یادش بخیر روزهایی که بورس تهران …

0

باورکنید همانگونه که بازار سرمایه این روزها دل و دماغی برای فعالان خودش نگذاشته برای ما نیز هیچ حال و حوصله ای برای نوشتن و گفتن نگذاشته است، دیگر از نوشتن جملات تکراری و حرف های بیهوده و بی فایده خسته شده ایم، امروز هم مثل روزهای قبل بازهم کاهش، بازهم ضرر و بازهم رنگ قرمز، سهامداران بورس خصوصاً حقیقی ها و سرمایه گذاران خرد این روزها نظاره گر اتفاقات و مشکلاتی هستند که جز خودشان هیچ شخص دیگری نمی تواند آن را درک کند، تحمل آب شدن هر روزه سرمایه ای که به سختی به دست آمده جلوی چشمانت بی آنکه بتوانی کاری انجام بدهی کار آسانی نیست، اگر بفروشی زیان چند ۱۰ درصدی می بینی اگر نفروشی ترس از تکرار فردایی همچون امروز خواب را از چشمانت می گیرد، تو می مانی با یک دنیا سؤال بی پاسخ در ذهنت، یک عالم حرف نگفته که یا نمی توانی بگویی و یا اگر هم بگویی جز تازه شدن در دل حاصلی را در بر ندارد فرض هم که گفتیم کو گوش شنوا پس همان بهتر که با آنها بسوزیم و بسازیم ولی واقعاً به یکباره چه شد چرا تابلوی سبز و روشن ترسیم شده از بازار سرمایه پیش چشمانمان یکدفعه رنگ شب و تاریکی به خود گرفت.

 یادش بخیر پارسال درست در چنین روزی شاخص بورس با رشد ۹۵۱ واحدی توانست رکورد جدیدی را ثبت کند و رقم ۴۶ هزار و ۶۲۲ واحدی را به نمایش گذارد، چقدر در تلویزیون و اخبارهای شبانگاهی از این رکوردزنی و دیگر رکوردزنی های شاخص دیدیم و شنیدیم. اما امروز چه افت ۸۸۴ واحدی و ورود به کانال ۷۲ هزار واحدی البته این هم امروز رکورد بود اما کسی از آن حرفی نخواهد زد.

یادش بخیر پارسال توی چنین روزی بورس بازدهی ۲.۴ درصدی از خودش به جا گذاشت همه جا صحبت از بورس و شاخص و بازدهی بود، سهامدار ناراحت و ناامید کم دیده می شد اگر هم دیده می شد دلیلش فقط نخریدن و یا نداشتن سهام بود اما امروز چی بورس بازدهی ۱.۷ درصدی منفی برایمان به جا گذاشته و هر که را می بینی هم ناراحت است و هم ناامید دلیلش هم فقط داشتن سهام و حضور در بورس است حق هم دارند چون بازگشت زیان ۳۰ تا ۷۰ درصدی کار آسانی نیست زمان زیادی می خواهد، گفته بودند بورس حباب ندارد، شرکت ها پتانسیل رشد دارند و چشم انداز بازار سرمایه روشن است، سهامداران هم اعتماد کردند و ایستادند، دعا کردن و آروز کردن برای رسیدن به نقطه صفر به نقطه ای که قبلاً بودی کار راحتی نیست امروز فعالان بازار سرمایه سود نمی خواهند بلکه اصل سرمایه اولیه شان را می خواهند.

یادش بخیر سال گذشته بورس پس از آغاز معاملات در سال جدید تا تاریخ ۲۵ خرداد ماه یعنی همین روزی که در آن هستیم ۳۷.۵ درصد بازدهی مثبت نصیب فعالانش کرد. بازدهی ۳۷.۵ درصدی کل بورس طی این مدت می دانید یعنی چه؟ یعنی رشد ۳۰ تا ۳۰۰ درصدی قیمت سهام یعنی در بدترین حالت کسب سود ۳۰ درصدی و اگر هم اقبال به شما رو کرده باشد که از تک شرکت ها سودی به دست می آوردید رویایی و … اما امسال چه با شروع معاملات از آغاز سال جدید تا به امروز بازدهی ۵.۲- درصدی ارمغان بورس برای سهامداران بوده که معنی این را نیز می دانید.

سال گذشته شاخص در همین مدت از ۳۸ هزار و ۶۰۲ واحد توانست با رشدی هشت هزار و ۲۰ واحدی به ۴۶ هزار و ۶۲۲ واحد برسد اما امسال چه، شاخص از ۷۹ هزار و ۱۳واحد با افتی ۶ هزار و ۳۸۲ واحدی، امروز به رقم ۷۲ هزار و ۶۳۱ واحد رسیده است.

مستطیل شیشه ای امروز را برای سهامداران بورس ننوشتیم امروز این خبر برای آنهایی نوشته شد که بیرون گود نشسته اند و خبر از حال سهامداران ندارند، آنهایی که با نیش خند به سهامداران طعنه می زنند که اتفاقی نیفتاده شاخص از ۳۸ هزار به ۷۹ هزار رسید حالا ۷۹ هزار شده ۷۲ هزار شما که سودتان را برده اید حالا کمی هم ضرر از سود می کنید اتفاقی پیش نیامنده که.

نه عزیزان امروز نه تنها سودی در پرتفوی این سهامداران نیست بلکه رسیدن به اصلی سرمایه یکی از آرزوهایشان شده است.

ولی خودمانیم یادش بخیر، یاد ایامی که …

بورس نیوز

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ