پیش بینی زمان رشد بازار سرمایه

0
به نظر می رسد روند بازار سرمایه تا مرداد ماه سال جاری در محدوده ۷۴ الی ۷۷ هزار واحد نوسان داشته باشد و پس از مرداد ماه، شاهد آغاز روند صعودی شاخص کل بورس باشیم.

علیشاهی، مدیر سبدگردانی کارگزاری آراد ایرانیان در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز با بیان مطلب فوق اظهار داشت: مؤثرترین عاملی که می تواند بر وضعیت بازار سرمایه تأثیرگذار باشد، حجم نقدینگی موجود در بازار می باشد. شایان ذکر است که وضعیت بازار سرمایه با توجه به سیاست های انقباضی دولت در راستای کنترل تورم در همین موقعیت باقی خواهد ماند.

علیشاهی تصریح کرد: برخی اتفاقات وجود دارد که می تواند حجم پول در بازار سرمایه را تغییر دهد. از جمله این موارد، می توان به زمانی اشاره کرد که تقاضا برای ریال افزایش می یابد که این مسئله در برخی موارد باعث خروج نقدینگی از بازار سرمایه می شود.

وی افزود: در همین راستا می توان به حالتی اشاره کرد که بدهکاران بزرگ بانکی با فروش برگه سهام خود در بازار سرمایه سعی در تسویه بدهی های خود می کنند بنابراین در این حالت تقاضا برای ریال به جهت تسویه بدهی بانکی بدهکاران افزایش می یابد. همچنین برخی شرکت های غیر بورسی که پروژه های عظیمی دارند، جهت راه اندازی پروژه های مذکور نیاز به نقدینگی دارند و بنابراین حجم بالای نقدینگی به جهت راه اندازی پروژه ها، به این شرکت ها تزریق می گردد.

مدیر سبدگردانی کارگزاری آراد ایرانیان عنوان کرد: به نظر بنده وضعیت بازار سرمایه تا زمانیکه دغدغه دولت از جهت تورم از بین نرود و نرخ تورم به یک وضعیت ثباتی نرسد، به همین حالت باقی خواهد ماند زیرا حجم پول، تعیین کننده اصلی روند بازار سرمایه می باشد بطوریکه حتی وجود اخبار مثبت در شرایط کنونی نیز بر وضعیت بازار تأثیر محسوسی نخواهد گذاشت.

علیشاهی بیان کرد: شایان ذکر است که نتیجه مذاکرات تنها جنبه سیاسی ندارد بلکه به دلیل تأثیر مثبتی که در تزریق نقدینگی به بازار خواهد گذاشت، می تواند باعث رشد بازار سرمایه گردد.

مدیر سبدگردانی کارگزاری آراد ایرانیان گفت: پیش بینی می شود که روند بازار سرمایه از مرداد ماه وارد کانال صعودی گردد اگرچه تا مرداد ماه حتی در صورت وجود اخبار مثبت هسته ای مثبت و سایر اخبار مثبت در خصوص پوشش بودجه شرکت های بورس، شاهد نوسان شاخص کل بورس در محدوده ۷۴ تا ۷۷ هزار واحدی خواهیم بود. به نظر می رسد پس از اولویت اول دولت که کنترل تورم می باشد، سیاست بعدی دولت که در مرحله بعدی به آن پرداخته شود، نرخ بیکاری می باشد بنابراین می توان با کاهش نرخ بیکاری که منجر به تزریق پول به بازار می گردد، به رشد بازار سرمایه امیدوار بود.

وی در خاتمه افزود: صنایع برتر که در سال جاری می توانند بازدهی بیشتری به همراه داشته باشند، بسته به اخبار مثبت ناشی از گزارشات ۳ و ۶ ماهه شرکت ها مشخص می شوند اما به نظر می رسد صنعت خودرو نسبت به سایر صنایع در سال جاری بتواند با رشد همراه باشد دلیل این امر این است که صنعت خودرو با توجه به زیانده بودن آن در سال های اخیر، هم اکنون با توجه به شرایط پیشرو پتانسیل مطلوبی جهت رشد داردعلاوه بر این به دلیل حمایت دولت، حجم نقدینگی بالایی به این صنعت تزریق می گردد. همچنین صنعت پتروشیمی و پالایشگاهی ها نیز به دلیل طرح های توسعه متعدد و آثار مثبت ناشی از رفع تحریم ها و ارزآوری مطلوبی که ایجاد می کنند، می توانند بازدهی مطلوبی طی سال جاری داشته باشند. صنعت بانکداری نیز به دلیل رفع تحریم ها و گردش بالای مالی با چشم انداز روشنی همراه هستند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ