زیان سنگین سهامداران ۲۵ صنعت در بورس تهران

0

تازه‌ترین آمار‌ها نشان می‌دهد از مجموع ۳۹ صنعت حاضر دربورس تهران سهامداران ۲۵ صنعت با زیان سنگین مواجهند. این در حالی است که مدتی است سهام خودروساز‌ها و شرکت مخابرات در جریان رکود بورس در حال صعود است.

به گزارش همشهری، ۱۵ دی‌ماه سال گذشته شاخص کل بورس تهران رکورد جدیدی ثبت کرد و به ۸۹هزارو ۵۰۰واحد رسید تا آن تاریخ بازده سالانه بورس به ۱۲۷درصد رسیده بود اما روند نزولی بورس از این تاریخ آغاز شد و روزبه‌روز بیشتر کاهش یافت. با محاسبه میزان نزول شاخص از این تاریخ سهامداران بورس تهران از ۱۵دی‌ماه تاکنون به‌طور میانگین ۱۶درصد زیان کرده‌اند این در حالی است که سهامداران برخی صنایع با نزول بسیار سنگین تری مواجه شده‌اند.

نزول ارزش سهام شرکت‌ها و صنایع بورس روی عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز اثر گذاشته است؛ به‌طوری که صندوق‌های سرمایه‌گذاری در این مدت تحت تاثیر نزول شاخص بورس به‌طور میانگین ۹۰درصد زیان کرده‌اند. اطلاعات آماری بورس تهران نشان می‌دهد از مجموع ۳۹صنعت طبقه بندی شده در بورس تهران ارزش سهام ۲۵صنعت با کاهش مواجه شده است.

در این دسته بندی سهامداران ۱۰صنعت مانند گروه استخراج نفت، مبلمان، فنی مهندسی، محصولات چوبی، انتشار و چاپ، ابزار پزشکی، انبوه‌سازی‌، فرآورده‌های نفتی و واسطه گری‌های مالی به‌طور میانگین ۱۰تا ۳۸درصد زیان کردند. این اطلاعات نشان می‌دهد سهامداران شرکت‌های سرمایه‌گذاری و گروه واسطه گری‌های مالی از ابتدای سال تاکنون به‌طور میانگین ۱۰درصد زیان کرده‌اند. بانک‌ها و نهاد‌های مالی نیز با نزول ۱۰درصدی سهامشان روبه‌رو بوده‌اند. گروه محصولات فلزی و فرآورده‌های نفتی هم که ازجمله صنایع مهم بورس هستند شرایط مشابهی دارندو سهامداران این شرکت‌ها به‌طور میانگین ۱۰درصد زیان کرده‌اند. سهامداران شرکت‌های بیمه نیز از ابتدای سال تا‌کنون با ۸.۵درصد زیان مواجه شده‌اند.

نکته جالب توجه رشد بازده برخی صنایع ازجمله خودرو سازان و مخابرات است. سهامداران این دو صنعت از ابتدای سال تاکنون به‌ترتیب ۲۷و ۱۳درصد سودکرده‌اند. برخی گروه‌های دیگر مانند شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی و کانه‌های فلزی با محاسبه میزان افزایش سرمایه‌هایی که شرکت‌های این دو گروه انجام داده‌اند تا حدی رشد کرده‌اند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ