رکورد فروش در بزرگترین تولیدکننده قیر خاورمیانه

0

رکورد شاخص های اقتصادی مدنظر شرکت نفت پاسارگاد آینده روشنی را به سهامداران بزرگترین تولیدکننده قیر خاورمیانه نوید می دهد.

مهندس حسین یزدانی، معاون بازرگانی شرکت نفت پاسارگاد با بیان مطلب فوق افزود: علی رغم محدودیت های موجود و با گذشت تنها ۶ ماه از حضور تیم مدیریتی جدید، این شرکت توانسته است تمامی شاخص های اقتصادی شرکت را بهبود ببخشد و هم اکنون به عنوان برترین شرکت هلدینگ نفت، گاز، پتروشیمی تامین (هلدینگ تحت شستا) فعالیت داشته باشد.

وی با اشاره به قراردادهای بلندمدت منعقد شده، گفت: نفت پاسارگاد هم اکنون با عقد قراردادهای بلندمدت با وزارت راه و شهرسازی و همچنین شهرداری‌ها توانسته است بازار با ثباتی در داخل برای خود ایجاد نماید به نحوی که تنها در ۲ قرارداد خود تا ۶۰۰ هزار تن تعهد فروش دارد. همچنین شهرداری‌ها نیز با توجه به تسهیلات ویژه ای که در اختیارشان قرار گرفته است تمایل زیادی به عقد قرارداد نشان می دهند که در کنار مشتریان داخلی دیگر که با تغییر ساختار فروش این شرکت روز به بروز به تعداد آنها نیز افزوده می شود، پاسارگاد را در شرایط مطلوبی قرار داده است که شکستن رکورد فروش ۵۰۰ هزار تن در سه ماهه اول از نتایج آن بوده است.

مهندس یزدانی در خصوص صادرات نیز گفت: بازار صادراتی نیز از نظر دور نمانده است، ایجاد تنوع در ترم های تحویل و برنامه ریزی مناسب برای این بازار به مدد گشایش های صورت گرفته در حوزه دیپلماسی امکان واریز وجه مشتریان به صورت دلاری را فراهم آورده است که این مسأله گام‌های این شرکت را در افزایش فروش و تنوع مشتریان صادراتی شکل داده است. البته نباید سیاست‌های مهندس دلاویز، مدیرعامل نفت پاسارگاد در افزایش و تنوع مشتریان را از نظر دور داشت که این امر، ضمن کاهش وابستگی به مشتریان خاص موجب افزایش چانه زنی این شرکت نیز شده است.

معاون بازرگانی شرکت نفت پاسارگاد افزود: در طی ۶ ماه گذشته حدود ۶۴۰ هزار تن فروش صادراتی داشتیم که در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته حدود ۳۰ درصد رشد نشان می دهد که البته رشد ۷۳ درصدی تحویل قیر به مشتریان در مدت مشابه نیز قابل توجه است.

مهندس یزدانی با اشاره به مسأله تولید و عملیات نیز گفت: در زمینه تولید، مدیران تولید و عملیات نفت پاسارگاد معتقدند، تحول مدیریتی موجب افزایش راندمان و بهره وری شرکت شده است به طوریکه در حال حاضر پیش بینی تحقق بودجه دو میلیون تنی تولید در پایان سال دست یافتنی است.

وی با اشاره به اینکه در بازار رقابتی حضور داریم، افزود: این موفقیت ها در حالی است که با افزایش رقبا در زمینه تولید قیر و همچنین افزایش عرضه کنندگان و یک بازار رقابتی مواجه هستیم.

البته پاسارگاد در دریافت خوراک در ماه های اخیر با مشکلاتی مواجه بود، اما تصمیم دولت در عدم واگذاری پالایشگاه ها و تداوم تصدی گری دولت در این زمینه دور نمای مناسبی برای شرکت نفت پاسارگاد نشان می دهد که این خبر خوبی برای سهامداران این شرکت است.

مهندس یزدانی همچنین با اشاره به طرح های توسعه ای این شرکت، افزود: در زمینه طرح های توسعه ای نفت پاسارگاد نیز کارهای ارزنده ای در حال اجرا و پیگیری می باشد که مهمترین آن، طرح توسعه آبادان است.

در حال حاضر ظرفیت عرضه محصول در کارخانه آبادان ۵۰۰ تن در روز و به طور کامل قیر تولیدی پالایشگاه آبادان می باشد که با نرخ ۹۵ درصد قیمت عرضه داخلی قیر خریداری می گردد درحالیکه پس از تکمیل و راه اندازی طرح توسعه کارخانه آبادان با دریافت VB به قیمت ۸۳ درصد قیمت عرضه داخلی قیر و با ظرفیت ۲۴۰۰ تن در روز ضمن بازگشت سرمایه گذاری انجام شده کارخانه آبادان به یکی از سود ده ترین کارخانه های پاسارگاد بدل خواهد شد و هچنین امکان افزایش ظرفیت تولید کارخانه تا حدود ۵ برابر فراهم خواهد شد. این پروژه با حجم اشتغالزایی ۱۵ نفر به صورت مستقیم و بیش از ۲۵۰ نفر به صورت غیرمستقیم در حال حاضر عملیات نهایی ساختمان و نصب را طی می کند.

در همین زمینه تکمیل ساختمان اداری کارخانه شیراز، احداث ساختمان مدیریت کارخانه اراک، نوسازی محوطه کارخانه تهران، احداث مخازن جدید به ظرفیت ۲ هزار تن، احداث سیستم پساب صنعتی، احداث مخازن توسعه انبارش کارخانه شیراز با حجم ۲۶ هزار تن و همچنین احداث مخازن انبارش کارخانه بندرعباس با ظرفیت ۵۲۰۰ هزار تن از جمله برخی طرح های توسعه ای در حال اجرا در شرکت نفت پاسارگاد می باشد.

مهندس یزدانی در پایان اشاره ای نیز به سهام این شرکت کرد و گفت: در زمینه بررسی سهام شرکت نفت پاسارگاد نیز علی رغم کاهش نوسان مقطعی این شرکت به فراخور نوسانات شاخص بورس، آینده خوبی را می توان برای سهامداران متصور بود.

در حال حاضر حمایت از سهام این شرکت از اولویت های نفت پاسارگاد است و تمهیدات لازم نیز در این راستا صورت خواهد گرفت.

بورس نیوز

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ