دلایلی که باید مواد غذایی را بخار پز کنید

0

امروزه بخارپز کردن به عنوان یکی از روش‌های پرطرفدار در تهیه وعده‌های غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. دلیل اصلی شهرت این روش این است که روشی بسیار ساده است و در عین حال، خواص مواد غذایی در این روش از بین نمی‌رود.

فارغ از اینکه غذای بخار پز مورد علاقه شما باشد و یا نباشد، متخصصان تغذیه می‌گویند پخت و پز وعده‌های غذایی به این روش دارای فواید بی شماری است. از مهمترین فواید این روش می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

مواد غذایی بخارپز متخصص تغذیه فواید غذاهای بخارپز غذاهای بخارپز گیاهی سلامت نیوز رژیم غذایی خواص مواد غذایی سالم بهترین متخصص تغذیه بهترین رژیم غذایی

۱- سالم‌تر است

یکی از اصلی‌ترین دلیلی که بسیاری از مردم بر بخار پز کردن مواد غذایی تاکید دارند، سالم‌تر بودن این روش نسبت به روش‌های پخت و پز دیگر (مانند سرخ کردن در روغن) است. تحقیقات متعدد نشان داده است زمانی که از روش‌هایی مانند سرخ کردن، آب پز کردن، و یا کباب کردن مواد غذایی استفاده می‌شود حجم قابل توجهی مواد مغذی از بین می‌رود.

همچنین زمانی که شما از روش بخارپز برای تهیه غذا استفاده می‌کنید دیگر نیازی به استفاده از روغن‌های مضر و یا افزودنی‌های دیگر در طول فرآیند پخت و پز نیستید.

 

۲- سادگی پخت

بخار پز کردن ساده‌ترین روش پخت و پز محسوب می‌شود که دیگر نیازی نیست فرد به طور پیوسته بر فرآیند پخت نظارت کند. در روش‌های دیگر، فرد به طور پیوسته درگیر فرآیند پخت است و زمان بیشتری از وی گرفته می‌شود.

مواد غذایی بخارپز متخصص تغذیه فواید غذاهای بخارپز غذاهای بخارپز گیاهی سلامت نیوز رژیم غذایی خواص مواد غذایی سالم بهترین متخصص تغذیه بهترین رژیم غذایی

۳- مواد غذایی آبدار می‌مانند

یکی از مضرات روش‌های دیگر پخت و پز این است که درجه حرارت بالا باعث از بین رفتن تمامی آب‌های موجود در گوشت و سبزیجات می‌شود. این در حالی است که در روش بخارپز، مواد غذایی بخشی از آب خود را حفظ می‌کنند و همین امر مانع از بین رفتن مواد مغذی آن می‌شود.

با این حال، مواد غذایی بخارپز شده دستکم از سوی برخی از افراد خوشایند محسوب نمی‌شود. یکی از موارد مخالفت این افراد این است که تهیه وعده‌های غذایی با روش‌های دیگر مزه بهتری به مواد غذایی می‌دهد، اما مزه غذا‌های بخار پز شده به میزان کافی دلچسب نیست.

به عنوان نکته پایانی، در زمان پخت و پز مواد غذایی به روش بخارپز باید بسیار دقت کنید، زیرا بخار آب بسیار داغ بوده و می‌تواند به راحتی به شما آسیب برساند.

منبع : باشگاه خبرنگاران

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ