان مصرف ماهانه (۳۱ روز)  هزینه بدون احتساب مصرف در ساعات پر باری
 تلویزیون  ۱۰ ساعت  ۴۵ تا ۵۰ کیلووات معادل ۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ تومان
 لباسشوئی  ۱۰ دقیقه  ۷ تا ۱۰ کیلووات معادل ۹۰۰ تا ۱۱۰۰ تومان
 جاروبرقی  ۱۰ دقیقه  ۷ تا ۸ کیلووات معادل ۱۰۰۰ تومان
 کامپیوتر  ۳ ساعت  ۱۸ تا ۲۲ کیلوات معادل ۲۵۰۰ تومان
 سشوار  ۱۰ دقیقه  ۳.۵ تا ۵ کیلووات معادل ۶۰۰ تومان
 یخچال و فریزر معمولی  ۲۴ ساعت  ۱۴۰ تا ۱۵۰ کیلووات معادل ۱۴ تا ۱۷ هزار تومان
 ماکریویو  ۲۰ دقیقه  ۹ تا ۹.۵ کیلووات معادل ۱۰۰۰ تومان
 لامپ کم مصرف (۵ رشته ۲۰ وات)  ۸ ساعت  ۳۰ تا ۳۵ کیلووات معادل ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ تومان
 سایر لوازم خانگی   –  ۱۰۰ تا ۱۲۰ کیلووات معادل ۱۰ تا ۱۴۵۰۰ تومان
دام ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومانی کولرهای گازی
مطابق با برررسی های انجام گرفته در سطح وزارت نیرو در صورتی که کولر آبی به طور متوسط روزانه ۱۲ ساعت روشن شود به طور متوسط ماهانه ۳۵۰۰ کیلووات ساعت مصرف برق مشترکان خانگی را افزایش می دهد.
این در حالی است که اگر مشترکی یک کولر گازی و یا اسپیلت کم مصرف با رتبه انرژی A را روزانه ۱۲ ساعت روشن نگه دارد به طور متوسط ماهانه ۸۵۰ تا ۹۰۰ کیلووات ساعت برق مصرف می کند.
بر اساس تعرفه مصرف برق مناطق عادی، روشن کردن یک کولر آب یو کولر گازی به طور متوسط هر یک به تنهایی به ترتیب ۱۴۰ و ۳۵۰ هزار تومانی بار مالی قبوض برق را به همراه دارد.
از این رو در صورتی مشترکی در کنار لوازم خانگی خود در فصل تابستان از اسپیلت و یا کولرهای گازی استفاده کند به طور میانگین در هر دوره ۱۰۰۰ تا ۱۱۰۰ کیلووات ساعت برق مصرف می‌کند و به عبارت دیگر باید در هر دوره بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومان هزینه برای مصرف برق پرداخت کند.
مهر
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ