کریم شیره‌ای، معروف‌ترین معتاد به «شیره» دربار ناصرالدین شاه + عکس

0

کریم شیره‌ای دلقک مشهور دربار ناصرالدین شاه قاجار بود. از رعایت ادب به شاه و مقربان درگاه و شاهزادگان معاف بود و اجازه داشت هر موقع، در هر کجا، نسبت به هر کس، هرچه دلش می‌خواهد بگوید.

 در زمان خفقان سیاسی ناصرالدین شاه، کریم شیره‌ای با ایهام و کنایه و با شدیدترین عبارات و الفاظ طنزآمیز از سفرهای شاه قاجار که در آن زمان هزینه‌های زیادی را درپی داشت  انتقاد می‌کرد و باعث شادی شاهزادگان و درباریان و شخص شاه می‌شد. محبوبیتش نزد شاه باعث شد که زمانی که وی مُرد سه روز عزای عمومی اعلام شود.

ناصرالدین شاه کریم شیره‌ای کریم پشه عکس قدیمی زن ناصرالدین شاه دربار ناصرالدین شاه ایران قدیمکریم شیره‌ای (سمت راست) و عباس‌گُنده، در نمایش بقال بازی در سال ۱۲۸۰

کریم احتمالاً بین سنین ۱۸ و ۲۰ وارد تهران شده‌است. او در اصفهان زندگی می‌کرده‌است و همه او را با نام کریم پشه می‌شناختند.وی معروف‌ترین معتاد به شیره در دربار ناصرالدین شاه بوده‌است.

یکی از متن‌های به جای مانده از بقال‌بازی، تئاتر کریم شیره‌ای است که نسخه‌ای از آن در کتابخانه ملی تبریز موجوداست. کریم شیره‌ای انتقادهای بسیار تندی از شاه و درباریان می‌کرد از جمله، لقب‌های درباریان را به‌شدت و با کلمات زشت مسخره می‌کرد.

ناصرالدین شاه کریم شیره‌ای کریم پشه عکس قدیمی زن ناصرالدین شاه دربار ناصرالدین شاه ایران قدیم

گروه تئاتر کریم شیره‌ای (نشسته در مرکز)

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ