دو دلیل مهم برای برگشت روند بورس / بهترین زمان برای خرید سهام فرا رسید!

0
در کنار افزایش بهای بنزین و اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها، اگر پول های سرگردان به سمت سایر بازارها از جمله ارز و دلار جاری شود، تورم به صورتی لجام گسیخته بالا می رود که این برخلاف سیاست های ضد تورمی دولت است. افزون بر اینکه خبر تصویب تزریق پنج هزار میلیارد تومان نقدینگی به بورس برای حمایت از آن، نشان دهنده این موضوع است که دولت می خواهد از خروج بیشتر پول از بورس ممانعت به عمل آورد.
شکست دو خط روند در مسیر حرکتی شاخص کل از دی ماه جاری تاکنون تا جایی ادامه یافته که هم اکنون این نماگر به سومین خط روند پیش رو رسیده و اندکی با آن فاصله دارد. از این رو گرچه تا محدوده ۷۲ هزار و ۵۰۰ واحدی افت شاخص امکان پذیر است، اما در مجموع بازار سهام در وضعیتی قرار گرفته که می توان به آینده آن و برگشت روند نزولی خوش بین بود.

بهترین زمان خرید سهام فرا رسیده است!

مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری پارند با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز اظهار داشت: طبق نظر حرفه ای ترین افراد فعال در بورس های دنیا، بهترین زمان خرید سهام هنگامی است که قیمت ها به شدت افت کرده و به تعبیری سطح دریای بورس مملو از خون باشد. الان نیز به نظر می رسد چنین شرایطی در بازار سهام ایران ایجاد شده و بسیاری از سهام هم اکنون زیر ارزش ذاتی خود قرار گرفته اند و با نسبت پی بر ای پایینی معامله می شوند.

دو دلیل مهم برای برگشت روند بورس

علی دهدشتی نژاد با تأکید بر توانایی بورس برای برگشت به مدار مثبت گفت: دلیل اینکه می توان تغییر جهت بازار را برآورد کرد، در این است که در وهله اول اخبار منفی بنیادی خاصی در میان نبوده که بتواند تأثیر منفی قابل توجهی بر سودآوری شرکت ها اعمال کند و در وهله دوم دولت بیش از این در مقابل افت قیمت ها در بورس ساکت نمی ماند.

اقدامی برای ممانعت از خروج بیشتر نقدینگی از بورس

وی ادامه داد: گرچه طی چند ماه اخیر بخشی از سرمایه ها در بازار ذوب شد و بخشی نیز تحت تأثیر فضای روانی حاکم بر بورس از بازار خارج شده، اما در صورت نزول شاخص کل به زیر محدوده ۷۲ هزار واحدی، روند خروج نقدینگی از بورس تشدید شده و در مقابل قیمت ها در سایر بازارهای کاذب از جمله ارز، طلا و مسکن بالا می رود. اتفاقاتی که دولت چندان خواهان آن نیست. زیرا در کنار افزایش بهای بنزین و اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها، اگر پول های سرگردان به سمت سایر بازارها از جمله ارز و دلار جاری شود، تورم به صورتی لجام گسیخته بالا می رود که این برخلاف سیاست های ضد تورمی دولت است. افزون بر اینکه خبر تصویب تزریق پنج هزار میلیارد تومان نقدینگی به بورس برای حمایت از آن، نشان دهنده این موضوع است که دولت می خواهد از خروج بیشتر پول از بورس ممانعت به عمل آورد.

زیر سلطه فضای روانی

وی مشکل کنونی بازار را فضای روانی حاکم بر بورس دانست که هم اکنون زمام تمام امور را به دست گرفته است.

این کارشناس بازار سرمایه در تشریح این امر گفت: در زمان افت قیمت ها؛ دو اتفاق محتمل است، شروع روند اصلاحی و یا تداوم ریزش فراتر از اصلاح قیمت ها اما اصلی ترین سوال تشخیص همین امر است و پاسخ آن زمانی مشخص می شود که بتوان دلیل آن را یافت. گرچه روند اخیر یک اصلاح قیمتی به دلیل بالا رفتن قیمت بسیاری از سهام نسبت به ارزش ذاتی آنها بود، اما پس از آن با خروج بخشی از سرمایه ها از بورس، ترس سرمایه گذاران را فرا گرفت و فعالان غیر حرفه ای بازار به دلیل انتشار اخبار ضد و نقیص و مبهم، دچار تردید و سردرگمی شدند. حرفه ای ها نیز به دلیل عدم برخورداری از دید شفاف از چشم انداز آتی اقدامی نکردند. از این رو فضای روانی ناشی از ترس حاکم بر روند معاملات منطق بورس را تحت تأثیر خود قرار داد تا قیمت ها بیش از حد اصلاح لازم افت کند.

چرخه های ادواری بورس چه می گویند؟

دهدشتی نژاد تأکید کرد: با وجود تمامی این شرایط، هرچه به فصل مجامع نزدیک تر شویم، روند بورس بیشتر به سمت مثبت متمایل خواهد شد. البته در بررسی چرخه های ادواری بورس این نتیجه حاصل شده که در ایران روند حرکتی قیمت سهام در دوره های چهار ساله رشد می کند که آخرین موج افزایشی آن از شهریور ماه سال ۸۹ آغاز شده و شروع دوره بعدی رشد در بورس از شهریور ماه امسال پیش بینی می شود.

فضای روانی، قدرتمندتر از پول حقوقی ها

وی پیرامون علت تشدید رفتارهای هیجانی و حاکمیت فضای روانی در بورس اظهار داشت: طی دو سال اخیر با توجه به مطلوب بودن شرایط بورس برای سرمایه گذاری، افراد غیر حرفه ای جدیدی وارد بازار شدند و به همین دلیل میزان تأثیرگذاری حاکمیت جو روانی بر روند تصمیم گیری شدت یافته؛ بطوریکه می توان گفت میزان قدرت این رفتارها و فضای روانی موجود بر قدرت حقوقی ها نیز پیشی گرفته است. از این رو وقایع و اتفاقات سنتی بازار در حال تغییر بوده و می توان از این نکته به عنوان امری مثبت یاد کرد و امیدوار بود تا این رویه نسبت به عرضه های اولیه سهام نیز تغییر کند. زیرا این امر در بازار باب شده که خرید سهام در عرضه های اولیه همواره و به هر قیمتی منطقی است. حال آنکه در برخی موارد قیمت های عرضه بیش از ارزش ذاتی آن سهم است.

بازگشت اعتماد سرمایه گذاران با تداوم روند مثبت اخیر

دهدشتی نژاد در خاتمه سخنان خود از برگشت اعتماد سرمایه گذاران به بورس در صورت تداوم روند مثبت چند روزه و با حمایت صحیح مسئولان سخن گفت و تأکید کرد: سرمایه گذارانی که در ماه های پایانی سال اخیر و در اوج قیمت ها اقدام به خرید سهم کردند، به شرط برخورداری سهام از بنیاد قوی از فروش آن در شرایط کنونی امتناع کنند. زیرا با داشتن نگاه بلندمدت در سهام پرپتانسیل، به طور قطع می توان بازدهی مناسبی را در بورس کسب کرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ