هیجانی شدن سهامداران در چت روم ها

0

بسیاری از سهامداران و فعالان بازار سرمایه در حالی طی سالهای گذشته همواره نظرات و تحلیل های بنیادی و تکنیکال خود در خصوص روند آتی شاخص کل و قیمت سهام شرکت های بورسی را در سایت های طراحی شده با عنوان تالار گفتمان مطرح و تبادل نظر می کردند که این امر موجب به اشتراک گذاشتن نظرات و تحلیل های کارشناسی میان اعضای تالار گفتمان می شد و اغلب فعالان بازار سرمایه نیز در بحث ها و گفت و گو های این بخش مشارکت می کردند، به طوری ای که این تالار های گفتگو مورد اقبال همگان قرار گرفته بود ، اما با قطع و فیلتر شدن برخی سایتهای این چنینی و همراه با آن عرضه گسترده نرم افزار های جدید چت در گوشی های تلفن همراه، به تدریج سایت های تالار گفتمان از رده خارج شد و جای خود را به نرم افزار های جدید چت داد.

 نرم افزار های جدید چت از جمله وایبر و وی چت و تلگرام و … در حالی مورد استقبال کاربران آنها قرار گرفت که به دلیل نحوه طراحی این نرم افزار ها، سرعت انتقال اطلاعات و نظرات بسیار بالا است ، به گونه ای که به طور همزمان تمامی اعضای یک گروه می توانند از جدید ترین تحلیل ها، اخبار و شایعات مطلع شوند.

اما در این گفت و گو ها که اغلب مدیران شرکت های سرمایه گذاری ، کارگزاران ، مدیران صندوق های سرمایه گذاری و سهامداران حقیقی با سرمایه های بالا و به عبارت بهتر اشخاص موثر در روند معاملات حضور داشته و مشارکت می کنند ، نکته قابل تأملی وجود دارد.

از یک سو اغلب مشاهده می شود که مباحثی در خصوص خطوط مقاومت و حمایت شاخص کل در قالب اعداد و ارقام و نیز ارایه تحلیل های تکنیکال به جای تحلیل های بنیادی در خصوص ارزندگی سهام شرکت های بورسی مطرح می شود ، حال آنکه انتظار می رود تبادل نظر ها به منظور اثر گذاری کار آمد آن بر روند بازار عمدتاً در قالب تحلیل های بنیادی و نظرات کارشناسی شده باشد.

البته توجه به این نکته ضروری است که ارایه تحلیل بنیادی نسبت به تکنیکال نیازمند مدت زمان بیشتر و انجام تحقیقات و مطالعات کارشناسی است و شاید همین امر موجب شده که بیشترین نظرات در قالب تحلیل های تکنیکالی ارائه شوند.

از سوی دیگر مشاهده می شود که بیشترین اظهار نظر ها پیرامون سهام شرکتهای شاخص ساز و دارای بیشترین حجم معاملات روزانه است که به موجب به اشترک گذاشتن لحظه ای و همزمان نظرات میان کاربران مختلف در یک گروه ، به طور واضح دیده می شود که روند معاملات یک نماد در طول یک روز معاملاتی بر اساس تحلیل ها و نظرات ارائه شده چگونه با افت و خیز همراه می شود.

این امر در شرایط کنونی بازار سرمایه که حجم معاملات آن نسبت به ماه های اخیر کاهش یافته به سهولت قابل مشاهده است و شاید اگر شرایطی همچون نیمه اول سال جاری در روند معاملات حاکم بود دیگر شاهد شکل گیری این روند نبودیم.

به طور مثال می توان به روند مثبت روز گذشته بورس اشاره کرد،دیروز در حالی سهامداران شاهد افزایش ارزش سهام شرکت های بورسی بودند و بارقه های امید جهت ایجاد رونق در بورس میان آنها ایجاد شده بود که در گفت و گو های انجام شده از طریق نرم افزار های چت از موقتی بودن این روند، افت مجدد شاخص و نیز کاهش دوباره قیمت سهام شرکت های بورسی طی روزهای آتی در میان بود.

بر همین اساس ، علاوه بر همه دلایلی که از سوی کارشناسان بازار سرمایه به عنوان عوامل تشدید روند نزولی بورس مطرح می شود ، می توان اظهار نظر های کاربران نرم افزار های چت را نیز به آنها اضافه کرد ، افرادی که همان طور که بدان اشاره شد از سهامداران و افراد موثر در شکل گیری روند معاملات در بورس هستند و با طرح تحلیل های تکنیکال در گروه های مختلف، جو روانی را در روند معاملات سهام مد نظر خود تشدید می کنند.

چرا که سهامداران بورسی همواره نسبت به جهت گیری روند معاملات سهم های مطرح بورسی یا به عبارت بهتر لیدر بورس توجه ویژه ای نشان می دهند و در هنگام دریافت نظرات و تحلیل های نه چندان کارشناسی شده در مورد یک سهم موثر در روند شاخص و سپس مشاهده همان نتایج چیز پیش بینی شده در روند معاملات همان سهم ، درست به همان شکل بر آورد شده عمل می کنند و روند معاملات سایر گروه ها را نیز تحت تأثیر قرار می دهند ، در این زمان است که همان افراد عضو این گروه اقدام به خرید یا فروش سهام موجود در پرتفوی بورسی کمی زود تر از موعد برآورد شده و با اندکی تفاوت با قیمت پیش بینی شده می کند و بقیه کاربران نیز همان طور رفتار می کنند.

بر اساس این گزارش، با توجه به تمامی مطالب عنوان شده می توان گفت این رفتار ما سهامداران و مشارکت کنندگان در نرم افزارهای گفت و گو گروه های بورسی است که در این اوضاع نامناسب بورس مزید برعلت شده ، به طوریکه این رفتار در کنار همه دلایل موجود موجب تداوم روند نزولی شده است.
 از این رو بهتر است به جای اتکا بر نظرات کارشناسی نشده و نیز بررسی صرف تحلیل های تکنیکال، اندکی نیز به ارزندگی سهام شرکت ها توجه نماییم و تحلیل بنیادی را بیشتر سرلوحه سرمایه گذاری خود در بورس قرار دهیم تا بار دیگر شاهد افزایش ارزش سهام شرکتهای بورسی ، صعود شاخص کل و کسب بازدهی مناسب از سرمایه گذاری در بورس باشیم.
منبع : بورس نیوز
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ