صرفاً جهت اطلاع / گاوهای بورس تهران سه قلو زاییدند!!!

0

اهالی تالار معتقدند نزدیک شدن گروه تروریستی داعش به مرز خسروی نزدیک به استان کرمانشاه در کنار عدم تحقق وعده های دولت مبنی بر حمایت از تولید داخل که با اعلام قیمت های جدید خودرو توسط شورای رقابت بیش از پیش رنگ باخت از جمله دلایل روند نزولی شاخص بورس و عدم اطمینان سرمایه گذاران برای حضور در بازار سرمایه می باشد.

 شاخص کل بورس طی معاملات روز جاری با افت بیش از ۹۸۳ واحدی موفق به فتح دره ای دیگر شد بطوریکه مدار ۷۳ هزار و ۵۱۶ واحدی اولین ایستگاه نماگر بورس در مدار جدید بود.

البته باید قبول کرد که این گفته ها بیشتر جنبه بهانه تراشی دارد تا واقعیت چراکه روند نزولی ایجاد شده در شاخص بورس مدت ها است که آغاز شده و در آن زمان هم خبری از گروه داعش و این گونه موارد نبود، باید باور کنیم که فعلاً بازار سرمایه جایگاهی در بین تصمیمات اقتصادی مسولین ندارد و در شرایط فعلی کاهش قیمت ها در کشور و کنترل تورم تبدیل به چماقی محکم شده که بر صنایع بورسی وارد می شود، حال یک روز نوبت به صنعت پتروشیمی می رسد و روزی دیگر نوبت خودرویی ها می شود، فردا نوبت کدام گروه است خدا می داند.

چند نکته صرفاً جهت اطلاع

پاکشو“: در معاملات روز جاری با اقتدار تمام به قیمت عرضه اولیه خود در تاریخ ۲۸ اسفند ماه سال گذشته رسید. قبول داریم آقای مدیر بازار منفی بوده تقصیر شما که نیست، شما که دوست ندارید قیمت سهامتان این چنین نزول کند و سهامدارانتان نگران و متضرر شوند، راستی در روزهای مثبت بازار چه گلی به سر سهامدارانتان زدید؟

خودرویی ها: آقایان مدیر عامل ضمن عرض تبریک به مناسبت اعلام نرخ های جدید و افزایش قیمت محصولات به اطلاع می رساند اگر بازهم مشکلی داشتید بدون تعارف بفرمایید چون شورای رقابت و مسئولین محترم در جهت حمایت از تولید داخل هر کاری که از دستشان برآید دریغ نمی کنند. واقعاً پنج شرط برای این لطف بزرگ شورای محترم رقابت در جهت افزایش نرخ خودرو به نظر خیلی کم است ای کاش ۱۵ شرط یا اصلاً ۲۰ شرط می گذاشتند که حق کسی ضایع نشود.

از این حرف ها که بگذریم خبر دادند که خودروسازان با رد این مصوبه شکایت خود را به وزارت صنایع ارسال کرده اند و قرار نیست که مصوبه مذکور را به اجرا گذارند.

راستی قرار بود شورا فرمول قیمت گذاری بدهد اما یک دفعه کار به اصل مطلب و خود قیمت رسید! یعنی اینقدر فرمول پیچیده بود؟!

پتروشیمی ها: دوستان گفتند خودرویی ها زیان دارند و باید افت قیمت کنند قبول کردیم، گفتند دارویی ها ریسک دارند و مشکلات خاص خود گفتیم که افت قیمت حقشان است، گفتند سیمانی ها ابهام دارند و تکلیف ارزشان مشخص نیست قبول کردیم که کاهش قیمت را ادامه دهند، آقا مگه همیشه نمی گفتند پتروشیمی ها کم ریسک هستند، مگه پی بر ای آنها از همه گروه ها پایین تر نیست، مگر سود ندارند؟ پس این ها دیگه چرا به این روز افتاده اند، والا هفته پیش بود معاون اول رییس جمهور از افزایش دو برابری تولید پتروشیمی در کشور خبر داد. یعنی الان هنوز اعتقاد دارید پردیس با پی بر ای ۳.۹ یا خارک با پی بر ای ۴.۳ گرون است؟ آخ اصلاً حواسمون نبود آقا ببخشید فراموش کردیم. این گروه اولین صنعتی بود که در جهت حمایت از تولید داخل مورد لطف و عنایت مسئولین قرار گرفت و نرخ خوراک پنج برابری نصیبشان شد. آدمی زاد فراموش کار است.

بانکی ها: این گروه که بندگان خدا خودشون نزده حرکات موزن رو میامدن دیگه وای به حال الان که با این اوضاع بازار و افت شاخص های بورس حالشون معلومه، “وبصادر” ۸۸ تومان، “وتجارت” ۱۱۴ تومان، “وبملت” ۲۲۴ تومان، لامصب بورس نیست که بازار دست فروشان است.

فلزات اساسی: اگه وقت داشتن یه سری به این گروه بزنید ثواب داره فرض کنید رفتید خانه سالمندان.

شرایط فعلی بورس به جایی رسیده که گاوهای بورس هر روز سه قلو می زایند که قل های امروز عبارت بودند از نزدیکی گروه تروریستی داعش به مرز ایران، فرمول قیمت گذاری جدید شورای رقابت برای خودروسازان و در نهایت گم شدن کلید صندوق بانک ها برای تزریق منابع به صندوق توسعه بازار.

مرجع : بورس نیوز

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ