صرفاً جهت اطلاع / بورس تهران علائم حیاتی نداشت!

0

حال و هوای این روزهای بورس همچون موجود زنده ای است که به تدریج علائم حیاتی خود را از دست می دهد، چراکه نبض بازار سرمایه با کم رنگ شدن مهمترین ویژگی آن یعنی سرمایه گذاری برمبنای اعتماد و اطمینان به کندی می زند. از این رو می توان گفت بورس این روزها نبض حیاتی ندارد.

معاملات روز جاری بورس در حالی آغاز شد که بسیاری از فعالان بازار سرمایه در پی روند صعودی روز گذشته انتظار تکرار این روند هرچند طی مدت زمان کوتاه مدت را داشتند، اما در عین ناباوری قیمت سهام شرکت های بورسی بازهم کاهش یافت و در نهایت شاخص کل با افت ۱۱۰ واحدی خود را برای عبور از کانال ۷۲ هزار واحدی و سقوط به یک کانال پایین تر آماده ساخت.

امروز در حوزه سیاسی نیز خبری از سوی وزیر امور خارجه انگلیس مبنی بر برنامه های این وزارت خانه جهت بازگشایی سفارت انگلیس در تهران منتشر شد، از این رو، می توان گفت به تدریج وعده های دولت در راستای گشایش روابط بین المللی کشور رنگ و بوی واقعیت را به خود می گیرد و می توان به گشایش دروازه های بازارهای خارجی به سمت صنایع دخلی کشور بیش از پیش امیدوار بود.

براساس این گزارش، حجم معاملات روز جاری به دلیل حضور کم رنگ سهامداران حقوقی بسیار اندک بود، به گونه ای که نماگر بازار سرمایه که تحت تأثیر افت قیمتی سهام گروه فولاد، پتروشیمی، خودرو و فرآورده های نفتی در مسیری نزولی حرکت می کرد تنها با تأثیر مثبت ۳۵واحدی معاملات پنج میلیونی “وصندوق” در کنار تأثیر مثبت ۱۰ واحدی “همراه” با حجم معاملاتی بیش از ۲۹۲ هزار سهمی که حدود یک سوم حجم مبنای آن بود، توانست اندکی آثار کاهش ۸۶ واحدی نمادهای “فولاد”، “شخارک”، “خساپا”، “فملی” و “شبهرن” را جبران کند.

طی روز جاری بیش از ۳۶۵ میلیون و ۹۱۵ هزار سهم در بورس و فرابورس معامله شد و در مجموع ارزشی به مبلغ یک هزار و ۴۱ میلیارد ریال را در بازار سهام رقم زد.

شاخص کل در حالی امروز همچون اغلب روزهای گذشته کاهش یافت که بنابر جلسه روز گذشته سهامداران حقوقی و بزرگان بازار سرمایه به منظور ارایه راهکاری جهت خروج بورس از وضعیت رکود بار دیگر بارقه های امید میان فعالان بازار سرمایه ایجاد شده بود، احساس خوشایندی که چندان پایدار نبود و دیری نپاید که به یکباره رنگ باخت و سرمایه گذاران را بیش از پیش نسبت به وعده های داده شده از سوی متولیان بازار سرمایه و نتایج مذاکرات این چنینی بی اعتماد ساخت.

براساس این گزارش، طی روز جاری حضور سهامداران حقوقی و عمده مطرح شرکت های بورسی به ویژه در نمادهای پربیننده بسیار کم رنگ بود، چراکه بیشتر معاملات از سوی حقوقی هایی انجام شد که چندان در بازار مطرح نسیتند.

برهمین اساس جا دارد همین جا از تلاش و زحمات بانیان برگزاری جلساتی جهت حمایت از بازار سهام و سهامداران قدردانی کنیم، بزرگانی که با زحمت خود را به این جلسات می رسانند و با تلاش و همت روز افزون خود بازار سرمایه را به اوضاع این چنینی می کشانند.

واقعاً خروجی و نتایج چنین جلساتی چیست؟ آیا اگر وعده و وعیدهای حقوقی ها نبود، بازار سهام روندی بهتر از روند فعلی را پیش نمی گرفت؟ چراکه آنچه از نتایج جلسات متولیان بازار سرمایه و سهامداران حقوقی تاکنون به دست آمده، این است که تداوم دادن وعده های پوچ و توخالی به سهامداران موجب ثبت رکوردهای بعدی شاخص کل در جهت سقوط به کانال های پایین تر و فرا تصور سهامداران می شود.

چند نکته صرفاً جهت اطلاع!

خودرو“: اگرچه کلیت روند قیمتی سهام این گروه همچون سایر گروه ها بود اما حجم معاملاتی نسبتا مناسبی در این نماد رقم خورد. چراکه امروز تنها سهامداران عمده این گروه بودند که به یاری سهامداران حقیقی گروه شتافتند دست رو به سینه سهامداران خرد نزدند.

امروز بیش از ۱۰ میلیون سهم “خودرو” توسط حقوقی ها خریداری شد و در مقابل ۱۳ هزار سهم توسط این گروه از سهامداران عرضه شد.

“اخابر” و “همراه”: دو تک سهم گروه مخابرات که امروز راه خود را از سایر سهم های بورس جدا کرده بودند و در درصدهای مثبت معامله شدند و در نهایت با رشد قیمتی به کار خود پایان دادند. سهم هایی که حجم معاملاتی آنها هرچند اندک آنها ارتباطی مثبت را با روند شاخص کل برقرار کرد و تأثیر مثبت بر روند آن به جای گذاشتند.

فارس“: سهمی که چند روزی است معامله نمی شود و سهامداران عمده آن به طور کلی فراموش کرده اند که سهامدار بزرگترین هلدینگ پتروشیمی و شاخص سازترین سهم بورس هستند.

امروز “فارس” در حالی با حجم مبنای بیش از هفت میلیونی تنها ۳۱ هزار و ۶۳۹ سهم آن هم در درصدهای منفی معامله شد که معاملات آن با صف فروش هشت میلیونی پایان یافت. بد نیست سهامدار عمده “فارس” نیم نگاهی هم به این سهم داشته باشد.

“لپارس”: جزو سهم هایی بود که تقاضا برای خرید آن به تشکیل صف خرید بیش از یک میلیونی منجر شد، پارس الکتریک از ۱۸ خرداد ماه جاری تاکنون بازدهی مثبت حدود ۳۰ درصدی را نصیب سهامدارانش کرده، به گونه ای که در سابقه معاملاتی هشت روزه این سهم حتی یک روز منفی هم مشاهده نی شود. راستی یک سوال از “لپارس” قضیه فروش ملکتون به کجا رسید؟

“وبصادر”: سهام بانکی که همچنان بر تداوم کاهش قیمت خود و معامله در قیمت های کمتر از ارزش اسمی اصرار می ورزد.

سهامدارهای حقیقی و حقوقی این سهم یک دل و همراه هم در معاملات ۲۶ میلیونی آن مشارکت کردند.

در پایان این گزارش می افزاید، روز معاملاتی جاری نیز با روند نزولی و کاهش حجم و ارزش معاملات پایان یافت، روندی که دیگر برای همه سهامداران به نوعی تکراری شده و به تدریج این روندی عاری از هیجان و همراه با سکون و رخوت است که بر کلیت بازار سهام حاکمیت می کند. سکوتی که برای همه سهامداران نتایج خوشایندی را به همراه نخواهد داشت و در صورتی که دولتمردان و متولیان بازار سرمایه به داد این بازار نرسند نتیجه ای جز خسران و ضرر برای سهامداران و اقتصاد کشور به بار نیاورد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ