دلایل حیاتی برای مصرف ماست در وعده سحر

0

ماه مبارک رمضان آغاز شده است و بیش از یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون مسلمان در سراسر جهان اقدام به روزه گرفتن در این ماه عزیز می‌کنند. یکی از موضوعات بسیار مهم پزشکی در این باره سلامت روزه داران و رژیم غذایی آن‌ ها طی این ماه است.

یکی از مواد غذایی بسیار مفید برای روزه داران مصرف ماست است. به دلیل خواص بی شمار ماست، متخصصان تغذیه بر مصرف این فرآورده لبنی در وعده سحر تاکید دارند. اصلی‌ترین دلایلی که باید ماست را به رژیم غذایی خود در ماه مبارک رمضان و به ویژه در وعده سحر اضافه کنید شامل موارد ذیل می‌شود:

مصرف ماست در وعده سحری مجله سلامت متخصص تغذیه سلامت نیوز سلامت روزه دار رژیم غذایی مناسب روزه داران رژیم غذایی سالم رژیم غذایی خواص ماست چگونه در ماه رمضان تشنه نشویم بهترین متخصص تغذیه بهترین رژیم غذایی

۱- ماست سرشار از ویتامین‌ ها و مخمر‌های طبیعی بوده که برای سلامت بدن بسیار ضروری است و به بدن برای از بین رفتن مضرات گرسنگی کمک می‌کند.

۲- ماست یکی از غنی‌ترین مواد غذایی از حیث پروتئین است که باعث حفظ انرژی در دسترس بدن و کاهش خستگی و تنبلی در طول روز می‌شود.

۳- به دلیل سطح مناسب آب موجود در ماست، مصرف این ماده غذایی در وعده سحر می‌تواند باعث جلوگیری از تشنگی در طول روز شود.

۴- سنت‌ های مختلفی درباره ماه رمضان در کشور‌های اسلامی وجود دارد. یکی از این سنت‌ ها مصرف شیرینی‌ های مختلف است. متاسفانه این شیرینی‌ ها می‌تواند سلامت دهان و دندان روزه داران را به مخاطره بیاندازد. مصرف ماست یکی از بهترین گزینه‌ ها برای حفاظت از دندان‌ ها در برابر پوسیدگی و نابودی بوی بد دهان در طول روز است.

۵- ماست سرشار از پتاسیم است که می‌تواند باعث کاهش اثر سدیم در بدن شود. پتاسیم باعث کاهش خطر گرفتگی عضلات می‌شود و سطح فشار خون فرد را کنترل می‌کند.

۶- دستگاه گوارش انسان دارای باکتری‌ های مفیدی (پروبیوتیک) است که برای حفظ سلامتی بدن بسیار ضروری هستند. مصرف ماست در روزه داران به افزایش باکتری‌ های مفید دستگاه گوارش کمک می‌کند. همچنین ماست باعث بهبود هضم غذا و کاهش نفخ شکم می‌شود.

گرچه ماست خواص بی شماری دارد، اما نباید در مصرف آن زیاده روی کرد. توصیه می‌شود در وعده سحر از مصرف غذا‌های چرب و شور اجتناب کنید، زیرا این مواد غذایی باعث ایجاد حس تشنگی در طول روز می‌شود. بهتر است وعده سحر حاوی میزان مناسبی از پروتئین، غذا‌ های غنی از فیبر مانند غلات کامل و حبوبات، و سبزیجات تازه باشد.

منبع : باشگاه خبرنگاران

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ