فرمول نرخ اجاره مسکن در بالاشهر

0

بر اساس آمار رسمی مرکز آمار ایران متوسط مبلغ اجاره ماهانه به علاوه سه درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران در پاییز سال گذشته ۱۵ هزار و ۸۹۶ تومان بود که نسبت به فصل قبل از آن (تابستان) ۵.۹ و نسبت به فصل قبل مشابه سال قبل (پاییز ۹۰) ۳۳.۵ درصد رشد داشته است.

بر اساس همین آمار در میان مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط اجاره‌بهای ماهانه بابت اجاره یک متر مربع ۲۲ هزراو ۶۰۸ تومان در منطقه یک و کمترین آن ۷ هزار و ۸۲۴ تومان در منطقه ۱۹ بوده است.

این در حالی است که افزایش نرخ تورم در نیمه دوم سال گذشته و تداوم آن در سال‌جاری باعث شده تا بازار مسکن به سمت متری شدن اجاره‌بها حرکت کند.
به گفته رئیس اتحادیه کشوری مشاوران املاک، در سال‌های گذشته ۱۵ تا ۲۰ درصد ارزش ملک به‌عنوان رهن یک آپارتمان در نظر گرفته می‌شد اما در حال حاضر این فرمول تغییر کرده و مبنای تعیین میزان اجاره‌بها متری شده است.

مصطفی قلی‌خسروی افزود: هم‌اکنون میزان رهن یک واحد مسکونی که اجاره‌بهای را بر اساس آن تعیین می‌کنند از متری ۴۰۰ تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان در مناطق ۲۲ گانه تهران در نوسان است، به‌عنوان مثال رهن یک آپارتمان ۵۰ متری در محدوده میدان راه‌آهن بر اساس فرمول جدید (هر متر مربع حدود ۷۰۰ هزار تومان) ۳۵ میلیون تومان است، در حالی سال گذشته میزان رهن این آپارتمان حداکثر ۲۰ میلیون تومان بود.

بر اساس فرمول جدید محاسبه اجاره‌بها یک واحد آپارتمان ۵۰ متری در مناطق شمالی تهران (با احتساب هر متر مربع یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان) ۶۰ میلیون تومان است، یعنی اجاره ماهانه این آپارتمان یک میلیون ۸۰۰ هزار تومان برای مستاجر آن هزینه دارد.

به عبارت دیگر اجاره هر متر مربع از آپارتمان مذکور ۳۶ هزار تومان است و این رقم در مقایسه با آمار مرکز آمار ایران حاکی از رشد ۶۳ درصدی نرخ اجاره‌بها دارد.

از سوی دیگر کمترین اجاره‌بهای ماهانه بابت اجاره یک متر مربع به ۱۲ هزار تومان افزایش یافته است، این رقم نیز حاکی از رشد ۵۳ درصدی نرخ اجاره‌بهای هر متر مربع واحد مسکونی در مناطق جنوبی تهران در مقایسه با آمار ارائه شده توسط مرکز آمار ایران است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ